Smažený kapr

Smažený kapr
ZDROJ: Apetit
sdílet:

Smažený kapr

Hodnocení receptu
Průměr: 3.2 ()
Více než hodinu Velmi snadné 4

Nutriční hodnoty (celý recept)

Energie 7258 kcal
Bílkoviny 170 g
Sacharidy 385 g
Tuky 569 g
Vláknina 15 g
Uvedené kalorické hodnoty pokrmů jsou pouze orientační a vychází z průměrných hodnot jednotlivých surovin.

Křehký a křupavý.

Suroviny

kapr 4 ks
filé z kapra, každé o váze 250 g
rostlinný olej 0.5 l
vejce 4 ks
sůl
strouhanka 500 g
stačí na dvojí obalení
mléko
nebo bílé víno nebo pivo na namočení kapra
citron
skrojky k podávání

Pokud jste rybí filety podle našeho návodu naložili, před další úpravou tekutinu slijte a maso pečlivě osušte. Pak je protáhněte ve vejcích rozšlehaných ve větší misce nebo hlubokém talíři se solí. Posléze obalte ve strouhance, kterou jste si připravili do dalšího talíře.

Olej rozpalte na vyšší teplotu. Správný okamžik poznáte tak, že když do oleje vhodíte kousek chleba nebo pár drobků strouhanky, okamžitě se začnou smažit. Rybu smažte asi 4–5 minut po každé straně, až bude kůrčička krásně zlatá. Po usmažení klaďte kousky ryby na vrstvu kuchyňského papíru, který odsaje přebytečný tuk. Podávejte se skrojkem citronu.

KAPŘÍ NIKDY

 • Pokud si necháváte ryby zabít a vykuchat, jděte k opravdovým odborníkům. Ryba, která nebyla zbavena krve nebo u níž se při kuchání podařilo protrhnout žluč, vám na talíři moc radosti neudělá.
   
 • Pobyt v citronové šťávě sice rybímu masu prospěje, ale pouze tehdy, je-li krátký. Tohle maso je totiž velmi jemné. Po dlouhém máčení se začne prakticky rozpadat, lepit a jeho obalování byste si velmi znesnadnili.

KAPŘÍ VŽDYCKY

 • Očištěné kapří filety velmi získají aromatickou lázní. Naložte je nejméně na dvě hodiny do mléka (v tom můžete rybu nechat i přes noc), piva nebo bílého vína. Maso zjemní, nepříjemný pach zmizí a ryba bude tak křehká, že se po úpravě začne úplně rozpadat na jednotlivé kousky. Tip s vínem a pivem jsme odkoukali v Alsasku, kde si kapra – nejen k Vá­nocům – váží jako jemné lahůdky!
   
 • Způsob odstranění šupin, při němž kůže zůstane na místě, je trik k pohledání. U ocásku rybu příčně nařízněte a najděte si místo, kde je blanka se šupinami přichycena ke kůži. Prsty ji odtahujte směrem vzhůru, nožem přeřezávejte vlákénka, která drží vrstvy u sebe. Teprve po stažení rybu vykuchejte a naporcujte.
   
 • Rybu smažte ve velkém množství tuku, nalitém do hlubšího kastrůlku. Pokud při smažení ‚plave‘, nebude paradoxně tolik nasáklá tukem a rychleji a stejnoměrněji se prosmaží. Stejnou službu vám samozřejmě poskytne fritéza.

Tento recept najdete v magazínu Apetit 2004/12 spolu s mnoha dalšími recepty

Autor: redakce Apetitu

Apetit 2004/12

Komentáře

Obchod Apetit