Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Konopná, chia a lněná semínka mají v jídelníčku své místo. Přidejte je do pečiva, müsli nebo koláče

Kokosový chia pudink s čokoládou a jahodami
ZDROJ: Apetit
sdílet:

Konopné produkty zažívají velký boom na poli zdravého stravování, potažmo zdravého životního stylu. Konopí je bylinou, která má všestranné využití a není divu, že se k ní vracíme. Konopné semínko a výrobky z něj patří jednoznačně mezi jedny z významných přírodních potravinových doplňků.

Neloupaná konopná semínka, je nejvhodnější nechat před jídlem nejprve naklíčit. Tím získají na jemnosti i chuti. Druhou možností je pražení. Trošku silnější slupka touto úpravou změkne. Samostatnou kapitolou jsou semínka loupaná, tedy zbavená slupek. Chuťově se jim vyrovná málokterá pochoutka.

  • Dají se přidávat takřka do všeho či jíst samotná jako oříšky.
  • Je možné je jednoduše nasypat na namazaný chléb či do müsli, granoly či ranní ovesné kaše.
  • Rozmixovaná s vodou vytváří lahodné mléko (s ovocem pak osvěžující koktejl), oblíbená kombinace je ovocný salát zasypaný loupaným semínkem a zakápnutý citronem.

Konopný olej je úžasný samotný s pečivem, v salátech i pomazánkách. Mouka se přidává do pekárenských výrobků (10–15 %, lze přidat i celá semena) či omáček.

Jako „zdravou“ alternativu chipsům lze doporučit pražená konopná semínka ochucená solí či kořeněná, sladce chutnají obalená v karamelu. Pražením (podobně jako pečením) se ale ztrácí nenasycené mastné kyseliny a další cenné látky.

Pravidlo, že nejzdravější jsou pokrmy čerstvé či jen lehce tepelně zpracované, platí u konopných dvojnásob.

Proč konopné semínko?

  • Silně podporuje imunitní systém a může být velkou pomocí pro lidi trpící rakovinou, kardiovaskulárními nemocemi, nebo problémy s kůží.
  • Reguluje cholesterol, omlazuje pleť a vlasy, brání vysoušení pokožky a dodává velké množství energie. Podporuje růst svalové hmoty a je výbornou prevencí před onemocněním astmatem, artritidou nebo vředy.
  • Konopné semínko obsahuje 20 aminokyselin včetně 8 esenciálních, je nejdokonalejší náhradou masa, protože obsahuje zcela kompletní bílkovinu.
  • Konopné semínko se vyznačuje vysokým obsahem bílkovin, prospěšných rostlinných sterolů a dalších důležitých látek pro lidský organismus.
  • ideální poměr (1:3) esenciálních mastných kyselin omega-3 a omega-6. Pomáhá odbourávat kyselinu máselnou zodpovědnou za bolest svalů. 

Chia a lněná semínka

Chia semínka obsahují kromě spousty vlákniny také kyselinu alfa-linolenovou, což je nenasycená mastná kyselina ze skupiny omega-3.

„Tyto látky mohou napomoci k udržování čistých tepen a k regulaci krevního tlaku. Chia semínka si můžete nasypat třeba do jogurtu, ovesné kaše, pudinku nebo do proteinového drinku,“ radí hlavní výživové poradkyně Naturhouse Věra Burešová.

Lněná semínka jsou rovněž zázračnou zbraní v boji za čisté cévy. Obsahují spoustu prospěšných látek jako omega-3 mastné kyseliny, lignany a vláknina. Tyto látky dohromady působí podle Věry Burešové synergickým účinkem zejména při snižování krevního tlaku, pomáhají udržet zdravé tepny a zlepšit celkové zdraví srdce. Porci lněných semínek si přidejte například do svého oblíbeného smoothie.

Zdroj informací: časopis Apetit

Skryt pre seznam

Související články

Autor: Eva Dvořáková

Apetit magazín