Kuchařky Apetit ČÍST ONLINE ČÍST KUCHAŘKY ONLINE DOPRAVA ZDARMA
Menu
Přihlašení
Uživatelské jméno
Heslo
Info ikona

Tajemství výčepního: Jak správně natočit pivo?

Lidová moudrost praví, že kvalita piva závisí na receptuře – a na zručnosti hostinského. Popíjení i jinak neodolatelného moku se totiž může pod rukama nezkušeného výčepního rázem změnit v nepříjemný zážitek. Jak pivo správně natočit? A jaké způsoby čepování jsou u nás nejznámější?
12. 9. 2020 | Autor: Petr Šúth

A přece se točí… Nebo čepuje?

Stejně jako se lidé po staletí trápí záhadou, zda bylo dříve vejce, nebo slepice, debatují pivaři donekonečna o jiné otázce: jak vlastně vznikl název pro oblíbené točené (chcete-li, čepované), po kterém rádi sáhneme v horkém létě nebo když nás zrovna přemůže žízeň?

4 české minipivovary, které prostě musíte navštívit

V konzumaci piva obsazují Češi tradičně první příčky. Podle statistik z roku 2017 se u nás vypilo 138 litrů na hlavu...

Hledání odpovědi přitom není o nic jednodušší, než se pokoušet vyřešit zmiňovaný slepičí rébus. Čepování piva má tradici hluboké minulosti, kdy se pivo uskladňovalo v dubových sudech se zátkou, které se říkalo čep.

Změny přinesla až průmyslová éra. V 19. století se v pivovarnictví rozšířily tlakostroje s ručním pohonem. Hostinský musel nejprve otáčet kolem, kterým stroj natlakoval předtím, než mohl pivo podávat žíznivým zákazníkům. Točit, nebo čepovat? Patálie s názvoslovím nejspíš jen tak neskončí.

Možná bude tedy nejlepší přenechat diskuzi odborníkům a povědět si, co zajímá nejednoho zapáleného pivaře: jak na to, aby mělo pivo ve sklenici prvotřídní chuť?

Správně načepované pivo lahodí oku i jazyku

Vychlazené tak akorát, s bohatou a nadýchanou pěnou. O kvalitě načepovaného piva nerozhoduje jenom vzhled, ale i další, nenápadnější detaily. Které by vám neměly uniknout?

1. Čisté sklo

Základem je dobře umytá sklenice, vychlazená na teplotu piva. Pokud se po načepování objevují na stěnách půllitru bublinky, je to znamení, že sklo není čisté. Bublinky mají na svědomí částice prachu, které se usazují po okrajích sklenice.

Studená voda potom zajistí, že se pivo nezačne vlivem vyšší teploty ohřívat. Na zteplalé točené si asi potrpí málokdo.

Pro pivo do kláštera

Zdá se vám spojení zlatavého moku a tichého kláštera trochu nesourodé? Tyto dvě věci spolu ovšem souvisí daleko více,...

2. Krémová pěna

Pivní pěna musí být hustá a mokrá. Pokud vám pověstný „pivní čepec“ po chvíli spadne, může být na vině neumyté sklo nebo špatná teplota piva.

Poctivá pěna přitom nezaručuje jenom chuťový požitek. Zároveň chrání pivo před zvětráním a dodává mu lahodnou chuť. Po upití pěna ve sklenici kroužkuje a na stěnách zanechává „pivní mapky“. Jestli je ve sklenici hledáte marně, možná je sklo příliš mastné a pěna po něm jednoduše sklouzla.

3. „Podmírák“

Nedotočené pivo štamgasty nepotěší. Někdy načepované pivo dosáhne na rysku až poté, co vám je obsluha přinese. V takových případech se hladinka může zvednout asi o centimetr. Ideálně má mít ale pivo správnou míru už v okamžiku, kdy jej dostanete na stůl.

BONUS: Pivní slovníček. Víte, jaké způsoby čepování existují?

Hladinka – nečastější druh čepování. Hostinský zadělá na pěnu a potom pivo dočepuje na jeden zátah. Čepování probíhá pod úhlem 45° a pěna nesmí přesahovat přes okraj sklenice.

Šnyt – pivo s větším množstvím pěny a jemnější chutí. Pokud chcete okoštovat nová pivečka nebo si chcete dát ještě poslední na cestu, ale klasické pivo už nestíháte, vsaďte na šnyt.

Mlíko – oproti hladince je nasládlejší, proto jej mají v oblibě spíše ženy. Sklenice je plná husté, krémové pěny, která připomíná mléko. Když ji ale vypijete včas, o chuť piva vás nepřipraví.

Čochtan – pivo téměř bez pěny, zato s vysokým obsahem oxidu uhličitého. Pokud si chcete vychutnat dosyta vychutnat jeho říz, musíte pít opravdu rychle. Tip pro opravdové pivní fajnšmerky.

Víkendové menu: pivo v hrnci i ve sklenici

Vezměte pivo do kuchyně. Tato všestranná ingredience podpoří chuť pečeného masa a krásně se od něj odpíchne i sladký...

Jakému pivu dáváte přednost vy? Poctivé hladince? Nebo si klidně vyžádáte pořádný čochtan? Podělte se s námi o své pivní zážitky v komentářích.

Související

Na stůl se nese pivo

Na stůl se nese pivo

Vychutnejte si náš národní nápoj v oroseném půllitru i na talíři!
Dejte si pivo jako křen!

Dejte si pivo jako křen!

Pivovar ve Velkém Březně pořádá o víkendu Den otevřených dveří, kde bude hledat novou tvář svého piva.
Pivo v kuchyni

Pivo v kuchyni

Pivo a léto patří neodmyslitelně k sobě. Věděli jste, že půllitr vychlazeného piva je skvělý nejen k popíjení, ale také...

Máte rádi pivo? Podpořte české minipivovary

Během jarního lockdownu bylo třeba zachránit uvařené pivo. Časy se bohužel nelepší, a nyní potřebují naši pomoc samotné...

Přidat komentář