Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Děláte vosí hnízda nebo včelí úly? Jak na nepečené cukroví, které o Vánocích nesmí chybět

Děláte vosí hnízda nebo včelí úly? Jak na nepečené cukroví, které o Vánocích nesmí chybět
ZDROJ: Apetit

Vosí hnízda z mletých piškotů patří mezi recepty prověřené generacemi a je součástí mnoha vánočních krabic s cukrovím. Z vánoční tabule pak mizí mezi prvními. Při jejich přípravě se nemusíte držet jen osvědčené klasiky s kakaem a tuzemákem. Přidejte kokos, oříšky nebo čokoládu a rázem získáte další druh nepečeného cukroví, a téměř bez práce...

Vosí hnízda nebo také včelí úly patří mezi nepečené vánoční cukroví, připomínající slámové košnice, ve kterých se dříve chovaly včely. Připravíte ho z mletých piškotů, moučkového cukru, kakaa, másla, bílku a tuzemského rumu (případně rumového aroma). Vzniklou hmotu vtlačte do formičky, prstem nebo koncem vařečky vytvořte důlek, naplňte krémem a uzavřete piškotem nebo upečeným kolečkem z lineckého těsta.

 • Formičky na vosí hnízda jsou k dostání ve dvou provedeních – rozevírací (hotový výrobek se z nich snáze vyndává), nebo vcelku (tu je nutné před každým plněním vysypat moučkovým cukrem a úlky poté opatrně z tvořítka vyklepnout).
 • Vosí hnízda připravujte nejlépe 1 – 2 týdny před Vánoci, aby stihly zkřehnout, ale zároveň neztvrdly.
 • Protože se jedná o nepečené cukroví, skladujte je v uzavíratelné nádobě a v chladu.
 • Případně je dejte do mrazáku a vyndejte až těsně před Vánoci.

Jak připravit vosí hnízda?

Cukroví se skládá ze tří částí: z těsta na úlky/hnízda, náplně a podložky. Ve všech třech případech se nabízí řada možností, které můžete podle své chuti a času libovolně kombinovat. My vám některé z nich nabídneme:

Těsto na včelí úly

Základ tvoří mleté piškoty (mohou být i máslové sušenky), moučkový cukr, máslo a bílek (případně mléko). Ideální konzistence by měla připomínat modelovací hmotu, která se nelepí na ruce a drží tvar. Pokud bude příliš tuhá, přidejte lžíci mléka nebo trošku povoleného másla. V opačném případě vás zachrání mleté piškoty.

 • Kakaová vosí hnízda. K základním surovinám přidejte kakao nebo karob (má nasládlou a lehce ovocnou chuť). Ochuťte lžící tuzemáku (případně rumové aroma). Přesný recept i s návodem naleznete o kousek níž.
 • Bílá vosí hnízda. Část piškotů nahraďte jemně strouhaným kokosem.
 • Ořechová vosí hnízda. Podobně jako u předchozí varianty nahraďte část piškotů mletými vlašskými nebo lískovými ořechy. Chutná jsou i vosí hnízda z mletých loupaných mandlí, do kterých můžete přidat i pár kapek mandlového aroma.
 • Čokoládová vosí hnízda. Vyzkoušeli jsme je za vás a recept i s postupem najdete níž.
 • Vosí hnízda bez vajec. Místo bílků dejte do těsta přibližně stejné množství mléka (jeden bílek odpovídá asi 1 PL mléka)

Čím plnit vosí hnízda?

Tradičně se jako náplň používá krém z vyšlehaného másla, cukru a žloutku, který se ochucuje tuzemákem (rum i žloutek lze ovšem vynechat a nahradit lžící mléka). Pro usnadnění práce si krém přendejte do sáčku s ustřiženou špičkou, otvor lépe vyplníte a minimalizujete nepořádek kolem.

Piškot nebo linecká kolečka?

A čím přiklopit naplněná vosí hnízda? To je otázka, na kterou nejspíš správná odpověď neexistuje. Zastánci poctivé ruční práce sázejí na vlastnoručně upečená kolečka z lineckého těsta, která během čekání na Štědrý večer zkřehnou.

Naopak ti, kteří nemají času nazbyt, vezmou za vděk hotovými kulatými dětskými piškoty. Rozhodnutí je na vás, vaší chuti a cukrářskému umu. Ale pro případ, že byste přeci jen potřebovali recept na to nejlepší linecké těsto, tady je.

Vosí hnízda alias včelí úly – původ neznámý

Mezi tradiční české cukroví se vosí hnízda řadí už stovky let. A možná právě proto není snadné dopátrat se jejich původu. Nejčastěji se uvádí, že vánoční cukroví se peklo k oslavám slunovratu ještě dávno před příchodem křesťanství v dobách, kdy území obývali staří Keltové.

 • Cukroví zajistit hojnost a zároveň ochraňovat rodinu i stavení před zlými silami.
 • Každý tvar měl svou symboliku – například zvířecí motivy chránily hospodářská zvířata a kruh oslavoval slunce.  
 • Možná ze stejného důvodu vzniklo cukroví, které mělo připomínat včelí obydlí.

Zdroj: Apetit, SnackHistory

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
339 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč