Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

15x vánoční dekorace, na kterých si zaručeně pochutnáte

15x vánoční dekorace, na kterých si zaručeně pochutnáte
ZDROJ: Brooke Lark/unsplash.com

Máme pro vás dekorace, které ozdobí nejen váš dům, ale potěší i mlsné jazýčky. Vánoce jsou o lásce, klidu, dobrém jídlu a v neposlední řadě o cukroví! Jedlými dekoracemi můžete ozdobit nejen stromeček, ale i interiér vaší domácnosti. Pojďme se podívat, na jakých dekoracích si můžete letos pochutnat.

Náš tip: Připravte si také hvězdičky s brusinkami a pistáciemi podle našeho video receptu

 
Skryt pre seznam

Perníčky

Vůně čerstvě upečených perníčků zavoní už před Vánoci v mnoha českých domácnostech. S naším receptem na perníkové těsto vám půjde pečení od ruky. Nezapomeňte na bílkovou polevu!

 • Pokud chcete zdobení perníčků dovést k dokonalosti, vyzkoušejte barevné polevy. Potravinářská barviva dnes seženete v každém větším obchodu s potravinami. Můžete udělat zeleného kapra, modré sněhové vločky, červené srdíčko… Se zdobením si zkrátka vyhrát.
 • Upečené perníčky můžete dále ozdobit jedlými perlami nebo jinými cukrářskými vychytávkami.

Perníkový řetěz

Perníkový řetěz je krásná dekorace, kterou můžete použít na stromeček, zavěsit ji ze stropu dolů nebo jím vyzdobit vchodové dveře.

 1. Vyberte si vaše oblíbené vykrajovátko –⁠ hvězdičku, rybu, sněhuláka, stromeček
 2. Vykrájejte tvary –⁠ na jeden řetěz 20 –⁠ 30 kusů. Upečte je a ozdobte.
 3. Připravte si provázek a jehlu a provlečte provázek skrz perníčky.
 4. Řetěz udělejte dlouhý podle vaší potřeby a zavěste na vybrané místo.

Tip: Řetěz z perníčků je možné vyrobit i pomocí drátku a provázku.

Perníková chaloupka

Perníková chaloupka je nejen krásnou vánoční dekorací, ale i sladkostí, na které si každý rád pochutná.

Tip: Máme pro vás detailní postup, jak si doma vyrobit vlastní perníkovou chaloupku! Poradíme vám, jak na vykrajování, pečení, zdobení i lepení.

Perníkový stromeček

Máte doma sadu vykrajovátek ve tvaru hvězdiček? Tak to si můžete vyrobit krásné vánoční stromečky zasněžené bílkovou polevou!

 • Budete potřebovat těsto na perníky, váleček, hladkou mouku na pomoučení, příborový nůž, vykrajovátka ve tvaru hvězdiček, plech s pečicím papírem, dřevěnou špejli, bílkovou polevu a pomůcky na zdobení.
 1. Vykrájejte a upečte hvězdičky všech velikostí, ze kterých budete tvořit stromečky.
 2. Největší perníkovou hvězdu použijte jako základ.
 3. Položte ji na pracovní desku a zapíchněte do ní špejli, na kterou budete postupně napichovat další hvězdy podle velikosti – od největších po nejmenší.
 4. Pokud máte hotové stromečky, je čas na zdobení.
 5. Připravte si bílkovou polevu do zdobícího pytlíku a ozdobte stromečky.

Tip: Použijte jedlé perličky, které budou působit jako baňky na stromečku.

Sušené ovoce

Sušené ovoce je krásná přírodní dekorace, která provoní a ozdobí váš dům. Na sušení jsou nejlepší pomeranče, mandarinky, citrony a jablka.

 1. Ovoce nakrájejte na 4 mm plátky a sušte v troubě na 50 °C.
 2. Pravidelně otáčejte a hlídejte, aby se plátky ovoce nezačaly kroutit.
 3. Pokud chcete, aby vaše ozdoby zůstaly po usušení svěží a nezhnědly, pokapejte ovoce před usušením citronovou šťávou nebo je namočte do vody s octem.
 4. Ze sušeného ovoce můžete vytvořit řetěz na stromeček nebo nasypat do prosklené mísy na stůl a sledovat, jak ovoce postupně ubývá. 

Tip: Sušeným ovocem můžete ozdobiti také věnec, který pověsíte nad vchodové dveře nebo váš adventní věnec.

Bonbony

Sladká tečka na konec. Domácí bonbony můžete zabalit do alobalu a pověsit na stromeček, nebo je rozdat jako vánoční dárek vašim blízkým.

Mezi další jedlé dekorace, které naplní váš dům vánoční atmosférou patří čokoládový adventní kalendář, pomocí kterého můžete odpočítávat zbývající dny do Vánoc. Pokud vám při pečení zbydou bílky, vyzkoušejte bílkové pusinky.

Tip na závěr

Zkuste si představit jeden z adventních víkendů. V kuchyni voní vanilka a perníkové koření, v televizi dávají Lásku nebeskou a vy řešíte, jaké cukroví upéct... Spoustu tipů nejen na jedlé vánoční dekorace, ale i na originální cukroví, najdete i v našich kuchařkách Cukroví a Vánoce.

Skryt pre seznam
Autor: Karoli