Nezdravé hubnutí – jaké zdravotní potíže si můžete způsobit?

sdílet:
Na začátku nového roku si spousta z nás sepisuje předsevzetí a touží po dosažení nejrůznějších cílů. Jedním z nich, a pravděpodobně asi nejčastějším, bývá shodit nějaká ta kila. Internet i knihy jsou plné nejrůznějších způsobů, jak zhubnout. Od jablečné diety, přes nízkosacharidovou, bezlepkovou až po různé hladovky a podobné drastické způsoby. Jenže ne každá cesta k hubenějšímu já je zdravá pro vaše tělo. To pak může reagovat negativně, což se projeví různými zdravotními potížemi. Co si můžete nezdravým hubnutím způsobit?

Jojo efekt

Jojo efekt zná asi každý z nás. Snažíte se co nejrychleji zhubnout, odpíráte si všechny nástrahy, které na vás číhají v ledničce a ve spíži, ale jednoho dne to stejně nevydržíte a přecpete se vším, na co máte chuť. Místo úbytku tuku se dostaví opačný efekt a vy ještě přiberete. Tak přesně to je jojo efekt – rychle zhubnete a zase rychle přiberete.

K jojo efektu dochází při drastickém hladovění. To, co hladověním rychle zhubnete, ale nejsou tuky, nýbrž svalová hmota a voda. Tělo se za chvíli začne bránit a žadonit po chybějících živinách. Vy se najíte a spolu s tím naberete shozená kila plus ještě něco navíc. Je to logické, protože tělo se bojí, že ho opět ochudíte, proto si všechno z vaší stravy ukládá na „horší časy“.

Jak se tedy jojo efektu vyhnout? Buďte trpělivínespěchejte na své tělo, hubněte pomalu, a hlavně u toho nezapomínejte pravidelně jíst.

Nejlepší dietou je zdravý životní styl

Více

Malnutrice

Nezdravým hubnutím a drastickým hladověním, při kterém tělu nedodáváte potřebné živiny, si můžete způsobit také onemocnění zvané malnutrice, jinak také podvýživa. Jedná se o dlouhodobý stav výživy pacienta, ve kterém tělo nedostává správné množství živin potřebných pro normální vývoj a fungování organismu. Může se jednat například o nedostatek vitaminů či aminokyselin. Pozor, malnutrici může způsobit i přeživování, a to, pokud se příliš dopujete různými doplňky stravy v podobě vitaminů nebo minerálů.

Nebezpečné na tomto onemocnění je, že na první pohled nemusí být poznat. Podvyživený člověk nemusí být nutně vyhublý.

Vitaminová deficience

Vitaminová deficience znamená nedostatek vitaminů. Vitaminy jsou pro fungování organismu životně důležité, bez nich by nemohl fungovat. Sám si je ale vyrobit neumí, a tak je musíme tělu dodávat ve stravě. Pokud se snažíme rychle zhubnout a zvolíme tak cestu hladovění, nedostane naše tělo dostatek potřebných vitamínů, což může způsobit poruchy funkcí organismu a některá vážná onemocnění.

Mezi první signály, že vaše tělo trpí už delší dobu nedostatkem vitamínů, může být ospalost, nechuť, bolest hlavy, vyrážka, ekzém, lámavé vlasy a nehty, zpomalené reflexy, poruchy vidění a poruchy trávicího traktu.

5 večeří, které jsou lehké, zdravé a doplní vám potřebné vitaminy

Více

Hormonální nerovnováha

Stejně tak, jako jsou pro fungování organismu důležité vitaminy, jsou důležité i hormony, které mají v našem těle nezastupitelnou funkci. Aby byly hormony v rovnováze, je důležité se správně stravovat. Špatným stravováním si celý hormonální systém můžete rozhodit a spustit tak lavinu zdravotních problémů.

Mezi časté ukazatele hormonální nerovnováhy patří nepravidelná menstruace nebo její úplná ztráta, špatná pleť, výkyvy váhy, náladovost, sklon k depresím, ztráta libida, únava, vypadávání vlasů nebo návaly horka.

Rada na závěr: Než se pustíte do hubnutí, poraďte se s odborníkem, který vás prohlédne a na základě toho vám doporučí dietu vhodnou pro váš organismus.  

Související články

  • Novinky a zajímavosti

Jaké trendy budou v roce 2021 vládnout světu gastronomie?

1 Naučíme se vařit ještě lépe a úsporněji Na první položku v našem seznamu opravdu nepotřebujeme dar jasnozřivosti ani věšteckou kouli. Loni se z nás všech zcela neplánovaně stali šéfkuchaři a pekaři na plný úvazek. Bez pomoci školních...
  • Novinky a zajímavosti

Přerušovaný půst nás učí, jak zdravě hladovět

Pokud pravidelně čtete časopis Apetit i tyto stránky, už víte, že nejsme zastánci diet a hladovek. Milujeme skvělé, poctivé jídlo a takoví jsou i naši čtenáři. Přesto, pokud jde o zdraví, uznáváme, že půsty mají v jídelníčku moderního...
  • Novinky a zajímavosti

Keto, Paleo, Whole30 – vyznáte se ve stravovacích trendech?

Keto dietaKeto dieta patří mezi nejpopulárnější diety posledních let. Jinak se jí říká také bílkovinová, ketonová či proteinová. A co to vlastně keto dieta je? Naše běžná strava je složena ze sacharidů, tuků a bílkovin,...
  • Novinky a zajímavosti

Proč tloustneme? 3 tipy, jak jíst lépe

„Z mnoha zdravotních problémů, se kterými se dnes lidský druh potýká, se obezita stala největším – jak doslova, tak obrazně. Byť obezita sama o sobě není nemoc, vzniká z přebytku dříve vzácného stimulu: energie. Příliš mnoho...
  • Novinky a zajímavosti

Odvrácená strana hubnutí aneb když je jídlo strašákem

Poruchy příjmu potravyAbychom na toto téma upozornili a třeba tím i někomu pomohli, rozhodli jsme se popsat tři nejčastější poruchy příjmu potravy, ke kterým může dojít v souvislosti s držením diet a touze po štíhlé postavě...
  • Novinky a zajímavosti

Odvrácená strana hubnutí aneb když je jídlo strašákem

Poruchy příjmu potravyAbychom na toto téma upozornili a třeba tím i někomu pomohli, rozhodli jsme se popsat tři nejčastější poruchy příjmu potravy, ke kterým může dojít v souvislosti s držením diet a touze po štíhlé postavě...

Obchod Apetit