Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Recepty na ryby

Určitě už jste slyšeli, že rybu bychom měli jíst ideálně dvakrát týdně. Přesto se rybího masa mnoho lidí z různých důvodů obává. Rozpaky panují jak z tahání kostí z masa, tak z nezkušenosti připravovat rybí pochoutky v domácím prostředí. Zkusme alespoň některé obavy rozptýlit a podívat se, jak to s rybami vlastně je.  S námi si můžete jednoduše a bez obav připravit třeba pstruha na másle, tuňákovou pomazánkudomácí zavináče a mnoho dalšího.

...

 

Mořské ryby 

Doporučení jíst ryby co nejčastěji se vztahuje hlavně k těm mořským a tučným. V tučném mase mořských ryb se nachází největší koncentrace esenciálních nenasycených mastných kyselin skupiny omega-3 a rovněž vitamínu D. Mořské ryby jsou navíc lahodné a mají v kuchyni mnoho využití.

 • Dají se grilovat, péct v troubě, vařit na páře, čímž si zachovají hodně chuť, vitamíny a další zdraví prospěšné látky.
 • Konzumovat je však lze i zasyrova, například ve formě oblíbeného japonského sushi nebo „tataráku.  
 • Z tuňáka, sardinek či makrely připravíte skvělou pomazánku, ze sledě vyčarujete domácí zavináče.

Losos 

V obchodě seženete lososa z pravidla vyfiletovaného a tudíž bez kostí. Farmový losos patří mezi tučné mořské ryby a téměř postrádá charakteristické rybí aroma.

Makrela 

Další tučnou mořskou rybou, kterou svému zdraví prospějete, ja makrela. U nás je populární zejména v uzené podobě.

 • Z uzené makrely vykouzlíte v kombinaci s tvarohem nebo krémovým sýrem například skvělou rybí pomazánku.
 • Makrela je však také jednou z ryb, kterou se nemusí ostýchat jednoduše hodit na gril. Bude jí slušet jen sůl, středomořské bylinky a citron, případně česnek
 • Grilovaná makrela se dá velmi dobře vykostit. 

Mořské plody 

Mořské plody mají své místo v kuchyni, i když v našich zeměpisných šířkách musíme spoléhat spíš na mraženou produkci. V některých supermarketech však můžete koupit chlazené kalamáry či olihně, chobotnice, krevety, slávky i sépie.  S našimi recepty ve štychu nezůstanete.

Krevety 

Krevety jsou základní ingrediencí řady asijských i středomořských jídel, která se u nás těší stále větší oblibě. Koupit je můžete buď syrové, poznáte je podle šedé barvy, anebo už vařené, růžové. Použít můžete obojí. Vedle toho se krevety rozlišují zejména podle velikosti - od nejmenších až po tygří, nebo podle míry zpracování - celé, vyloupané, napůl vyloupané - tzv. motýlci.

 • Krevety bývají důležitou součástí kari, dají se ale třeba i smažit v těstíčku a pojídat jako předkrm s ochucenou majonézou. 
 • Pokud připravujete krevety doma poprvé, zkuste je jednoduše orestovat na pánvi s česnekem a chili papričkou. Ve chvíli, kdy syrové krevety získají své typicky růžové zbarvení, je zakápněte citrónem, osolte, posypte hladkolistou petrželkou a ihned podávejte s opečenou bagetou. 

Slávky 

Slávky jsou jídlem, které se nejlépe sdílí s přáteli. Obrovský talíř plný slávek uprostřed stolu, suché bílé víno a bílé pečivo, to je dokonalé pohoštění na dlouhé letní večery na zahradě. 

 • Před přípravou je třeba jednotlivé slávky očistit kartáčkem, vytřídit a vyhodit ty otevřené. Zbavte mušle také řas, které z nich trčí.
 • Naopak po uvaření vyhoďte všechny kusy, které se varem neotevřely.
 • Snadno, rychle a chutně je připravíte na víně, po námořnicku s paprikami a rajčaty nebo třeba po italsku

Sladkovodní ryby 

Ať už máte v rodine rybáře, nebo ne, v Česku existuje spousta rybích restaurací, kam můžeme zajít na sladkovodní rybu. Stejně tak můžeme sladkovodní rybu si kdykoli koupit.

Kapr 

Kapr má to privilegium, že se obvykle dostává na náš stůl alespoň jednou do roka o Vánocích. 

 • Kapra se tedy vyplatí kupovat v celku.
 • Vánoční rybí polévka je dokonalá v tom, že do ní zpracujete všechno, co po vyfiletování ryby zbyde, kostru i vnitřnosti.
 • Kapr je inventář českých rybníků a díky tomu existuje nepřeberné množství receptů a způsobů přípravy kapra. Kromě klasických kapřích řízků nebo „podkov“ v trojobalu si tak můžete vychutnat kapra načerno, kapří hranolky nebo kapra na grilu

Pstruh 

Pstruh patří mezi velmi oblíbené a chutné ryby, najdete ji proto na menu mnoha restaurací. Jedná se o nu obávanou rybu s malými kostičkami, ale v nabídce ji dnes stále častěji najdete i jako filé bez kostí.

 • Maso pstruha je jemné a delikátní, proto nesnese výrazné kombinace koření. Pustíte-li se do pstruha, držte se české klasiky: kmínu a másla
 • Vyzkoušejte klasiku pstruha na másle.

Celý popis

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
Dostupný
399 Kč
Dostupný
399 Kč
Dostupný
399 Kč
Dostupný
399 Kč
Dostupný
399 Kč
Dostupný
399 Kč
Dostupný
399 Kč
Dostupný
399 Kč
Dostupný
399 Kč
Dostupný
399 Kč
Dostupný
399 Kč