0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Jak vybrat vánočního kapra, aby neměl bahení příchuť

Kapr
ZDROJ: Unsplash
sdílet:

Ačkoli během roku nepatří kapr mezi příliš vyhledávané ryby, na Štědrý den se objeví na většině českých stolů. Pokud se ještě chystáte na jeho nákup, možná se vám budou hodit následující typy.

Z historie

Kapr se stal součástí štědrovečerní večeře až v polovině 19. století. Nikoli však smažený, ale na černo – s aromatickou omáčkou ze švestek, perníku, rozinek a ořechů.

  • Smaženou variantu převzatou z rakouské kuchyně představila M. D. Rettigová ve své kuchařce v roce 1895. Celonárodním štědrovečerním pokrmem se kapr v trojobalu stal ale až v 50. letech minulého století.

Jak vybírat?

Pokud si chcete na kaprovi pochutnat, je potřeba si při nákupu dobře vybrat. Pokud nechcete riskovat bahenní příchuť kapřího masa, vybírejte rybu o hmotnosti do 2,5 kg.

  • Na příliš malé ryby (okolo 1 kg) ale pozor – mají dobré maso, ale také malé kosti, které mohou ze slavnostní večeře udělat několikahodinové nimrání.
  • Pokud budete kupovat kapra u pouličních prodejců, prohlédněte si hygienické zázemí, zkontrolujte, zda mají nádrže zajištěn přítok a odtok vody.
  • Ryba v kádi by měla mít dostatek pohybu a měla by být čilá.
  • Kapra vyhlížejícího mdle, nebo dokonce plovoucího břichem vzhůru rozhodně nebrat.
  • Povrch těla zdravé ryby je lesklý, s minimálním množstvím hlenu, a šupiny a ploutve jsou pevné a neporušené.

Patří kapr do vany?

Názory na pobyt živého kapra ve vaně se různí. Někteří odborníci tvrdí, že se kapr v čisté vodě pročistí a je následně i chutnější. Problém je ovšem s transportem kapra, protože střídání teplot mu nesvědčí.

  • Zároveň je také potřeba udržovat vodu ve vaně dostatečně chladnou a je nutné ji provzdušňovat sprchou.
  • Důležitým faktorem je i finální usmrcení kapra. Má svá pravidla, a pokud si jimi nejste jisti, je lepší přenechat tuto práci odborníkovi.

Když máte nákup úspěšně za sebou, můžete přistoupit k samotnému vaření. Bude to letos klasický smažený kapr, původní kapr na černo nebo zkusíte elegantní verzi kapra v kefírovém těstíčku s mandlemi?

Zdroj: Apetit

Související články

Autor: Redakce Apetit

Apetit magazín

Kvíz: Na jaké úrovni zvládnete uvařit italská jídla?
  • Tipy a triky

Kvíz: Na jaké úrovni zvládnete uvařit italská jídla?

Itálie je gastronomickým rájem – těstoviny, víno, pizza, gelato, káva, plody moře, sicilské pomeranče, parmská šunka… Na co si vzpomenete, to tam mají a ve vynikající kvalitě. My se v článku zaměříme na italské sýry a pod ním najdete kvíz,...
AD
Jak vypadá vaše vysněná kuchyň?

Jak vypadá vaše vysněná kuchyň?

Konečně přišla ta chvíle a vy jste ve fázi plánování místnosti, kde to ve většině domácností nejvíc žije? Toužíte po takové kuchyni, kde budete mít vše po ruce a vaření pak půjde pěkně od ruky? Nechcete za pár týdnů nebo měsíců vybírat...
5 večeří, které vás nepošlou hned do postele
  • Jak na to

5 večeří, které vás nepošlou hned do postele

Po vánočním hodování míváme chuť na lehčí ale výživná jídla, v nichž nechybí dávka bílkovin. Ať už si dáte Asií inspirovanou polévku, dýňovou frittatu nebo krůtí karbanátky, po všem se budete cítit sytě, přitom lehce a fit! ...

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
549 Kč
439 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč