Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

5 biopotravin, které se vyplatí kupovat

Citrony
ZDROJ: Unsplash
sdílet:

Biopotraviny plní pulty obchodů a v kvalitě bio dnes můžete koupit téměř cokoliv. Od základních potravin, jako jsou mléčné výrobky, maso a uzeniny přes luštěniny a suché plody, až po čokolády, marmelády a další mlsoty. Představujeme pět potravin, které stojí za vyšší cenu v organické kvalitě opravdu pořídit.

Produkty, které pocházejí z ekologického zemědělství, stojí víc a ne vždy vyšší cena přináší i výrazné benefity. Které biopotraviny se podle expertů vyplatí kupovat, i když za ně zaplatíte více? 

1. Maso

Výraznější chuť, vyšší obsah výživných látek a také lepší textura – to vše čekáme od masa z ekologického chovu. Jako významné plus vnímáme také šťastnější a pohodovější život zvířat, který se do výše uvedených vlastností masa rozhodně propisuje. Zkuste někdy k nedělnímu obědu upéct biokuře. Budete nadšeni šťavnatostí masa, žádnou mdlou pečínku rozhodně nečekejte.

4. Polenta a kukuřičné výrobky

Ve USA je drtivá většina plochy oseta geneticky modifikovanou kukuřicí. Škrob z ní najdete ve spoustě potravin, které denně běžně jíte. Pro polentu na kaši sáhněte raději do regálu ve zdravé výživě. 

TIP: Skvělou kukuřici na popcorn, který si můžete připravit doma, najdete v prodejnách dm pod značkou Alnatura. 

3. Mléčné výrobky

Mléčné výrobky patří k nejprodávanějším produktům v kvalitě bio. Stačí ochutnat a pochopíte proč. Rozdíl v konzistenci i chuti je s konvenčním zemědělstvím často nesrovnatelný.

  • Stejně jako u masa zde platí, že životní podmínky zvířat hrají v chuti mléka nezanedbatelnou roli.

Třeba bio kozí sýry přímo od farmáře jsou lahůdkou, na které je snadné vytvořit si závislost. 

4. Sójové produkty

Spolu s kukuřicí patří sója k nejčastěji geneticky modifikovaným plodinám. Tím se zvyšuje výnosnost i odolnost vůči chorobám. U výrobků ze sóji, která byla vypěstována v rámci ekologického zemědělství, máte jistotu, že s ní nijak manipulováno nebylo. 

Náš favorit: Skvělé výrobky z biosóji, která se pěstuje na Slovensku, nabízí už třicet let slovenská firma Lunter. Jejich produkty koupíte dnes koupíte v široké obchodní síti.

5. Citrusy

Nastrouhaná kůra z citronu nebo pomeranče skvěle dochutí dezerty a moučníky. Citrusy z konvenčního zemědělství jsou však velmi intenzivně ošetřené postřiky, a tak je pokrývá vrstva pesticidů a dalších chemických látek. Bohužel ji neodstraní ani pečlivé omytí. Kůru z biocitronů si můžete klidně nastrouhat a zamrazit do zásoby. Budete ji tak mít vždy po ruce. My už si bez ní bábovku nedokážeme představit! 

Skryt pre seznam

Související články

Autor: jana.koprivova

Apetit magazín

KVÍZ: Máte rádi tureckou kuchyni a kolik toho o ní víte?
  • Kvízy

KVÍZ: Máte rádi tureckou kuchyni a kolik toho o ní víte?

Když se řekne turecká kuchyně, většině z nás se vybaví kebab. Turecká kuchyně má však bohatou tradici a její jídelníček je velmi rozmanitý a pestrý. Patří do ní skopové a jehněčí maso, jako příloha převládá rýže. Turci ale milují i...