Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Jak snadno vykostit kuře na nádivku

pečené kuře
ZDROJ: PXhere.com
sdílet:

Pokud budete postupovat podle našeho návodu, získáte perfektně připravené kuře, které už jen stačí naplnit nádivkou a upéct. Dokonalý víkendový oběd.

Jak na to

 1. Nejdříve odstraňte koncové klouby ze stehen. Do jamky kloubového pouzdra vpíchněte špičku nože, vyvraťte kloub směrem od sebe a odřízněte ho. Stejně odstraňte kloub i z druhé nožky.
 2. Od pánve veďte řezy směrem k biskupu do tvaru V. Špičkou nože odřezávejte celý pánevní konec nad biskupem. Pak rukou vyvraťte stehenní klouby, aby vznikl prostor pro další vykosťování.
 3. Kuře postavte na krk a velmi opatrně těsně podle kostí obřezávejte trup kolem dokola. Maso z prsní chrupavky stáhněte pomocí prstů a pokračujte špičkou nože okolo hrudního koše.
 4. U hřbetu dejte pozor, abyste neprořízli kůži. Na zádech je totiž místy jen kůže. Obnažovat kosti můžete i prsty. Důležité je postupovat pomalu a těsně podél kostí.
 5. Pokračujte až k vyvráceným kloubům, pak klouby odřízněte od trupu. Oddělte zadní část hřbetu – přidržte hrudní koš nožem a vytáhněte hřbet i s krkem.
 6. Pak uvolněte konec prsní kosti a odstraňte hrudní koš. V prsou najděte tenkou kůstku tvaru V a vytáhněte ji pomocí nože nebo prsty. Překážela by pak při krájení.
 7. Nyní stáhněte maso ze stehenní kosti a odřízněte ho od kloubu. Opakujte u druhého stehna. Zkontrolujte, zda někde nezůstala kůstka nebo zbytek kloubu.
 8. Výsledkem je svalovina kuřete s neporušenou kůží a maso bez kostí. Zůstávají pouze kratší kosti ve stehnech (tzv. paličky) a křidýlka.

Tipy a triky, aby se vše povedlo

 • Nůž na vykosťování má být ostrý a s úzkou tvarovanou čepelí. A musí dobře padnout do ruky. Vykosťování jde nejlépe s nožem dlouhým 15 cm.
 • Způsobů vykosťování je více. Kuře se buďto rozřízne po celé délce prsou, či zad a po vykostění a naplnění se opět spíchne nebo zašije. Tyto způsoby jsou však stejně náročné a jsou vhodnější spíše na roládu. Pokud chcete péct celé nadívané kuře v jeho tvaru, způsob, který jsme právě popsali, je nejlepší.
 • U vykostěného kuřete lze upravit poměr masa na zádech a prsou tak, aby bylo maso kolem nádivky rovnoměrně silné. Stačí seříznout zevnitř část prsou, kuře položit na záda, odříznutými plátky vyložit nejtenčí část hřbetu a pak kuře plnit nádivkou. Tu připravte třeba z pancetty (recept) nebo z pórku a kozího sýra (recept).

Související články

Autor: Redakce Apetit

Apetit magazín

KVÍZ: Máte rádi tureckou kuchyni a kolik toho o ní víte?
 • Kvízy

KVÍZ: Máte rádi tureckou kuchyni a kolik toho o ní víte?

Když se řekne turecká kuchyně, většině z nás se vybaví kebab. Turecká kuchyně má však bohatou tradici a její jídelníček je velmi rozmanitý a pestrý. Patří do ní skopové a jehněčí maso, jako příloha převládá rýže. Turci ale milují i...