0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Jak si vybrat správného tvůrce svatebního dortu

Jak si vybrat správného tvůrce svatebního dortu
sdílet:

Sladký vrchol každé svatební hostiny si zaslouží promyšlenou přípravu.

Kdy začít

Otázku svatebního dortu je vhodné, stejně jako mnohé další položky svatebního rozpočtu, řešit v dostatečném předstihu. Současně byste už ale měli mít jasno o celkovém ladění svatby, zejména co se stylu a barevnosti týká.

Před návštěvou tvůrce vrcholného díla vaší svatební tabule zapřemýšlejte nad počtem hostů a zda si podle starého zvyku budete chtít uchovat horní patro dortu. Méně častým, ale milým zvykem je zhotovení minikopie dortu rodičům. Také byste měli určitě vědět, jestli se do výběru dortu zapojí svými chuťovými pohárky jen nevěsta, nebo oba snoubenci.

Kam pro dort

Se zadáním dortu se můžete obrátit na oblíbenou cukrárnu, kam si chodíte pro zákusky, na cukrářské studio, které peče jen na zakázku, nebo na konkrétní osobu z bližšího či širšího okolí, o které se traduje, že umí zaručeně nejlepší dorty. Jaká vás mohou potkat úskalí?

V oblíbené cukrárně vám naservírují katalog dortů s poznámkou, že kytičky a stuhy samozřejmě mohou být ve vaší svatební barvě. V lepším případě se vám stane to, co je přece jen obvyklejší v cukrářském studiu, kde se vás zeptají na detaily vaší svatby a vaše osobní preference.

V kreativním studiu, kde ceny dortů často bývají vyšší, se můžete setkat s následujícím postupem. Během první schůzky si vás designér vyslechne a svůj prvotní návrh shrne do konceptu, který byste měli opřipomínkovat hned na schůzce. Zeptá se vás na preference ohledně chutí a společně zkusíte navrhnout náplně jednotlivých pater.

Na druhé schůzce vám již studio předloží barevný nákres vašeho svatebního dortu a naservíruje ochutnávku jednotlivých pater. Pokud budete mít další připomínky, kreativec je zapracuje a finální návrh pošle e-mailem. Jediným úskalím cukrářského studia je tedy časová a finanční náročnost. Amatérský dortař pravděpodobně nebude dodržovat veškeré hygienické zásady a případnou kritiku si bude brát příliš osobně, ale pokud jde opravdu o zkušeného tvůrce, měl by postupovat podobně jako studio.

Kde hledat inspiraci

Pokud nemáte vůbec představu, co byste si mohli jako svůj svatební dort přát, podívejte se na internet. S chutí vám sice obrázky nepomohou – tam se opravdu spolehněte na ochutnávku a reference svých přátel –, ale rozhodně vám rozšíří obzor v oblasti dortového designu. Výběr cukrářského sortimentu pokročil mílovými kroky, a proto mohou být všechny dekorace z jedlých materiálů, aniž byste se musela omezovat – cukrové květiny, stuhy z marcipánu, jedlé perly, čokoládové figurky…

Svatební dort roku

Při výběru slavnostního dortu vám může pomoci i soutěž Svatební dort roku. V rámci soutěže je připravován katalog svatebních sladkostí, které se umístí na prvních třech místech ve všech soutěžních kategoriích (Svatební dort roku 2014, Svatební design dortu, Svatební sada cupcakes, Modelace cukrových květin, Juniorská svatební sladkost), tedy těch, které hodnotila odborná porota. Tyto výtvory v sobě již nesou certifikát kvality designu i chutě.

Vlastnoručně upečený dort

Co udělat, když vás žádný z dortů nikde neosloví? Zbývá už jen jediná možnost – upéct a vymodelovat si ho sami. Pokud jste skutečně tak šikovní, byla by škoda nechat si to jen pro sebe. Soutěž Svatební dort roku je totiž otevřena široké veřejnosti. V případě, že si netroufnete hned na celý dort, zkuste si třeba vymodelovat figurku nevěsty a přihlaste se do poslední on-line soutěže tohoto ročníku. A jestli svatbu v plánu zatím nemáte, bližší vám bude třeba on-line soutěž Zásnubní dort, kde právě probíhá hlasování, na kterém se můžete aktivně podílet i vy. 

Související články

Vyměňte svatební dort za cupcakes
  • Zajímavosti

Vyměňte svatební dort za cupcakes

Obliba minidortů, pro které se vžil název cupcakes, nepochybně v posledních letech vzrůstá a stále častěji se dostávají i na svatební stoly. V roce 1796, kdy se poprvé objevil recept na tuto sladkost, svět teprve začal objevovat...
Kolik by měl stát váš svatební dort?
  • Zajímavosti

Kolik by měl stát váš svatební dort?

Jako majitelka svatební agentury se často setkávám s dotazy na cenu svatebních dortů a žádostmi o radu, jaký dort zvolit, aby nebyl moc drahý. Přestože...
Autor: Redakce Apetit

Apetit magazín

STORY
Jak udržet jídlo (i kuchyni) v suchu a čistu?

Jak udržet jídlo (i kuchyni) v suchu a čistu?

Kuchyně je srdcem domácnosti. Nejenže v ní vznikají veškeré dobroty pro vaše nejmilejší, ale také v ní trávíte poměrně dost času. Aby byl efektivní a veškerá příprava jídla šla doslova od ruky, je potřeba mít ty správné kousky. ...

Obchod Apetit