Tradičních vánočních jídel máme v české kuchyni velkou zásobu, některá možná známe jen z doslechu. Jestli máte rádi Vánoce stejně jako my, třeba si rádi vyzkoušíte, kolik toho o vánočním jídle víte! Připravili jsme pro vás vánoční kvíz, který najdete pod článkem, a do odpovědí jsme nezapomněli přidat recepty. Tak s chutí do toho!
Víte, jaký je rozdíl mezi kaprem na modro a kaprem na černo? Říká vám něco pojem muzika? Pečete štědrovku? Jestli jste třikrát odpověděli ano, pak se můžete neohroženě pustit do našeho vánočního kvízu. Čeká v něm na vás deset otázek týkajících se českých Vánoc. Není na co čekat! Kvíz najdete pod článkem!
Vánoce jsou za rohem, víte, kdy začít s přípravami?
Nepodceňujte „maličkosti“
Navzdory tomu, co se může jevit jako banalita, nepodceňujte základní otázku – kolik budete mít vlastně hostů. Vyhnete se tak nepříjemným překvapením v podobě chybějícího talíře, příboru či dokonce porce.
Vyberte si správnou barvu
Dalším důležitým bodem je rozhodnout se, v jakém duchu a v jakém barevném provedení se celé stolování ponese. I když se vám tato otázka může zdát zbytečná a možná dokonce přehnaná, rozhodně byste neměli estetickou stránku stolování podceňovat.
- Zvlášť když se jedná o tak výjimečný večer, jakým je ten štědrovečerní. Zkuste všechno sladit do jedné barvy, tónu nebo stylu. Ne nadarmo se říká, že méně je někdy více. A pokud si všechno dopředu naplánujete a promyslíte, v den „D“ budete v menším stresu a přípravy půjdou lépe od ruky.
Dva dny před
Přibližně dva dny před dnem „D“ přejděte k praktické stránce. Nakoukněte do skříně a šuplíků, zkontrolujte ubrusy a prostírání. Pokud nebyly dlouho používané, tak je přeperte, a pokud je to možné, tak i naškrobte. Škrob prostírání nejen vybělí, ale dodá mu též příjemnou vůni a vám ulehčí práci při žehlení. Také se přesvědčte, jestli máte všechno, co slavnostní tabule vyžaduje:
- vánoční ubrus
- látkové ubrousky
- držáky na ubousky
- talíře – máte kompletní servis pro daný počet hostů?
- mísy na servírování pokrmů – promyslete si taky, jakým způsobem je na stole rozložíte
- příbor – bude dost na každý chod a pro každého hosta?
- květy, ovoce nebo něco zeleného
- ozdoby
Den před
Den před slavnostním okamžikem si můžete připravit některé pokrmy, které potřebují odležet. Je to také pravý čas na upečení vánočky. Pokud si chcete připravit skutečně klasický a tradiční vánoční stůl, právě vánočka by neměla chybět.
Symbolizuje totiž rodinu a pevné pouto. Většinou byla upletená z devíti copů, přičemž každý měl svůj tradiční recept. Někdo přidává sušené ovoce, někdo oříšky, a někde ji připravují úplně obyčejnou bez jakékoliv náplně.
Den „D“
Přípravu tabule zahájte vyžehlením ubrusu a látkových ubrousků. Potom se pusťte do středové dekorace stolu, ta totiž udává celkovou náladu stolování. Už naše babičky připravovaly stůl tak, aby nemusely od večeře vstávat.
- Říkalo se totiž, že ten, kdo od stolu vstane, k němu už za rok nezasedne. Bohatost a hojnost stolu dávala též lidem naději, že i následující rok bude bohatý. Pokud se budete chtít držet tradice a dekorace se vám na stůl už nevejde, vytvořte si jen drobné ozdůbky anebo mísy jednoduše naplňte ovocem a ořechy. Ty jsou krásné a ozdobné samy o sobě!
A teď hurá na kvíz!
Zdroj: Apetit