0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Vlažná voda s citronem po ránu? Známe pro i proti

voda s citronem
ZDROJ: Julia Zolotova/ Unsplash
sdílet:

Už jste o tomto trendu, který razí řada českých i zahraničních celebrit slyšeli? Pravidelné pití vlažné vody s citronem po ránu má podle mnohých blahodárné účinky na lidský organismus. Přináší tato rutina opravdu nějaké benefity?

Citronová voda je dost možná i vaším ranním nápojem. Ať už ji pijete z důvodu údajné podpory trávení a urychlení cesty za hubnutím, detoxikaci, rozzáření pleti či posílení imunity, napadlo vás někdy, že možná nic z toho není podloženo?

Údajná detoxikace a odkyselení organismu

O pití citronové vody po ránu se nejčastěji mluví ve spojitosti s detoxikací. Detoxikace obecně nemá dnes už tak superlativní konotace, jako tomu bylo kdysi. Pokud je některé dietní či zdravotní doporučení spojeno s rozsáhlými detoxikačními úkony, raději od něj dejte ruce pryč.

Lidské tělo se detoxikuje samo, za pomoci vlastních orgánů a fyziologických pochodů. Není tedy důvod nastavovat mu jakýkoliv agresivní režim.

 • Přirozenou detoxikaci lze za pomoci vhodných látek nenásilně podpořit. Mluví se např. o tzv. limonenu obsaženém v citronech. Jeho účinky však dosud nebyly prokazatelně potvrzeny odbornými studiemi.
 • Velmi pravděpodobně tedy pití citrónové šťávy detoxikaci organismu nijak zásadně neovlivňuje.
 • Důležitá pro její přirozený průběh je naopak pestrá strava s pestrou škálou ovoce a zeleniny, doplněná pitím vody a pravidelným pohybem.

Dalším důvodem, proč někteří lidé pijí vodu s citronem po ránu je údajná alkalizace organismu, tedy odkyselení organismu. Ovšem změnit pH krve fyziologicky nelze – ani alkalickou vodou, ani ničím jiným.

Nežádoucí účinky odhalí zubní lékař

Asi jediný prokazatelný důvod, proč pravidelné pití vlažné citronové šťávy po ránu nelze doporučit, je jeho vliv na zubní sklovinu. Citrony jsou vysoce kyselé citrusové plody. Pokud jejich šťávu konzumujete často, může se u vás časem objevit přecitlivělost zubů nebo dokonce zubní kaz.

 • Pití kyselých nápojů se totiž obecně podílí na erozi zubní skloviny.
 • Na zubech se pak mohou objevit skvrny i praskliny s následnou bolestivostí.
 • Tento efekt můžete trochu zmírnit. Bezprostředně po konzumaci citronu si nečistěte zuby. Pomůže i snížení množství citronové šťávy v nápoji nebo použití brčka či žvýkačka.

Pít či nepít?

Vodu s citronem tedy klidně pijte, ale nespoléhejte se na zdravotní účinky. Citron spíše berte jako ochucovadlo, které tělu dodá vitamín C.

 • Co se týče ranních rituálů a rutinního pití vlažné vody s citronem s cílem pozitivně ovlivnit zdraví, jsme poněkud skeptičtí. Vitamin C se teplem (a časem) ničí, takže z tohoto pohledu je lepší pít citronovou vodu studenou.
 • Větší službu vám udělá pravidelná konzumace ovoce a zeleniny a její větší podíl v jinak celkově pestré stravě.
 • Dělá-li vám konzumace takového nápoje dobře, občas si ho klidně dopřejte
 • Pokud citronovou vodu pijete pravidelně a ve větším množství, věnujte alespoň čas pravidelným preventivním stomatologickým prohlídkám, které včas odhalí případný problém.

Zdroje informací: Institut moderní výživy, Health, Healthline

Související články

Barvy na talíři: Co jíst pro vyšší sebevědomí a imunitu
 • Zdraví a výživa

Barvy na talíři: Co jíst pro vyšší sebevědomí a imunitu

Proč by pokrmy měly zářit barvami co nejvíce ? Mluvíme o přírodních barvách a barvivech, které se přirozeně vyskytují v ovoci, zelenině, luštěninách, semenech, bylinách. Pojďme se podívat, jak barevné spektrum ovlivňuje nejen náš...
Autor: Veronika Hendrychová

Apetit magazín

Letní bramborový salát jako dokonalá příloha
 • Tipy a triky

Letní bramborový salát jako dokonalá příloha

Nové brambory jsou ideální volbou pro lehkou večeři do letního počasí například klasicky "na loupačku" s tvarohem a máslem. Vyzkoušet je však můžete i v odlehčeném letním bramborovém salátu. Lze ho podávat...
Jak na nejlepší chili con carne
 • Poradna

Jak na nejlepší chili con carne

Texaský pokrm chili con carne v překladu znamená chilli s masem a každý kuchař ho připravuje trochu jinak. Neodolatelnou chuť a vůni jídlo získá přidáním ostrých papriček, římského kmínu a čokolády. Díky radám v článku připravíte hrnec plný...
Levné, jednoduché a chutné večeře? Ty za studena!
 • Tipy a triky

Levné, jednoduché a chutné večeře? Ty za studena!

Dobrá večeře nemusí být jen ta teplá, lze ji připravit i bez hodin strávených u plotny. Přinášíme vám tipy na studené večeře, na kterých si nejen pochutnáte, ale ušetříte navíc čas i peníze! Spoustu skvělých receptů najdete v článku a v...
AD
Jak si užít letní grilovačky, aniž by vám po nich bylo těžko?
 • Lidé a jídlo

Jak si užít letní grilovačky, aniž by vám po nich bylo těžko?

K letní sezoně patří pohodové posezení s rodinou, přáteli a také spousta připravených dobrot a osvěžujících drinků. Opékačky v lese, grilovačky na balkóně, v zahradě nebo v kavárně — stav ideál. Jak si to ale co nejvíc užít a dopřát vše, co...

Obchod Apetit