Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

4 české minipivovary, které prostě musíte navštívit

4 české minipivovary, které prostě musíte navštívit
sdílet:

V konzumaci piva obsazují Češi tradičně první příčky. Podle statistik z roku 2017 se u nás vypilo 138 litrů na hlavu. Nejnáročnější pivaři neváhají vyrazit za poctivým škopkem někdy i přes půl republiky. Kam? Třeba do vyhlášených minipivovarů, jejichž počet v posledních letech stále stoupá. Pokud i vy patříte mezi zaryté milovníky „pivní turistiky“, návštěvu téhle čtyřky si rozhodně nenechte ujít.

Napříč Evropou si Česko vydobylo pověst pivní velmoci: nezřídka se k nám sjíždějí turisté z nejrůznějších zemí, kteří nedají na zlatavý mok zdejších sládků dopustit. Velké oblibě se české pivo těší nejen díky výhodné ceně – zdejší pivovarníci si své příznivce umí získat hlavně pestrou nabídkou pivních speciálů, které jsou vítaným osvěžením po náročném dni, ale často také opravdu nevšedním chuťovým zážitkem. Vyražte s přáteli do jednoho z vybraných minipivovarů a zpříjemněte si den nevšední pivní degustací

1. Clock (Potštejn)

V malebném městečku nedaleko Rychnova nad Kněžnou obnovili v roce 2014 tradici, která měla ve zdejším kraji staletou historii. V prostorách zámeckého pivovaru, jehož kořeny sahají až do středověku (v roce 1490 jej založil sám Vilém z Pernštejna) se začalo opět vařit: tentokrát pod záštitou majitelů pivovaru Clock, kteří svým návštěvníkům dávají nahlédnout do fascinujícího světa piva plného rozmanitých barev a chutí.

  • Vyzkoušíte 14° Exorcist (Foreign Extra Stout) nebo raději 22° Triple IPu z populární řady No Idols!?

2. Zichovec (Zichovec)

Historie pivovaru se začala psát roku 2012, jehož zakladatelé se  hrdě hlásí k odkazu předka, rychtáře Krahulíka, který proslul jako provozovatel vyhlášeného hostince v Panenském Týnci. Popularita pivovaru začala záhy strmě stoupat. Tři roky od založení vyprodukoval pivovar 850 hl piva. Firma se rozhodla expandovat a od roku 2019 vyrábí pivo v provozovně v Lounech. Ale nezoufejte.

  • Pořád si můžete odpočinout v zichovecké restauraci. Kromě (točeného) Krahulíka určitě nevynechejte oblíbený kyseláč SOUR Passion Fruit 12.

3. Hendrych (Vrchlabí)

Dorazíte-li při svém pivním putování do Krkonoš, dříve nebo později musíte na tohle jméno narazit. Piva z rodinného pivovaru Hendrych mají nezaměnitelnou hořkou chuť a pořádný říz.

  • V nabídce najdete opravdové pivní klenoty, například polotmavou H13 nebo svrchně kvašený H16 (Ale). A pokud vám při popíjení vyhládne, v rodinné pivní restauraci můžete ochutnat domácí vepřovou tlačenku nebo ořechové klobásky s pořádnou porcí masa.

4. Crazy Clown (Praha)

Pokud stále nemáte dost a rádi byste si dopřáli další kolo nezapomenutelné pivní koštovačky, zaskočte si do "šíleného klauna". Pivovar vděčí za své jméno Davidu Lynchovi (jedno z jeho hudebních alb se jmenovalo Crazy Clown Time) a v nabídce má pro vás pár opravdu netradičních kousků.

  • Co třeba 15° Akuma Sake (India Pale Ale připravovaný z kvasnic na saké) nebo 14° Crazy-Clown Sickface (levandulový sour milkshake)?

Související články

Autor: Petr Šúth

Apetit magazín

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč