0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Pikantní hovězí guláš s chilli

gulas
ZDROJ: Pixabay.com
sdílet:

Pikantní hovězí guláš s chilli

4.5/5 Počet hodnocení: 200
Více než hodinu Snadné 8-10

Nutriční hodnoty (celý recept)

Energie 3065 kcal
Bílkoviny 337 g
Sacharidy 136 g
Tuky 122 g
Vláknina 12 g
Uvedené kalorické hodnoty pokrmů jsou pouze orientační a vychází z průměrných hodnot jednotlivých surovin.

Dobrým gulášem nasytíte partu kamarádů na jeden zátah! Pořádný gulášek je vydatný, voňavý a svědčí mu také jemně pikantní chuť. Na guláš existují desítky, možná až stovky receptů. A každý má ten sv§j oblíbený. V této alternativě nechybí pikantní tóny chilli. Pikantní hovězí guláš s chilli je ideální volnou pro ostré hochy. Vyzkoušíte? 

Suroviny

rostlinný olej
nebo sádlo
cibule 800 g
nadrobno
kližka nebo plec
rajčatová passata - pyré
lez vynechat
mouka pšeničná hladká 1
na zahuštění, lze nahradit větší bramborou
sůl
pepř
paprika
česnek
majoránka (drhnutá)
chilli paprička

Postup

1

V kastrole rozehřejte tuk a cibuli smažte tak dlouho, až dostane zlatohnědou barvu a bude – jak říkají profesionálové – v kastrole chřestit. Pokud jste náhodou měli příliš štědrou ruku s tukem, v této chvíli můžete přebytek odlít. Přidejte trochu papriky, případně rajčatového pyré, a základ mírně podlijte. Traduje se, že cibule by mělo být stejně jako masa, ale míní se tím objem, nikoli váha; ta je dvojnásobná ve prospěch masa.

2

Na základ vsypte maso nakrájené na větší kostky. Promíchejte, aby se obalilo v základu, poprašte ještě trochou papriky, osolte, opepřete čerstvě mletým pepřem, přidejte majoránku a trochu horké vody. Snižte plamen a zakryté maso zvolna duste, jen aby šťáva takzvaně probublávala. Pokud nechcete zahušťovat bramborou, ale moukou, pak nechte šťávu odvařit až do základu (na povrch vystoupá červeně zbarvený tuk), základ poprašte moukou a důkladně promíchejte.

3

Během dušení maso krásně měkne a křehne a ze základu se tvoří voňavá, hustá šťáva. Není vhodné zahušťovat ji nadměrným množstvím mouky, a už vůbec byste to neměli dělat až na závěr. Jakmile však maso poprášíte moukou, musíte ho zároveň podlít trochou vody – jinak by se základ mohl připálit ještě dřív, než hovězí bude úplně měkké. Podléváme vždy jen málo, a pouze pokud je to třeba.

4

Šťávu můžete zahustit také škrobem z brambor – a budete tak věrní maďarskému vzoru. Najemno nastrouhaná brambora se rozvaří a zahustí šťávu za dvacet třicet minut; přidejte ji tedy ve chvíli, kdy je maso už téměř měkké. Zdá-li se vám přesto šťáva málo hustá, nechte ji bez pokličky odpařovat. Tím se zahustí přirozeně a chuť základu velmi zesílí. Na úplný závěr dotáhněte chuť solí a kořením. Můžete přidat i lisovaný česnek nebo pokrájenou chilli papričku.

Související články

Tento recept naleznete také v kolekcích:

Komentáře

Anonym

Nebylo to špatný, ale pořád to není ono...

Andrea Cigánková

Výborné, masožravý manžel byl nadšený.

Jana Nemeckova

Přidala jsem krájená loupaná rajčata a nemusela ničím zahušťovat. Guláš nám moc chutnal.

Apetit magazín

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
549 Kč
384 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč