Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Recepty ze sladkovodních ryb

V Česku se nachází poměrně velké množství chovných rybníků, takže o čerstvé sladkovodní ryby na talíři není nouze. Doporučujeme tento druh ryb neopomíjet, jsou skvělé a vyžadují minimální úpravu. Zařaďte pstruha či sivena do vaší letní grilovačky a uvidíte, že si na grilu získá své pevné místo. Na menu restaurací se sladkovodní ryby postupně vracejí například candát, sumec, okoun nebo lín a to v nejrůznějších úpravách jak staročeských, tak moderních či inovativních. 

 

Pokud pro vás sladkovodní ryba znamená hlavně smažený kapr o Vánocích, a chtěli byste sladkovodním rybám dát šanci i v jiných úpravách, inspiraci najdete v našich receptech. Nezapomeňte, že ryby, ať už mořské či sladkovodní, by se v našem jídelníčku měly objevit až dvakrát do týdne.

...

 

Jakou rybu koupit? 

Co se týče sladkovodních ryb, nabízí se otázka, zda je nakupovat živé, chlazené či mražené. Ať už se rozhodnete jakkoliv, je dobré jít si pro ně co nejblíže ke zdroji. Platí, že čím čerstvější ryba, tím chutnější maso. Ovšem mražený filet není nic podřadného, poradíme vám, jaké jsou nejlepší úpravy sladkovodních ryb. A také, jak poznat čerstvou rybu. První, co by vás mělo zajímat je barva žaber. Žábry by měly být tmavě červené a neměly by být obaleny slizem či pěnou. Kůže ryby se musí lesknout. Oči jsou nezakalené, vypouklé s ohraničenými zornicemi.

Jedněmi z dobře dostupných druhů ryb jsou pstruzi a siveni.

Kapra nebo amura nemusíte připravovat jen k vánočnímu stolu, dostanete je čerstvé v podstatě celoročně. Ať už v rybářstvích nebo v supermarketech. 

Při troše hledání můžete sehnat štiku či candáta. Pokrmy z nich jsou vyhledávanými specialitami ze sladkovodních ryb.

Tučnější sladkovodní ryby jako jsou úhoř říční či lín obecný jsou dokonalým zpestřením rybího jídelníčku. Úhoř má údajně jedno z nejchutnějších mas ze všech sladkovodních ryb u nás. Je, jak jsme řekli, tučný, takže se hodí na vyuzení, či pečení.

Opominout bychom neměli asi pangase nebo pangasia neboli sumečka siamského. Jde o sladkovodní rybu, který obývá vody řeky Mekong a k nám se dostává v podobě mražených filet. Jeho výhodou je cenová dostupnost. Můžete ho připravit na mnoho způsobů, například v kapřích receptech

Jsou sladkovodní ryby zdravé? 

Sladkovodní ryby stejně jako ryby mořské obsahují omega–3 mastné kyseliny. Jedná se o zdraví prospěšné tuky, které mají mimo jiné pozitivní vliv na mozek, srdce a cévy i hladinu cholesterolu v krvi.  Velké množství lehce stravitelných bílkovin dobře zasytí a tělo je snadno a rychle zpracuje.


Celý popis