Pojďme se zaměřit na situace, kdy chceme upéct čerstvé pečivo, ale nemáme droždí! Jak na chléb bez kynutí a jaké jsou další možnosti, když pečeme bez droždí?
Řekněme, že jste třeba na chatě, do obchodu je daleko, pečivo došlo a vy jako z udělání máte ve spíži jen mouku, kypřicí prášek, sůl a v lednici půl litru zapomenutého podmáslí či kelímek bílého jogurtu. A chatu plnou hladových dětí, které se dožadují bleskové svačiny.
Můžete sednout na kolo či do auta, poručit dům i děti osudu (schovat sirky, sekyrky, nože, vzduchovku a další zajímavé předměty) a vyrazit do městečka na nákup. Anebo výpravu do obchodu zatím odložte a vyčarujte pečivo z toho, co máte po ruce. Na scénu vstupuje chléb bez kynutí!
Chléb bez kynutí
V angličtině se mu říká soda bread, a jak název napovídá, jeho hlavním kypřidlem je jedlá soda. Při její reakci s kyselou složkou v těstě (v našem případě zakysaným mléčným výrobkem), dochází k uvolňování oxidu uhličitého, a tím i nakypření těsta.
- Reakce startuje ihned po promísení, musí chléb do trouby neprodleně.
- Vlivem tepla pak v sodě dojde k dalšímu uvolnění oxidu uhličitého, takže těsto v troubě pěkně naroste. Peče se podle velikosti zhruba 40 minut.
- Příprava chleba nakypřeného sodoutak zabere od zadělání těsta do prvního nakrojení zhruba hodinu.
V anglosaských zemích je tento typ chleba znám už od 19. století, kdy s všeobecnou industrializací vyvstal požadavek na rychlost i ve stravování.
Různé obměny chleba
Základní chléb bez kynutí, jehož hlavními složkami jsou mouka, jedlá soda, sůl a podmáslí, kefír či jogurt na zadělání, se může jevit poněkud planý. Ovšem existuje spousta způsobů, jak ho přidáním různých ingrediencí povýšit z nouzové svačiny na hlavní hvězdu stolu!
- Do těsta můžete pro lepší texturu i chuť přidat oříšky či semínka, například lněná, slunečnicová, sezamová nebo dýňová.
- Chuťově zajímavou variantu představuje přidání smažené cibulky nebo bylinek.
- Vláčného výsledku a zajímavé chuti docílíte, pokud do těsta přidáte nastrouhanou zeleninu – skvěle se k tomuto účelu hodí kořenová petržel, pastinák či mrkev, kterou jsme použili v receptu na mrkvový chléb s ořechy.
- Výborně funguje i červená řepa, jejíž zemitá chuť skvěle ladí s kozím sýrem. Přesvědčit se o tom můžete v receptu na řepný chlebíček s kozím sýrem.
- Chléb bez kynutí můžete upéct i pro celiaky – my s úspěchem vyzkoušeli bezlepkový chléb se sušenými rajčaty.
Jedlá soda neboli hydrogenuhličitan sodný je i základní složkou kypřicího prášku do pečiva, takže prakticky vše, co jsme o chlebech založených na kypření sodou napsali, platí i při použití kypřicího prášku. U něj pouze pozor, pokud se vyhýbáte lepku – kromě kypřidel bývají jeho součástí i další pomocné látky, které jej mohou obsahovat.
Kukuřičný chléb
Variantou chleba bez kynutí je chléb kukuřičný. Populární je v Severní Americe a rozhodně stojí za vyzkoušení. Část pšeničné mouky je v něm nahrazena kukuřičnou. Pokud byste měli potíž ji sehnat, poslouží místo kukuřičné mouky dobře i kukuřičná krupice, z níž se dělá polenta. Na kukuřičném chlebu je sympatické, že ho můžete doplnit libovolnou pikantní ingrediencí a získáte chuťovku, na niž se stolovníci doslova vrhnou.
- S těstem jde v duchu tex-mex kuchyně výborně dohromady chilli, skvělé je doplněné sýrem a cibulkou.
- Přesně tuhle kombinaci jsme použili v receptu na kukuřičný chlebíček s jarní cibulkou a chilli, kterému náramně sluší kombinace s pivem.
- Kukuřičný chléb se může stát i základem plnohodnotné večeře. Doplňte ho ostrou hovězí omáčkou jako v případě receptu na tamales páj a dostanete skvělé jídlo z pánve, od něhož se rodina nezvedne, dokud nebude pánev zcela prázdná.
- Jemnější variantou, která zaujme i menší děti, je kanadský kukuřičný chléb s javorovým sirupem.
Slané muffiny snadno nahradí pečivo
Pokud se vám nechce péct celý bochník, můžete si v případě nedostatku pečiva pomoci muffiny. V jejich sladké variantě je milují děti i dospělí, naslano tomu bude zrovna tak.
- Muffiny na slano poslouží místo chleba jako příloha k husté polévce. Jako svačina se hodí rovnou do ruky a můžete je vzít i s sebou na výlet. K snídani už není třeba na ně nic mazat, protože dobroty, jako klobáska či sýr, už jsou uvnitř.
Schovat do nich můžete, cokoli vás napadne – od šunky přes najemno nakrájenou, nasekanou či nastrouhanou zeleninu (špenát, mrkev, kysané zelí, kukuřici, hrášek…) až po olivy, ančovičky a další pikantnosti.
- Pokud nevlastníte formu na muffiny, můžete si upéct jednoduché bulky – naše kombinace s medvědím česnekem se hodí na jaro, ale v receptu jsou uvedeny i varianty pro další roční období.
Naan & další placky
Další možností, jak připravit bleskově pečivo z několika běžně dostupných surovin, jsou ploché chlebové placky typické pro indickou či arabskou kuchyni. Způsob jejich přípravy je prastarý, těsto se po promísení nenechávalo vždy kynout a ihned se po vytvarování do tenké placky peklo na povrchu rozpálených pecí.
- V našich podmínkách můžete pec nahradit grilem, jako jsme to udělali my u receptu na křupavé placky & pesto z máty, nebo použít rozpálenou pánev, na níž placky postupně z obou stran opečete.
- Pokud hledáte pečivo, které bude úplně bez mouky, zato nabité vlákninou a rostlinnými proteiny, vyzkoušejte indické pikantní zelné placky tepla.
Jak na klasické recepty bez kynutí
Bez droždí zvládnete upéct i domácí pizzu. Nás v Apetitu bavil recept na pizzu z pánve, při jejíž přípravě nemusíte ani rozpalovat troubu. Odkoukali jsme ho od mistra chytrých kuchyňských triků Jamieho Olivera a opravdu funguje! Snadná je i pizza z polenty a na témže principu jako u těsta na chléb bez kynutí je založena i naše blesková pizza.
- Na našem webu jsme v archivu objevili i recept na focacciu zadělanou kypřicím práškem do pečiva. Ta pravá, italská je správně vždy kynutá, ale čas od času – když člověk spěchá nebo jen nemá náladu na dlouhé pečení – se trochu podvádět může…
Zdroj informací: Apetit