Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Odkud pochází medovník? Záleží jak daleko do historie chceme zajít

Medovník
ZDROJ: Diliara Garifullina/ Unsplash
sdílet:

Kdo by neznal medovník – dort tvořený tenkými medovými vrstvami a karamelovo-krémovou náplní. Je oblíbený nejen u nás a v zemích bývalého Sovětského svazu, ale i v mnoha jiných koutech světa. Odkud tento ikonický dezert, který podle našich receptů zvládnete bez problémů připravit, vlastně pochází? Odpověď není tak jednoduchá, jak by se mohlo zdát.

Medovník patří mezi vrstvené dorty a skládá se z medového korpusu s krémovou náplní obvykle pokrytou ořechy a drobenkou ze zbytků upečeného těsta. 

  • Zatímco tenké vrstvy krátce po vytažení z trouby ztuhnou, vlhkost náplně je časem opět zvláční.
  • Med ostatní ingredience zakonzervuje a medovník tak získá velmi dlouhou trvanlivost.
  • Existuje mnoho receptů a variant tohoto dortu, ale hlavní přísadou je vždy med, který mu dodává onu charakteristickou chuť a vůni.

Legenda sahá do Ruska

Podle ruské tradice tento koláč vytvořil v 19. století v Rusku mladý kuchař, když se snažil zapůsobit na carevnu Alžbětu Alexejevnu, manželku Alexandra I.

  • Carevna Alžběta údajně medu neholdovala a jakýkoli pokrm, v němž byl obsažen, striktně odmítala. Nový cukrář však o její nechuti nevěděl a upekl dort s medem doplněný hustou zakysanou smetanou. Překvapivě, aniž by věděla o medu, si ho císařovna Alžběta okamžitě zamilovala.
  • Navzdory této legendě se však tradiční ruské kuchařky o medovníku téměř vůbec nezmiňují a tak je možné, že se nezakládá úplně na pravdě a vznikla až v období po vzniku Sovětského svazu.
  • Dezerty nápadně podobné medovníku jsou navíc tradiční a velmi oblíbené i v dalších zemích východní a střední Evropy. Existuje česká, maďarská (jak jinak než silně kořeněná), bulharská a polská verze i nám dobře známá, původem arménská, Marlenka nebo ukrajinský medovník, který se připravuje bez krému.

Medové dorty s dlouhou historií

Technologie pečení tradičních medových placek je přitom velmi stará a pochází od starověkých civilizací Egypta, Řecka a Říma

  • Je tomu hlavně proto, že med vyniká nejen pro svou sladkost, ale také schopností udržet pečivo dlouho čerstvé.
  • Historici zjistili, že zpočátku se vše dělalo velmi jednoduše, mouka se smíchala s medem, nechala se několik týdnů kynout a následně se ze směsi pekly jednoduché sladké placky. 
  • Trvalo staletí, než se tato sladkost přetvořila do různých národních receptů. Ve 12. století v Německu například medové koláče ochucené ořechy, kořením a sušeným ovocem pekly jeptišky. Jejich recept se rychle rozšířil po celé Evropě.
  • Ve stejné době vznikl ve Francii jiný tradiční medový dort, jehož základem bylo velké množství různých druhů mouky a koření.

Historie českého medovníku

Medovník originál, jak se česká verze tohoto slavného dezertu oficiálně nazývá, byl prvním medovým dortem uvedeným na český trh.

  • Stalo se tak již v roce 1996, kdy také získal ochrannou registrační známku
  • Jeho výrobce deklaruje, že je vyrobený se 100% podílem ruční práce dle tradiční staroslovanské receptury a to z pěti samostatných medových plátů, proložených dvěma druhy krémů
  • Jeho trvanlivost je v případě celých dortů 23 dnů. 
  • Z původně rodinné společnosti se firma rozrostla do současné podoby, kdy zaměstnává více než 70 profesionálních pekařů a cukrářek a produkuje přibližně 60 tisíc kusů medových dortů měsíčně.
  • Do zahraničí je pak exportován především do Holandska, Belgie nebo Turecka.

Zdroje: Wikipedia, Vanilla, Heritage Flour Baking a Deník

Skryt pre seznam

Související články

Autor: Veronika Hendrychová

Apetit magazín

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč