Proč kupovat bio vejce a vejce z volného výběhu?

Proč kupovat bio vejce a vejce z volného výběhu?
sdílet:

Vajíčka patří mezi běžné potraviny v naší kuchyni. A za každým z nich stojí (nebo spíš sedí) jedna slepice. Jenže na první pohled mezi nimi není žádný rozdíl. Proč jsou tedy bio vejce stále populárnější? Čím se od těch klasických liší?

Za posledních dvacet let zažila bio vajíčka  a vajíčka z volného vývběhu opravdový „boom“. Počet strávníků, kteří upřednosťnují kvalitu před nižší cenou, navíc každoročně stoupá.

  • Vejce z volného výběhu se na skořápkách označují číslem 1.
  • Vejce z biochovu se na skořápkách označují číslicí 0.

Krmivo pro slepice bez pesticidů

Nosnice z biochovů mají volný výběh a živí se potravou nalezenou v půdě (hmyz a žížaly), rostlinami a obilninami. Pšenice a pohanka ke krmení slepic pocházejí z ekologického zemědělství, kde se kontrolovaně pěstují bez použití pesticidů.

  • Ekologické provozy podléhajíj přísným kontrolám a platí pro ně přísnější metr v oblasti používání zemědělské chemie, než je tomu u velkochovů a konvenčních zemědělských podniků. To samé platí pro celý dodavatelský řetězec.
  • Volné chovy nemusejí splňovat přísné nároky na biokvalitu, rozhodně však představují pro slepice přirozené prostředí s denním světlem, ve kterém mohou zobat vše, co jim je přirozené, hrabat a popelit se.

Více zdraví prospěšných látek

Podle americké studie provedené na univerzitě v Pensylvánii obsahuje bio vejce až třikrát více omega-3 mastných kyselin, dvojnásobek vitamínu E a téměř o 40 % větší množství vitamínu A než vajíčko z velkochovu.

  • Dodáte tak tělu nejen důležité tuky a bílkoviny, ale i větší dávku důležitých vitamínů. Pokud zařazujete vejce do svého jídelníčku pravidelně (spolehlivě vás zasytí třeba míchaná vejce), svůj organismus určitě potěšíte.

Slepičí vděčnost a udržitelný přístup

Život v kleci není příjemný nikomu. Slepice nejsou výjimkou. Oproti klecovému chovu mají slepice na farmě vlastní výběh, kde se mohou bez obtíží pohybovat a popelit se. Pokud si pořídíte pláto jejich vajíček domů, přispíváte i k jejich spokojenějšímu životu. Karma zdarma a ještě si pochutnáte. 

Na kolik vás BIO vajíčka přijdou?

Cena jednoho bio vejce vás vyjde kolem osmi korun za kus. V porovnání s klasickými vajíčky jsou v průměru asi třikrát dražší. Záleží tedy na vás, čemu dáte přednost. Klasice nebo kvalitě?

Hledáte nápad na zdravou a výživnou snídani nebo večeři? Inspirujte se v sekci pod článkem, ve které jsme si pro vás připravili výběr těch nejlepších vaječných dobrot.

Související články

Jak správně uvařit vejce
  • Jak na to

Jak správně uvařit vejce

Bojujete, když vaříte vajíčka? Toužíte po vejcích naměkko, ale pokaždé jsou žloutky tužší, než je vám milé? Poradíme vám, jak správně uvařit vejce, aby měla neporušenou skořápku a obsah podle vašich představ. ...
Autor: Apetit

Apetit magazín

5 triků na dokonalý domácí hamburger
  • Jak na to

5 triků na dokonalý domácí hamburger

Upéct mleté maso, aby bylo šťavnaté a plné chutí, není zas tak složité. Pro dokonalý požitek z domácího burgeru je třeba držet se několika pravidel. Připravili jsme pro vás 5 tipů zaručujících ...
 Chobotnice a oliheň: Pochutnejte si na plodech moře
  • Zajímavosti

Chobotnice a oliheň: Pochutnejte si na plodech moře

Moře ukrývá spoustu živočichů, na kterých si naše mlsné jazýčky rádi pochutnávají – obzvlášť v létě na dovolené u moře. Vedle mořských ryb nebo mušlí můžeme své jídelníčky obohatit i o chobotnice či olihně neboli kalamáry.  ...

Obchod Apetit