Kuchařky Apetit ČÍST ONLINE ČÍST KUCHAŘKY ONLINE DOPRAVA ZDARMA
Menu
Přihlašení
Uživatelské jméno
Heslo
Zapalte první svíčku, advent začíná

Zapalte první svíčku, advent začíná

Vánoční nabídka v obchodech už nějaký ten pátek připomíná, že Vánoce jsou za dveřmi, ale až dnes, o železné neděli, můžeme začít odpočítávat dobu, kdy zasedneme ke štědrovečerní večeři. Začal totiž advent, doma dnes zapálíme podle tradice první ze čtyř svíček na adventním věnci, stromečky a vánoční výzdoba na náměstích českých měst se konečně rozsvítily také.
30. 11. 2009 | Autor: redakce Apetitu

Slovo advent je latinské a znamená ‚příchod‘. Podstata adventu vychází z křesťanství, neměli bychom ani lenošit, ani běhat po nákupech a shánět dárky. Během adventu (nebo alespoň o adventních nedělích) bychom měli být se svými blízkými a věnovat se jeden druhému. Můžete vyrazit na procházku, na některý z vánočních trhů, které právě začaly, nebo se pustit do přípravy cukroví.

Jakýmsi měřítkem adventu jsou čtyři adventní neděle. Ty kdysi stanovil stanovil papež Řehoř Veliký. První je železná, pak následuje bronzová, stříbrná a poslední je zlatá. Letos, tedy pro rok 2009, připadá první adventní neděle na 29. 11. 2009. Štědrý den je ve čtvrtek po čtvrté adventní neděli.

Tradice zapalování čtyř svíček na adventním věnci je poměrně mladá. Pochází z 19. století z německých zemí. Ještě mladším zvykem než adventní věnec je adventní kalendář, ten se zrodil v německém Mnichově počátkem dvacátého století. Jeden majitel tiskárny tu na trh uvedl vystřihovací kalendář nazvaný V zemi Ježíškově. Na listu bylo čtyřiadvacet vánočních obrázků, z nichž děti každý den vystřihovaly jeden. Čokoládový adventní kalendář má původ v 70. letech v USA.

Související

Pestrá domácí mikulášská nadílka

Mlsejte bez výčitek a připravte svým dětem domácí mikulášskou nadílku. Těšit se můžete na zdravé domácí čertíky, opojné...

6 českých adventních zvyků a tradic

Vánoční čas je spojen s mnoha tradičními zvyky, které se po dlouhá léta v české krajině dochovaly a dodržují se dodnes...

Přidat komentář