0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Víte, odkud pochází balené maso a mléčné výrobky? Zjistit to není težké

Syrové maso
ZDROJ: Kyle Mackie/Unsplash
sdílet:

Zajímá vás původ balíčku mletého masa nebo kostky másla? Pokud někdy pátráte po informaci, kde zboží, které držíte v rukou, vyrobili, pomůžeme vám. S výrobky živočišného původu to totiž může být někdy trochu detektivka. 

Uvykli jsme, že informace z obalu potravin jsou důležitým vodítkem při nákupu. Údaje, podle nichž se rozhodujeme o koupi a jejichž šíře striktně diktuje sada legislativních pravidel, musí být ze zákona srozumitelné, viditelné, čitelné a nesmazatelné. A samozřejmě česky.

Pátrání na vlastní pěst

Mezi jedno ze zásadních sdělení patří informace o výrobci. Když nenarazíte přímo na jeho název a adresu výrobce, můžete se pustit do hlubšího bádání.

  • Jednou z možností je, že výrobek uvádí pouze název a adresu prodejce, který jej nabízí pod svojí vlastní značkou (například Billa Clever, Tesco Value, Lidl Pilos). Důvodem, proč se na nich údaje o producentech neuvádějí je, že se v čase rychle mění nebo dodavatelů existuje víc.
  • Dalším případem, kdy se dozvíte víc až na základě důkladnější pátrací akce, jsou masné a mléčné výrobky, které na sobě nesou pouze kód v podobě oválku s číslem. Oválná identifikační značka na stříbrném obalu másla sděluje, že kostka uvnitř splňuje hygienické požadavky a je pod dozorem Státní veterinární správy. Součástí značky mohou být písmena ES, která značí Evropské společenství. Z oválku se však na první pohled dozvíme zemi původu, která se uvádí zkratkou (CZ, PL, NL), a veterinární číslo podniku. Zatímco podle zkratky snadno poznáte, jestli potravina pochází z Polska, Německo nebo Holandska, v případě konkrétních podniků už to tak jednoduché není. 
Identifikační označení výrobků živočišného původu
ZDROJ: Apetit

Informace i za hranicemi

Pokud jde o českého producenta, lze toto číslo rozklíčovat na webových stránkách Státní veterinární správy (SVS) mezi registrovanými subjekty.

  • Databáze (SVS) zahrnuje nejrůznější druhy provozů, od mlékáren, bouráren, přes chladírny, drůbežárny až po zpracování ryb.
  • V registru si zadáním čísla může každý vyhledat, ze které mlékárny nebo masného výrobního závodu potravina pochází.
  • Zajímavá zjištění přicházejí v případech, kdy se nápisy na obalu a výrobní závod odlišují. V takovém případě je pak směrodatná informace pocházející z registračního oválku.
  • Nejpodrobnější informace o původu získáme u masa. Na jejich obalu musí být uvedeno, odkud zvíře pochází zvířete, kdy bylo chováno a kde poraženo.

Hranicemi České republiky však pátrání po původu masných a mléčných výrobků končit nemusí. Obdobné registry najdete i v ostatních zemích EU.

Zdroje informací: Státní veterinární správa, dTest, Potravinová vyhláška

Související články

Autor: Olga Šlesingrová

Apetit magazín

Zimní Apetit piknik přilákal tisíce návštěvníků
  • Lidé a jídlo

Zimní Apetit piknik přilákal tisíce návštěvníků

Na začátku byla myšlenka setkat se s vámi, našimi čtenáři, nejen v létě, ale také v druhé polovině roku. Vychutnat si skvělé jídlo, popovídat si, nakoupit dárky, zkrátka si užít krásný den. Bude osvědčený letní recept fungovat i v zimě?...

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
549 Kč
384 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč