V čem doma uchovávat chléb, aby si zachoval měkkou střídku, kůrku křupavou tak akorát a záhy nepodlehl plísni? Vyzkoušeli jsme šest způsobů, jak zabalit bochník, a týden pečlivě zkoumali, co s ním udělají běžné i speciální obaly.
Pro test jsme zvolili pšenično-žitný chléb ze středně velkého pražského pekařství v ceně kolem 50 korun za 800g bochník. Záměrně jsme se vyhnuli více hydratovaným dražším pecnům z řemeslných pekáren i nejlevnější supermarketové produkci.
Všechny bochníky jsme zakoupili v pátek, rozkrojili je, polovinu vložili do sáčku a umístili na linku redakční kuchyně. O víkendu zůstaly chleby nedotčené, od pondělí do pátku jsme je každý den vyňali a prozkoumali, zda po stlačení pruží kůrka, do jaké hloubky vysychá střídka a zda se na chlebu neobjevuje plíseň. Pokaždé jsme ukrojili krajíček a měřili, kolik bylo nutné skrojit, abychom se dostali k měkčí střídě. Chléb jsme ochutnali a znovu zabalili.
Pozor na vlhkost
Obaly jsme zvolili od obyčejných (utěrka, plastový, papírový sáček) po nová řešení (voskovaný a membránový funkční sáček). Každý obal má své přednosti: látkový dýchá, chléb v něm ale vysychá. Mikroten udrží pečivo vláčné, vlhkost uvnitř sáčku však zvyšuje riziko zapaření a vzniku plísní. To roste při kolísání teplot.
,Na kuchyňské lince je zabalený chléb vystaven například vyšší teplotě z vaření či slunečního záření. Tím dochází k vyššímu odparu vody z pečiva, která později při poklesu teploty zkondenzuje a na povrchu vytvoří vhodné podmínky pro růst plísní,“ upozorňuje Lukáš Vápenka z Ústavu konzervace potravin VŠCHT Praha.
Při testu jsme se zaměřili na měkkost: čím déle byl chléb měkký, tím vyšší body – plíseň totiž spotřebitel řeší až v momentě, kdy je vidět. Do úvahy je třeba vzít i fakt, že někdo preferuje měkkost, jiný křupavost kůrky. Vliv na výdrž pečiva má i receptura. Je vůbec rozumné kupovat chléb na skladování? Týden je pro běžný chléb poměrně extrémní: přimlouvali bychom se za kratší interval.
Jak dopadlo hodnocení?
- 1. Funkční sáček – vítěz testu: Bavlněný pytlík se speciální vrstvou odolnou proti plísni, která funguje jako membrána.
- 2. Mikrotenový sáček
- 3. Voskovaný sáček
- 4. Kompostovatelný sáček
- 5. Papírový sáček
- 6. Bavlněná utěrka
Podrobnosti o testování a vlastnostech každého sáčku se dozvíte v zářijovém čísle časopisu Apetit, které je v prodeji od 17.8. 2023. Těšit se můžete na detaily o tom, jak chleba z jednotlivého sáčku vypadal na konci testování a jaké důvody nás k hodnocení vedly.