0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

VIP Dotazník: Nutriční specialistka Hana Málková o tom, proč se ochuceným vodám raději vyhnout

Minerálka
ZDROJ: Micheile dot com/Unsplash
sdílet:

Ing. Hana Málková vystudovala Vysokou školu chemicko-technologickou se zaměřením na kvalitu a bezpečnost potravin, je nutriční specialistkou organizace Stob, která pomáhá lidem bojovat s obezitou a odborným garantem Vím, co jím. Tentorkát jsme se v rozhovoru zaměřili na ochucené vody a minerálky.

Nedávno jste testovala ochucené vody a minerálky. Proč?
Vypijete-li půl litru slazené limonády či džusu, znamená to až 50 g cukru, tedy 12– 13 kostek. V ochucených vodách je cukru asi polovina – jenže zatímco s limonádami se to lidé naučili nepřehánět, litr a půl sladké vody vypijeme denně jako nic, možná i proto, že nápoje nejsou obarvené, a tak máme falešný pocit, že pijeme neškodnou vodu.

V takovém 1,5litrovém balení je rozpuštěných nejčastěji okolo 60 až 70 g cukru, denně bychom přitom neměli přijmout víc než 50g přidaného cukru obecně, tedy i v potravinách. Jednou velkou lahví tak vyplýtváme dávku cukru na den.

Proč je cukr tak špatný?
Zvýšeným příjmem přidaného cukru si zaděláváte na vážné problémy – časem si můžete vypěstovat pořádnou nadváhu a pak i cukrovku 2. typu, kardiovaskulární nemoci a další závažné zdravotní problémy...

Jak test ochucených vod dopadl?
Hodnotili jsme 12 druhů ochucených (citronových) vod běžně dostupných na českém trhu. Sladká byla většina z nich – 10 z 12 testovaných výrobků.

Z toho sedm jich bylo oslazeno cukrem (nebo v kombinaci s glukózo-fruktó- zovým sirupem), dva výrobky nekalorickými sladidly (aspartam a acesulfam K) a jedna voda kombinací cukru a sladidla (steviol-glykosidů). Zcela bez cukru a sladidel byly pouze dva ná- poje: Toma Natura Neslazená a Perrier.

Po čem tedy v obchodě sáhnout?
Nápoje mají v běžném režimu sloužit hlavně k doplnění tekutin, nikoli energie. Nejlepší je samozřejmě čistá voda, pokud ji musíte mít ochucenou, hledejte v obchodě neslazené nekalorické nápoje, z testu toto splňovaly jen výše zmíněné značky Toma Natura Neslazená a Perrier. ‚Umělá‘ sladidla nejsou řešením – v malém množství nevadí, ale obecně není žádoucí zvykat si na intenzivní sladkou chuť.

Naše nejčastější chyby?
Mnoho lidí se domnívá, že tělo je natolik chytré, že pocit žízně ukáže, kdy máme pít. Ale v mnoha případech tělo signalizuje pocit žízně až v momentě, kdy je již částečně dehydratováno. Indikátor žízně není spolehlivý, je důležité pít pravidelně a nečekat až na žízeň.

Pít musíme začít už ráno – během spánku totiž dochází k regeneraci organismu a i během noci tělo spotřebuje metabolickými procesy a dýcháním hodně vody. Je tedy třeba po probuzení doplnit tekutiny, ideálně zhruba 200–300 ml neslazené vody.

Pitný režim bychom měli dodržovat v průběhu celého dne rovnoměrně, nikoli dohánět zapomenuté tekutiny až večer. Pokud kytku celý měsíc nezalijete, jen stěží ji zachráníte, když jí poté nalijete do truhlíku několik litrů vody. Nejinak je to s naším tělem. Tekutiny je třeba dodávat rovnoměrně, pravidelně a v přiměřeném množství, tedy cca 1,5–2 litry za den.

Zdroj: Vyšlo v časopise Apetit

Související články

Autor: Jarmila Černá

Apetit magazín

Představujeme novou kuchařku z edice Apetit: Mleté maso
  • Tipy redakce

Představujeme novou kuchařku z edice Apetit: Mleté maso

První novou kuchařkou roku 2023 je kniha Mleté maso. Novinka z edice Apetit vychází už v únoru a jak název napovídá, je věnována všestrannému využití jedné z velmi oblíbených surovin – mletého masa. ...
AD
Soutěž Vaříme s Rio Mare: Inspirace od oblíbených food blogerů
  • Soutěže

Soutěž Vaříme s Rio Mare: Inspirace od oblíbených food blogerů

Každý březnový den můžete vyhrát předplatné časopisu Apetit a balíček plný výrobků Rio Mare! Co pro výhru udělat? Vařit s tuňákem! Další soutěže pro vás chystají i čtyři oblíbení food blogeři. Ti si pro vás spolu s Rio Mare připravili i...

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
549 Kč
439 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč