Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Co je to nezdravé hubnutí a jak škodí zdraví?

Dietní jídlo
ZDROJ: Unsplash
sdílet:

Internet i knihy jsou plné nejrůznějších způsobů, jak zhubnout. Od jablečné diety, přes nízkosacharidovou, bezlepkovou až po různé hladovky. Jenže ne každá cesta k hubenějšímu já je zdravá. Co si můžete nezdravým hubnutím způsobit?

Jojo efekt

Jojo efekt zná asi každý z nás. Snažíte se co nejrychleji zhubnout, odpíráte si všechny nástrahy, které na vás číhají v ledničce a ve spíži, ale jednoho dne se vrátíte od diety k původní stravě. Místo úbytku tuku se dostaví opačný efekt a vy nečekaně rychle přiberete. Tak přesně to je jojo efekt.

  • K jojo efektu dochází při drastickém hladovění. Tělo si bere při dietě ze zásob, spaluje nejen tuky, ale i svalovou hmotu. Jakmile dojde k navrácení se k původní stravě, organismus začne potraviny proměňovat na tukové zásoby pro případ, že by se hladovění opakovalo. Jde o genetický pozůstatek z dávných dob a trpí jím především ženy.
  • Jak se tedy jojo efektu vyhnout? Buďte trpělivínespěchejte na své tělo, hubněte pomalu, jezte vyváženou stravu a hlavně u toho nezapomínejte pravidelně cvičit.

Malnutrice

Nezdravým hubnutím a drastickým hladověním, při kterém tělu nedodáváte potřebné živiny, si můžete způsobit také onemocnění zvané malnutrice, jinak také podvýživa. Jedná se o dlouhodobý stav, při kterém tělo nedostává správné množství živin potřebných pro normální vývoj a fungování organismu. Může se jednat například o nedostatek vitaminů či aminokyselin.

  • Podvyživený člověk nemusí být nutně hubený, podvyživení bývají často i lidé obézní. Kalorie a živiny totiž nutně nechodí ruku v ruce.
  • Malnutrici, tedy nerovnonepoměr mezi potřebnými a přijímanými živinami, může způsobit i tzv. přeživování. Může k němu docházet, pokud se příliš dopujete různými doplňky stravy v podobě vitaminů nebo minerálů.
  • Nebezpečné na tomto onemocnění je, že na první pohled nemusí být poznat. Podvyživený člověk nemusí být nutně vyhublý. Mezi příznaky patří například suchá kůže, úbytek vlasů, únava, zpomalené nebo zhoršené hojení ran či otoky.

Vitaminová deficience

Vitaminová deficience znamená nedostatek vitaminů. Vitaminy jsou pro fungování organismu životně důležité, bez nich by nemohl fungovat. Sám si je ale vyrobit neumí, a tak je musíme tělu dodávat ve stravě. Pokud se snažíme rychle zhubnout a zvolíme tak cestu hladovění, nedostane naše tělo dostatek potřebných vitamínů, což může způsobit poruchy funkcí organismu a některá vážná onemocnění.

  • Mezi první signály, že vaše tělo trpí už delší dobu nedostatkem vitamínů, může být únava, nechutenství, bolest hlavy, vyrážka, ekzém, lámavé vlasy a nehty, zpomalené reflexy, poruchy vidění a poruchy trávicího traktu.

Hormonální nerovnováha

Stejně tak, jako jsou pro fungování organismu důležité vitaminy a minerály, jsou důležité i hormony, které mají v našem těle nezastupitelnou funkci. Aby byly hormony v rovnováze, je důležité se správně stravovat. Špatným stravováním si celý hormonální systém můžete rozhodit a spustit tak lavinu zdravotních problémů.

  • Mezi časté ukazatele hormonální nerovnováhy patří nepravidelná menstruace nebo její úplná ztráta, špatná pleť, výkyvy váhy, náladovost, sklon k depresím, ztráta libida, únava, vypadávání vlasů nebo návaly horka.

Jak hubnout zdravě

Než se tedy pustíte do hubnutí, poraďte se s odborníkem, který vás vyšetří a doporučí dietu vhodnou pro váš organismus. Nic ale nemůžete zkazit tím, když do jídelníčku zařadíte všech pět pro náš organismus důležitých složek. Vyvážený jídelníček by měl zahrnovat sacharidy (chléb, pečivo, vločky atd.), bílkoviny (luštěniny, vejce, maso, tvaroh atd.) a zdravé tuky (semínka, ořechy, olivový olej atd.)

Nezapomeňte na různé minerály a vitamíny, každý den si dopřejte malou hrst ovoce. Obloukem se vyhněte smaženému jídlu, polotovarům a instantním potravinám, fastfoodům, sladkostem obsahujícím vysoké množství cukru a alkoholu. Snažte se nestresovat se a hodně se hýbat na čerstvém vzduchu. Věřte, že kila půjdou dolů raz dva!

Zdroje informací: Health, Healthline, Women's Health

Související recepty

Související články

Autor: Sabina Jarošová

Apetit magazín