Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

KVÍZ: Patříte mezi kulinářské odborníky na české Vánoce?

Linecké cukroví
ZDROJ: ImageProfessionals
sdílet:

Tradičních vánočních jídel máme v české kuchyni velkou zásobu, některá možná známe jen z doslechu. Jestli máte rádi Vánoce stejně jako my, třeba si rádi vyzkoušíte, kolik toho o vánočním jídle víte! Připravili jsme pro vás vánoční kvíz, který najdete pod článkem, a do odpovědí jsme nezapomněli přidat recepty. Tak s chutí do toho!

Víte, jaký je rozdíl mezi kaprem na modro a kaprem na černo? Říká vám něco pojem muzika? Pečete štědrovku? Jestli jste třikrát odpověděli ano, pak se můžete neohroženě pustit do našeho vánočního kvízu. Čeká v něm na vás deset otázek týkajících se českých Vánoc. Není na co čekat! Kvíz najdete pod článkem!

Vánoce jsou za rohem, víte, kdy začít s přípravami?

Nepodceňujte „maličkosti“

Navzdory tomu, co se může jevit jako banalita, nepodceňujte základní otázku – kolik budete mít vlastně hostů. Vyhnete se tak nepříjemným překvapením v podobě chybějícího talíře, příboru či dokonce porce.

Vyberte si správnou barvu

Dalším důležitým bodem je rozhodnout se, v jakém duchu a v jakém barevném provedení se celé stolování ponese. I když se vám tato otázka může zdát zbytečná a možná dokonce přehnaná, rozhodně byste neměli estetickou stránku stolování podceňovat.

  • Zvlášť když se jedná o tak výjimečný večer, jakým je ten štědrovečerní. Zkuste všechno sladit do jedné barvy, tónu nebo stylu. Ne nadarmo se říká, že méně je někdy více. A pokud si všechno dopředu naplánujete a promyslíte, v den „D“ budete v menším stresu a přípravy půjdou lépe od ruky.

Dva dny před

Přibližně dva dny před dnem „D“ přejděte k praktické stránce. Nakoukněte do skříně a šuplíků, zkontrolujte ubrusy a prostírání. Pokud nebyly dlouho používané, tak je přeperte, a pokud je to možné, tak i naškrobte. Škrob prostírání nejen vybělí, ale dodá mu též příjemnou vůni a vám ulehčí práci při žehlení. Také se přesvědčte, jestli máte všechno, co slavnostní tabule vyžaduje:

  • vánoční ubrus
  • látkové ubrousky
  • držáky na ubousky
  • talíře – máte kompletní servis pro daný počet hostů?
  • mísy na servírování pokrmů – promyslete si taky, jakým způsobem je na stole rozložíte
  • příbor – bude dost na každý chod a pro každého hosta?
  • květy, ovoce nebo něco zeleného
  • ozdoby

Den před

Den před slavnostním okamžikem si můžete připravit některé pokrmy, které potřebují odležet. Je to také pravý čas na upečení vánočky. Pokud si chcete připravit skutečně klasický a tradiční vánoční stůl, právě vánočka by neměla chybět.

Symbolizuje totiž rodinu a pevné pouto. Většinou byla upletená z devíti copů, přičemž každý měl svůj tradiční recept. Někdo přidává sušené ovoce, někdo oříšky, a někde ji připravují úplně obyčejnou bez jakékoliv náplně.

Den „D“

Přípravu tabule zahájte vyžehlením ubrusu a látkových ubrousků. Potom se pusťte do středové dekorace stolu, ta totiž udává celkovou náladu stolování. Už naše babičky připravovaly stůl tak, aby nemusely od večeře vstávat.

  • Říkalo se totiž, že ten, kdo od stolu vstane, k němu už za rok nezasedne. Bohatost a hojnost stolu dávala též lidem naději, že i následující rok bude bohatý. Pokud se budete chtít držet tradice a dekorace se vám na stůl už nevejde, vytvořte si jen drobné ozdůbky anebo mísy jednoduše naplňte ovocem a ořechy. Ty jsou krásné a ozdobné samy o sobě!

A teď hurá na kvíz!

Zdroj: Apetit

Související články

Autor: Apetit

Apetit magazín

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
339 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč