Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Britské hot cross buns: Jediné buchty, které se mají jíst teplé

Britské hot cross buns: Jediné buchty, které se mají jíst teplé
ZDROJ: Jasmine Waheed

V Anglii si Velikonoce bez hot cross buns nedovedou představit stejně jako my bez beránka. Tyto vláčné buchty se často připodobňují našemu mazanci, proti němu jsou však menší, výrazně kořeněné a plné sušeného ovoce. Odkdy se v království pečou hot cross buns a jak si je připravit doma? 

Hot cross buns můžeme přeložit jako horké buchty s křížem, který je pro jejich vzhled typický. Kolem jejich vůně je opředena řada legend vyprávějící příběh prvního pekáče buchet i zákazu jejich pečení.

První buchty z kláštera

V křesťanských zemích se před Velikonocemi běžně peklo prosté pečivo bez mléka, které půst zapovídal. Počínaje úterým před Popeleční středou však hospodyňky daly zadělat na hutná těsta a připravovaly se na oslavy Velkého pátku.

  • V Řecku se pečivo světilo křížem již v 6. století.
  • První hot cross buns se však datují do 14. století, a to konkrétně do opatství Saint Albans, kde měl bratr Thomas Rodcliffe vytvořit recept velice podobný dnešním horkým buchtám, které prozatím nazval Alban bun. Pečivu požehnal samotný opat a Thomas je poté rozdával chudým místním věřícím na Velký pátek od roku 1361. Jejich obliba se brzy rozšířila za hranice opatství.

Zakázané pečivo

Anglická královna Alžběta I. na konci 16. století přijala zákon omezující prodej sladkých buchet a dalšího sladkého pečiva. Pekaři je mohli připravovat pouze na Vánoce, Velikonoce a na pohřby. Angličané byly velice pověrčiví, bochánkům se připisovaly až magické účinky, a tak si královna usmyslela, že natolik vzácné pečivo se přeci nemůže konzumovat každý den.

  • Buchty upečené na Velký pátek měly vyléčit nemocné, lidé si je zavěsili na své krovy, aby zahnali zlé duchy, námořníky zase chránily před ztroskotáním na moři.
  • Zákaz prodeje housek a buchet tak zapříčinil jejich větší popularitu, připravovaly se totiž hojně v domácnostech, které nebyly právně postihnutelné. Alžběta tak brzy od svého zákazu upustila.

Domácí příprava britských bochánků

Jsou vláčné, voní po koření a citronové kůře, jedí se ještě teplé a je pro ně typické zdobení křížem. Co budete na pekáč horkých buchet potřebovat:

  • 500 g hladké mouky + na podsypání
  • 7 g sušeného droždí
  • špetku soli
  • 75 g krupicového cukru
  • 50 g změklého másla
  • 2 rozšlehaná vejce
  • 2 lžičky koření mixed spice
  • 1 lžičku mleté skořice
  • nastrouhanou kůra z 1 citronu a z 1 menšího pomeranče
  • 150 ml vlažného mléka + další na dolití (maximálně 120 ml), olej na potření
  • 120 g rozinek a/nebo brusinek
  • 60 g kandované citrusové kůry

Na vytvoření kříže si připravte 75 g hladké mouky a 75 g vody. Hot cross buns se potírají 3 lžičkami medu a střikem čerstvé pomerančové šťávy.

Postup

  1. Do mísy (nejlépe od robotu) vsypte mouku. Na jednu stranu mísy dejte droždí, na opačnou sůl a cukr. Přidejte máslo, vejce, koření, nastrouhanou kůru z citrusů a zalijte 150 ml mléka. Hnětacím hákem nebo ručně začněte zpracovávat těsto, podle savosti mouky přilévejte po troškách mléko navíc. Výsledné těsto bude zprvu lepivé, postupně by se mělo stávat hladkým, při ohnutí se nesmí trhat. (Při ruční práci vyndejte těsto po zapracování mouky na lehce pomoučněný pracovní povrch a hněťte, dokud není elastické.)
  2. Mísu vymažte olejem, vraťte do ní těsto, přikryjte a nechte kynout, až zvětší svůj objem (trvá to 1–3 hodiny, podle teploty místnosti). Nakynuté těsto zpracujte na placku, vsypte rozinky/brusinky, kandovanou kůru a vše zapřekládejte do těsta, aby se sušené ovoce rovnoměrně rozptýlilo. Nechte znovu cca 1 hodinu nakynout.
  3. Těsto vyjměte z mísy a rozdělte na 12 stejných kousků. Vytvarujte bochánky a naskládejte je k sobě na plech. Nechte 15 minut nakynout, už se moc nezvětší. Mezitím smíchejte mouku a vodu na kříže. Vzniklou pastu dejte do cukrářského sáčku a na bochánky nastříkejte křížky.
  4. Plech vložte do trouby vyhřáté na 190 °C a pečte dozlatova (asi 20 minut). Mezitím v rendlíčku zahřejte med, zřeďte jej troškou pomerančové šťávy. Horké bochánky potřete zředěným medem, budou lesklé a trochu lepivé. Nejlepší jsou hot cross buns čerstvé, podávané s máslem.

Netradiční úprava

Hot cross buns se v britských pekařstvích i supermarketech prodávají především v tradiční podobě . Přesto se však můžeme setkat s karamelovou, čokoládovou i jablečno-skořicovou verzí. V Austrálii je oblíbená kávová varianta.

Zdroj: Apetit

Skryt pre seznam