0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Kolagen v rostlinné podobě? Vsaďte na irský mech!

Kolagen v rostlinné podobě? Vsaďte na irský mech!
sdílet:

Už jste slyšeli o irském mechu? Ne? Nevadí. Pojďme si tedy o rostlinné alternativě živočišného kolagenu a želatiny a koncentrované výživě pro tělo, vlasy a pleť něco říci.

Irský mech je nutričně velmi bohatá řasa. Díky svým vlastnostem má široké využití v raw a veganské kuchyni. Ovšem bát se ho nemusíte ani v té klasické, pokud máte zájem jej obohatit něčím neobvyklým.

  • Tato mořská řasa obsahuje 15 z 18 pro tělo nezbytných látek jako jsou vápník, síra, jód, draslík, hořčík, dále vitamín A, B, C, D, E, F a K a mnoho dalších.
  • Vytváří ochranný film ve střevech, chrání je, a zároveň zvyšuje vstřebatelnost všech potřebných živin.
  • Působí blahodárně především na klouby, šlachy, vlasy, nehty a pokožku.
  • Podporuje funkci močových cest a trávicího ústrojí, pomáhá při potížích s průduškami a také podporuje odvádění těžkých kovů z těla.

Má lepší vstřebatelnost a rychlejší účinky než živočišný kolagen. I díky tomu je vegany a vegetariány oceňován jako jedna z nejlepších přírodních alternativ živočišného kolagenu a želatiny. 

Gel z irského mechu prospěje i vaší pokažce. Stačí ji potřít a uvidíte doslova zázraky. Jako alternativa živočišného kolagenu totiž skvěle vyhladí vrásky a vypne pleť.

Jak ho použít v kuchyni?

„Já jsem si Irský mech oblíbila už před několika lety. Kamarádka mi ho doporučila do RAW dortů, které jsem tehdy začínala tvořit, a od té doby ještě stále objevuji nové využití jak v raw, tak i veganské kuchyni,“ říká Květa Vondráková z lahodnosti.cz.

Irský mech se dá využít při přípravě raw pokrmů jako ztužovadlo. Díky svým vlastnostem je vhodný je do vegan a raw dortů, krémů, sýrů či pečiva, ve kterých plní funkci želatiny či kokosového oleje a pokrmy krásně ztuží. Hravě nahradí i vejce. Je úžasný i jen tak marinovaný třeba v salátu nebo se je možné jím zahustit polévku či ho použít k přípravě lahodných pudinků či aspiků. Jeho využití je opravdu velmi široké a potenciál obrovský.

O původu irského mechu

Irský mech je mořská řasa, která původně rostla v pobřežních vodách irského kontinentu na skalách několik metrů od pobřeží. Za své jméno tato nutričně bohatá řasa vděčí svému vzhledu, protože opravdu připomíná mech. V 19. století byl irský mech jedním z hlavních zdrojů potravy a přísunu živin a jeho léčivé účinky byly využívány tamními obyvateli i námořníky k boji proti celé řadě nemocí.

  • V dnešní době se vyskytuje na více místech, zejména u pobřeží Atlantiku a Tichého oceánu, pobřeží severní Evropy a Kanady, Karibských ostrovů či Indonésie. Různí se ale jeho kvalita i barva na něž má vliv čistota moří.

Můžeme se setkat i s anglickým názvem Irish moss nebo latinsky Chondrus Chrispus což je jednoduše česky Puchratka Kadeřavá.

 

Související články

Autor: Eva.Dvorakova

Apetit magazín

Jak na to: Dokonalá pizza je tenká, křupavá i vláčná
  • Tipy a triky

Jak na to: Dokonalá pizza je tenká, křupavá i vláčná

Jedno z jídel, které je nejlepší konzumovat ještě úplně horké, ideálně právě vytažené z trouby. Křupavé těsto, táhlý sýr, lahodná náplň. Milujeme ji a víme jak si skvělou pizzu připravit. Naučte se těsto, na které můžete skládat...
Domácí jsou nejlepší: bramborové hranolky
  • Tipy a triky

Domácí jsou nejlepší: bramborové hranolky

Bramborové hranolky zdravě? Vynechte fritézu a rozpalte troubu. V našem receptu používáme na pečení arašídový olej, který příjemně voní a chutná po burských oříšcích. Hojně ho využívá asijská kuchyně, protože snese velmi vysoké teploty, a...

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
549 Kč
439 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč