0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Jak si vybrat správného tvůrce svatebního dortu

Jak si vybrat správného tvůrce svatebního dortu
sdílet:

Sladký vrchol každé svatební hostiny si zaslouží promyšlenou přípravu.

Kdy začít

Otázku svatebního dortu je vhodné, stejně jako mnohé další položky svatebního rozpočtu, řešit v dostatečném předstihu. Současně byste už ale měli mít jasno o celkovém ladění svatby, zejména co se stylu a barevnosti týká.

Před návštěvou tvůrce vrcholného díla vaší svatební tabule zapřemýšlejte nad počtem hostů a zda si podle starého zvyku budete chtít uchovat horní patro dortu. Méně častým, ale milým zvykem je zhotovení minikopie dortu rodičům. Také byste měli určitě vědět, jestli se do výběru dortu zapojí svými chuťovými pohárky jen nevěsta, nebo oba snoubenci.

Kam pro dort

Se zadáním dortu se můžete obrátit na oblíbenou cukrárnu, kam si chodíte pro zákusky, na cukrářské studio, které peče jen na zakázku, nebo na konkrétní osobu z bližšího či širšího okolí, o které se traduje, že umí zaručeně nejlepší dorty. Jaká vás mohou potkat úskalí?

V oblíbené cukrárně vám naservírují katalog dortů s poznámkou, že kytičky a stuhy samozřejmě mohou být ve vaší svatební barvě. V lepším případě se vám stane to, co je přece jen obvyklejší v cukrářském studiu, kde se vás zeptají na detaily vaší svatby a vaše osobní preference.

V kreativním studiu, kde ceny dortů často bývají vyšší, se můžete setkat s následujícím postupem. Během první schůzky si vás designér vyslechne a svůj prvotní návrh shrne do konceptu, který byste měli opřipomínkovat hned na schůzce. Zeptá se vás na preference ohledně chutí a společně zkusíte navrhnout náplně jednotlivých pater.

Na druhé schůzce vám již studio předloží barevný nákres vašeho svatebního dortu a naservíruje ochutnávku jednotlivých pater. Pokud budete mít další připomínky, kreativec je zapracuje a finální návrh pošle e-mailem. Jediným úskalím cukrářského studia je tedy časová a finanční náročnost. Amatérský dortař pravděpodobně nebude dodržovat veškeré hygienické zásady a případnou kritiku si bude brát příliš osobně, ale pokud jde opravdu o zkušeného tvůrce, měl by postupovat podobně jako studio.

Kde hledat inspiraci

Pokud nemáte vůbec představu, co byste si mohli jako svůj svatební dort přát, podívejte se na internet. S chutí vám sice obrázky nepomohou – tam se opravdu spolehněte na ochutnávku a reference svých přátel –, ale rozhodně vám rozšíří obzor v oblasti dortového designu. Výběr cukrářského sortimentu pokročil mílovými kroky, a proto mohou být všechny dekorace z jedlých materiálů, aniž byste se musela omezovat – cukrové květiny, stuhy z marcipánu, jedlé perly, čokoládové figurky…

Svatební dort roku

Při výběru slavnostního dortu vám může pomoci i soutěž Svatební dort roku. V rámci soutěže je připravován katalog svatebních sladkostí, které se umístí na prvních třech místech ve všech soutěžních kategoriích (Svatební dort roku 2014, Svatební design dortu, Svatební sada cupcakes, Modelace cukrových květin, Juniorská svatební sladkost), tedy těch, které hodnotila odborná porota. Tyto výtvory v sobě již nesou certifikát kvality designu i chutě.

Vlastnoručně upečený dort

Co udělat, když vás žádný z dortů nikde neosloví? Zbývá už jen jediná možnost – upéct a vymodelovat si ho sami. Pokud jste skutečně tak šikovní, byla by škoda nechat si to jen pro sebe. Soutěž Svatební dort roku je totiž otevřena široké veřejnosti. V případě, že si netroufnete hned na celý dort, zkuste si třeba vymodelovat figurku nevěsty a přihlaste se do poslední on-line soutěže tohoto ročníku. A jestli svatbu v plánu zatím nemáte, bližší vám bude třeba on-line soutěž Zásnubní dort, kde právě probíhá hlasování, na kterém se můžete aktivně podílet i vy. 

Související články

Autor: Redakce Apetit

Apetit magazín

KVÍZ: Umíte uvařit hospodské klasiky?
  • Kvízy

KVÍZ: Umíte uvařit hospodské klasiky?

Znáte to. Nechceme je moc jíst, protože se nám po nich často chce akorát tak natáhnout na gauč a dát si dvacet. Na druhou stranu jsou součástí naší kultury a často v nás vyvolávají ty nejhřejivější vzpomínky. Představují nostalgii i bezpečí...
Jedlé kaštany vyšperkují nádivku i moučník
  • Suroviny

Jedlé kaštany vyšperkují nádivku i moučník

Sezóna jedlých kaštanů právě vrcholí. Pokud si chcete pochutnat na těch skutečně čerstvých, vyrazte pro ně co nejdříve do obchodu, nebo ještě lépe do "kaštanek". Jestli si s nimi nevíte rady, přinášíme několik tipů jak je skladovat i...
Masové hody s českou národní klasikou: vepřo knedlo zelo
  • Tipy a triky

Masové hody s českou národní klasikou: vepřo knedlo zelo

Guláš, svíčková a knedlo vepřo zelo, když je tahle trojice na poledním menu v restauraci, máme problém se rozhodnout. Pro dnešek máme ale jasno! Dejte si s námi to nejlepší knedlo vepřo zelo, máme pro vás tipy na jedno z nejlepších českých...
Jak na bezlepkový chléb?
  • Jak na to

Jak na bezlepkový chléb?

Ať už patříte mezi celiaky nebo chcete svůj jídelníček odlehčit, máme pro vás tipy, jak si doma připravit chutný bezlepkový chléb. Vyplatí se používat kupované bezlepkové směsi nebo je lepší spolehnout se na vlastní síly? Připravte si s...

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
549 Kč
357 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč