Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Kolik cukru byste měli denně sníst a proč neprospívá našemu zdraví

Příprava čokoládové ganache
ZDROJ: ImageProfessionals
sdílet:

Podle doporučení Světové zdravotnické organizace bychom denně neměli sníst více než 25 g přidaného cukru. Zmrzlina by tak teoreticky mohla být jediným dezertem, který si můžeme během letního dne dovolit. Vyzkoušejte na konci článku náš kvíz, ať zjistíte, jaký vztah k cukru máte.

Rozdíl mezi přirozeně se vyskytujícím a přidaným cukrem

Mezi přirozeně se vyskytující cukry patří laktóza v mléce, fruktóza v ovoci a medu, glukóza v ovoci a zelenině a maltóza v pšenici a ječmeni. Přidané cukry naopak do potravin přidává osoba nebo výrobce, který je připravuje.

  • Z chemického hlediska není mezi přirozeně se vyskytujícím cukrem a přidaným cukrem žádný rozdíl
  • Přirozeně se vyskytující cukry nejsou nutně zdravější než přidané cukry. Přirozeně se vyskytující cukry jsou však v potravinách častěji obsaženy spolu s užitečnými živinami, jako je vláknina a vitaminy a minerální látky.
  • Cukry přidávají výrobci z mnoha důvodů - mimo jiné proto, aby potravina chutnala sladčeji, aby se prodloužila její trvanlivost nebo zlepšil její vzhled.
  • Některé potraviny a nápoje obsahují kombinaci přírodních i přidaných cukrů. Například jogurt obsahuje laktózu, cukr, který je přirozeně obsažen v mléčných potravinách, ale může obsahovat i cukr přidaný výrobcem pro oslazení chuti.

Jaká jsou zdravotní rizika přidaného cukru?

Přidané cukry se obvykle nacházejí v potravinách s nízkým obsahem vitaminů a minerálních látek a s vysokým obsahem kalorií, které někdy nazýváme „prázdné kalorie“.

  • Potraviny s vysokým obsahem energie se snadno překonzumují a mohou z našeho jídelníčku vytlačit výživnější potraviny
  • Nejsou nezbytné k uspokojení žádné z našich stravovacích potřeb, přesto nám jejich sladká chuť přináší uspokojení a často i závislost na “něčem sladkém”.
  • Konzumace příliš velkého množství přidaného cukru může přispět k obezitě a srdečním onemocněním, zubnímu kazu či ztukovatění jater.
  • Alespoň částečný přechod na stravu s nízkým obsahem přidaných cukrů a výběr celozrnných sacharidů namísto rafinovaných sacharidů (jako jsou bílé těstoviny a bílá rýže) může toto riziko zvrátit.

Aktuální doporučení WHO 

Cukr přidaný by měl v naší stravě tvořit maximálně 10 % z celkového energetického příjmu, reálný příjem je však u většiny lidí o mnoho vyšší. 

Důležitá fakta o cukru

Mezi cukry řadíme jednoduché sacharidy: zejména fruktózu a glukózu. Cukr, který běžně používáme v kuchyni nese chemický název sacharóza a jde o spojení molekul fruktózy a glukózy.

Cukry jsou okamžitým zdrojem energie, a proto je vhodné je v jídelníčku doplnit např. po náročném fyzickém výkonu. Jinak však nemají cukry z výživového hlediska nijak velký význam, naopak. Při jejich vysokém příjmu a nedostatečném energetickém výdeji se v těle ukládají v podobě tuků. 

  • Cukr coby sacharid sám o sobě neobsahuje žádné důležité živiny pro naše tělo (kromě zmínené energie).
  • Potraviny a nápoje mohou být zdrojem přirozeně se vyskytujících cukrů, často jsou však doplněny o velké množství cukrů přidaných.
  • Nápoje slazené cukrem přitom mohou příjem nadměrné konzumace cukru dramaticky zvýšit, protože se po nich člověk necítí plný a lehce si na jejich příjemnou sladkou chuť navykne.
  • Nadměrná konzumace cukru však může vést k obezitě a dalším zdravotním rizikům, která jsou s ní spojena.

Zdroje: Stobklub, Health Direct a HSPH Harvard Edu

Skryt pre seznam

Související články

Autor: Veronika Hendrychová

Apetit magazín

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč