0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Jak pěstovat čerstvé bylinky i v zimě?

Jak pěstovat čerstvé bylinky i v zimě?
sdílet:

V létě najdeme čerstvé bylinky na každém kroku, máme jich plné balkóny a zahrádky. V zimě je všemu jinak. Většinou se musíme spolehnout na ty balené z obchodu a rychle je spotřebovat, než uvadnou. Proč je tedy nezkusit vypěstovat doma? Postačí vám květináč, substrát, pár rad a máte vystaráno. Navíc tvoří hezkou dekoraci a provoní celý byt.

Vyberte si správnou bylinku

Každá bylinka má trochu jiné požadavky pro svůj optimální růst. Některým se na parapetu u okna v bytě daří a jiným jednoduše ne. Například koriandr a kopr sice vypěstujete v květináči ze semen, ale po první, pravděpodobně chudší, sklizni už moc neobrazí. Většinou vyplodí ještě pár lístků a pak uhynou. 

 • Pozor na velmi oblíbenou petržel a pažitku. Na okně se jim bude dařit, ale musíte je mít nejdříve vzrostlé ze záhonu nebo velkého venkovního květníku (můžete rovnou koupit sazenice a ty přesadit). Výsadba ze semínek většinou nemá moc velký úspěch. 
 • Naopak perfektní je bazalka, máta, meduňka, tymián, rozmarýn, šalvěj, oregano, kerblík a chilli. Ty vám na okně porostou bez problému i ze semínek. Budou potřebovat jen trochu přípravy a péče, ale jejich lahodnou chuť si můžete vychutnávat po celý rok. 

Zvolte správnou nádobu a nebojte se je přihnojit

Postačí vám obyčejný květináč s odtokem pro přebytečnou vodu. Nejčastěji se jedná o klasické hliněné květináče s podmiskou. V tomto případě nezapomeňte dát na dno vrstvu písku nebo oblázků, aby se kořeny rostlin nedostaly k nejvlhčí části půdy. Začnou pak rychle hnít a můžete začít znovu. 

Pokud jste zvolili dekorativní květináče, brzy zjistíte, že odtok pro přebytečnou vodu převážně nemají. Ani to není problém. V květinářství nebo zahradnictví pořídíte plastový květináč, který do toho hezčího jen vložíte. Výhodou je, že mají udělané dírky a nožičky, takže nepotřebujete žádné výplně spodní vrstvy.

Bylinky potřebují světlo

V obou případech umístěte bylinky na světlo. Potřebují se na něm slunit přibližně pět hodin denně, hledejte spíše jižní a východní orientaci oken. Pro nejlepší výsledek je trochu přihnojte. Skvělou volbou jsou hnojící tyčinky nebo roztok. Hnojit stačí poskromnu, efekt na růst bylinek to má však veliký. 

 • Pro náročnější pěstitele jsou na trhu dokonce i malé domácí skleníky. Ty jednoduše postavíte podle návodu, zasejete, sem tam zalijete a máte hotovo. Skleník si sám udržuje vyšší teplotu a zvládne absenci přímých slunečních paprsků.
 • Další možností je pořízení chytrého květináče. Najdete malé se třemi otvory pro rostlinky, ale také celé nástěnné konstrukce. Speciální půdu balení většinou už obsahuje a semínka si vyberete v kapslích nebo polštářcích. Stačí je jen umístit na místo dle návodu. Chytrý květináč nepotřebuje vůbec žádné sluneční světlo, protože je vybaven LED lampou. Stačí jen nalít vodu do nádržky a za měsíc můžete sklízet první úrodu bez starostí. 

Zasazení semínek nebo sazenic 

Semínka oblíbené bylinky koupíte často i v běžném obchodě, vždy je ale lepší navštívit zahradnictví. Zde vám pomohou s výběrem a poradí ten správný substrát. Doma pak jen naplníte květináč hlínou, rovnoměrně rozmístíte semínka a jemně poprášíte zeminou. Ze začátku je dobré zavlažovat rozprašovačem, aby semínka nebyla zatlačena příliš hluboko nebo na jedno místo. Když už máte malé rostlinky zakořeněné a stabilní, klidně rozprašovač vyměňte za větší konvičku.

 • Se sazenicemi není skoro žádná práce. Jen si do květináče připravte trochu substrátu, na něj umístěte sazenici vyndanou z obalu, obsypete hlínou a máte hotovo. Bylinky ze sazenic i ze semínek vyžadují nějaký čas růstu, ale při dobré péči vám vydrží klidně celou zimu.

Desatero domácího pěstování 

 • Kvalitní substrát je základ. Musí být nadýchaný a není na škodu do něj přidat hrubý písek nebo trochu štěrku, aby byla zajištěna propustnost. 
 • Bylinky v květináčích z obchodu nejsou pro sadbu vhodné. Ty správné jsou ke koupi v zahradnictví. 
 • Hliněný květináč má lepší prostupnost vzduchu a malý plastový je lepší na přesazování. 
 • Nepotřebují žádné tropy. Pro bylinky na okně je ideální teplota mezi 16–20 °C. 
 • Při větrání je ovšem dejte mimo průvan a chlad, ať nenamrznou. 
 • Zalévejte je, když už vláhu nemají a povrch hlíny je suchý. 
 • Přebytečnou vodu pravidelně odstraňujte. 
 • Hnojení to důležité, ale všeho moc škodí. Doporučujeme tedy pozorné prostudování vybraného produktu. 
 • Bylinky se snažte sklízet odshora a postupně. Když je střihnete kousek nad půdou, tak se může stát, že už pak nevyrazí. 
 • Když se to napoprvé nepodaří, tak nezoufejte a zkuste to znovu. Ono se to jednou podaří a bylinka vás bude těšit každý den.

Apetit magazín

7 návykových sladkostí à la mrkvový dort
 • Tipy a triky

7 návykových sladkostí à la mrkvový dort

V mnoha kavárnách má mrkvový dort své čestné místo ve vitríně a patří k nejčastěji objednávaným zákuskům. Nedivíme se. Je krásně vláčný, se svěží polevou ze smetanového sýra, přitom relativně jednoduchý na přípravu. Napadlo by vás, že ve...
Pohlazení jménem čokoládový fondán
 • Poradna

Pohlazení jménem čokoládový fondán

Představte si, jak zakrojíte do dezertu, který má na první pohled hustou strukturou, a najednou z jeho vnitřku pomalu vytékat lesklá, krémová čokoládová láva. Někteří už určitě vědí, že je řeč o tzv. lávových dortících někdy označovaných...
Domácí lékárnička: Jak se zbavit bolesti žaludku
 • Zdraví a výživa

Domácí lékárnička: Jak se zbavit bolesti žaludku

Pokud nejde o závažné onemocnění, jako jsou například žaludeční vředy, patří mezi hlavní příčiny náhlé bolesti žaludku konzumace potravin, které z nějaké důvodu vašemu žaludku nesedí, stres, těhotenství či přílišná konzumace alkoholu. Co je...
AD
Domácnost na míru? Jde to hravě a jednoduše!
 • Tipy a triky

Domácnost na míru? Jde to hravě a jednoduše!

Interiérový design zažívá velký boom. Jeho nedílnou součástí jsou domácí spotřebiče. Díky konceptu Bespoke si je nyní můžete přizpůsobit na míru. Nejen o něm, ale i o nových trendech v designu spotřebičů si s product managerem ze...

Obchod Apetit