Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

KVÍZ: Patříte mezi kulinářské odborníky na české Vánoce?

Linecké cukroví
ZDROJ: ImageProfessionals
sdílet:

Tradičních vánočních jídel máme v české kuchyni velkou zásobu, některá možná známe jen z doslechu. Jestli máte rádi Vánoce stejně jako my, třeba si rádi vyzkoušíte, kolik toho o vánočním jídle víte! Připravili jsme pro vás vánoční kvíz, který najdete pod článkem, a do odpovědí jsme nezapomněli přidat recepty. Tak s chutí do toho!

Víte, jaký je rozdíl mezi kaprem na modro a kaprem na černo? Říká vám něco pojem muzika? Pečete štědrovku? Jestli jste třikrát odpověděli ano, pak se můžete neohroženě pustit do našeho vánočního kvízu. Čeká v něm na vás deset otázek týkajících se českých Vánoc. Není na co čekat! Kvíz najdete pod článkem!

Vánoce jsou za rohem, víte, kdy začít s přípravami?

Nepodceňujte „maličkosti“

Navzdory tomu, co se může jevit jako banalita, nepodceňujte základní otázku – kolik budete mít vlastně hostů. Vyhnete se tak nepříjemným překvapením v podobě chybějícího talíře, příboru či dokonce porce.

Vyberte si správnou barvu

Dalším důležitým bodem je rozhodnout se, v jakém duchu a v jakém barevném provedení se celé stolování ponese. I když se vám tato otázka může zdát zbytečná a možná dokonce přehnaná, rozhodně byste neměli estetickou stránku stolování podceňovat.

 • Zvlášť když se jedná o tak výjimečný večer, jakým je ten štědrovečerní. Zkuste všechno sladit do jedné barvy, tónu nebo stylu. Ne nadarmo se říká, že méně je někdy více. A pokud si všechno dopředu naplánujete a promyslíte, v den „D“ budete v menším stresu a přípravy půjdou lépe od ruky.

Dva dny před

Přibližně dva dny před dnem „D“ přejděte k praktické stránce. Nakoukněte do skříně a šuplíků, zkontrolujte ubrusy a prostírání. Pokud nebyly dlouho používané, tak je přeperte, a pokud je to možné, tak i naškrobte. Škrob prostírání nejen vybělí, ale dodá mu též příjemnou vůni a vám ulehčí práci při žehlení. Také se přesvědčte, jestli máte všechno, co slavnostní tabule vyžaduje:

 • vánoční ubrus
 • látkové ubrousky
 • držáky na ubousky
 • talíře – máte kompletní servis pro daný počet hostů?
 • mísy na servírování pokrmů – promyslete si taky, jakým způsobem je na stole rozložíte
 • příbor – bude dost na každý chod a pro každého hosta?
 • květy, ovoce nebo něco zeleného
 • ozdoby

Den před

Den před slavnostním okamžikem si můžete připravit některé pokrmy, které potřebují odležet. Je to také pravý čas na upečení vánočky. Pokud si chcete připravit skutečně klasický a tradiční vánoční stůl, právě vánočka by neměla chybět.

Symbolizuje totiž rodinu a pevné pouto. Většinou byla upletená z devíti copů, přičemž každý měl svůj tradiční recept. Někdo přidává sušené ovoce, někdo oříšky, a někde ji připravují úplně obyčejnou bez jakékoliv náplně.

Den „D“

Přípravu tabule zahájte vyžehlením ubrusu a látkových ubrousků. Potom se pusťte do středové dekorace stolu, ta totiž udává celkovou náladu stolování. Už naše babičky připravovaly stůl tak, aby nemusely od večeře vstávat.

 • Říkalo se totiž, že ten, kdo od stolu vstane, k němu už za rok nezasedne. Bohatost a hojnost stolu dávala též lidem naději, že i následující rok bude bohatý. Pokud se budete chtít držet tradice a dekorace se vám na stůl už nevejde, vytvořte si jen drobné ozdůbky anebo mísy jednoduše naplňte ovocem a ořechy. Ty jsou krásné a ozdobné samy o sobě!

A teď hurá na kvíz!

Zdroj: Apetit

Související články

Autor: Apetit

Apetit magazín

AD
Kuřecí nudličky v hořčičné omáčce
 • Zajímavosti

Kuřecí nudličky v hořčičné omáčce

Přemýšlíte, co připravit rodině k obědu nebo večeři, a nechce se vám stát hodiny v kuchyni? Vyzkoušejte rychlý a snadný recept na kuřecí nudličky v hořčičné omáčce, ke kterým si kromě pečených brambor můžete udělat třeba rýži, těstoviny...