0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Jsou džusy a smoothies plnohodnotnou snídaní?

Jsou džusy a smoothies plnohodnotnou snídaní?
sdílet:

Vynikají nasládlou chutí, výživovými hodnotami i vysokým obsahem vitamínů. Zasytí na celé dopoledne a ochrání vás před podzimními viry. Jednoduchá je navíc i jejich příprava, která zabere pár minut. I tento fakt dělá ze smoothies a džusů skvělou snídani pro děti i dospělé.

Málokdo má čas připravovat bohaté snídaně, které vypadají jako z romantického filmu. Pokud patříte mezi milovníky spánku, kteří ráno mají na kvap, pak klasickou snídani nahraďte smoothie.

 • Nápoj, ve kterém se kromě ovoce a zeleniny ukrývá velké množství vitamínů, minerálů, vlákniny a dalších prospěšných látek, vás skvěle zasytí a dodává dostatek energie na celé dopoledne.

Smoothie namísto klasické snídaně

Jemně rozmixované ovoce se zeleninou se na první pohled zdá jako ideální snídaně pro všechny, kteří chtějí jíst zdravě. Pokud se ale rozhodnete pro tuto formu snídaně, pak nezapomeňte smoothie obohatit ještě o další suroviny, díky kterým se z tohoto nápoje stane snídaně šampionů.

 • Plnohodnotné smoothie by mělo obsahovat nejméně jeden šálek čerstvého nebo zmraženého ovoce. Tento poměr je zárukou toho, že smoothie nebude přehnaně kalorické, avšak bude obsahovat dostatečné množství vitamínů.
 • Rozhodně není na škodu, když do smoothie přidáte něco zeleného. Kapusta či špenát nenaruší chuť ovoce, a zároveň dodají smoothie další důležité antioxidanty. 
 • Nedílnou součástí kvalitního smoothie je rostlinný tuk v podobě oříškového másla, semínek (chia, lněné, konopné) nebo třeba avokáda. Zmíněné rostlinné tuky se postarají o to, aby smoothie obsahovalo omega-3 mastné kyseliny nebo mononenasycené tuky, které chrání srdce.
 • Dokonalé smoothie by také mělo obsahovat další tekutinu. Ať už se rozhodnete, že přidáte kravské či rostlinné mléko, vodu nebo led, ani v jednom případě neuděláte krok vedle. 
 • Pokud si s chutí smoothie chcete doopravdy vyhrát, nebojte se do něj přisypat kakaový prášek, kurkumu nebo třeba skořici. Mnozí také nedají dopustit na matcha prášek nebo zázvor, který smoothie dodá ostřejší chuť.
 • Sportovkyně a sportovci zase do smoothie mohou přidat protein v podobně řeckého jogurtu, tvarohu nebo práškového proteinu. 

Ideální kombinace chutí

Někdo nedá dopustit na sladkou chuť ovoce, jiný zbožňuje smoothie s vysokým obsahem zeleniny. Není proto jednoduché vybrat souhru ingrediencí lahodící všem chuťovým pohárkům. Přesto existují určité kombinace, které mají předpoklad k tomu, aby oslovily každého milovníka smoothie.

 • Skvělou volbou jsou například borůvky s tvarohem. Tyto dvě suroviny k sobě ladí především z výživového hlediska, neboť antioxidanty z borůvek a bílkoviny z tvarohu zaručí, že toto smoothie je ideálním snídaňovým nápojem.
 • Zrak naopak posílíte smoothiem ze špenátu a avokáda. Zdravý tuk v avokádu totiž zvyšuje antioxidační lutein ve špenátu, který posiluje zdraví očí.
 • Nesmrtelnou kombinací je také banán s mandlemi. V ideálním případě použijte zmrzlý banán, který vašemu smoothie dodá mléčnou konzistenci.
 • Vláknina a bílkoviny v mandlích zase pomáhají zpomalit vstřebávání cukru z banánů a udržují hladinu glukózy v krvi stabilnější. 

A co džusy?

Zatímco smoothie můžeme považovat za plnohodnotné snídaňové jídlo, tedy spíše nápoj, s džusy je to složitější. Rozhodně nemají takové výživové hodnoty, aby vás zasytily na celé dopoledne.

 • Na druhou stranu džusy mohou být skvělým doplňkem snídaně, a to obzvláště v případě, že budete popíjet doma připravený džus. K ruce si vezměte pomocníka v podobě odšťavňovače, díky kterému budete mít domácí džus vyrobený raz, dva. 

Související články

Autor: Alžběta Rybářová

Apetit magazín

Zimní Apetit piknik přilákal tisíce návštěvníků
 • Lidé a jídlo

Zimní Apetit piknik přilákal tisíce návštěvníků

Na začátku byla myšlenka setkat se s vámi, našimi čtenáři, nejen v létě, ale také v druhé polovině roku. Vychutnat si skvělé jídlo, popovídat si, nakoupit dárky, zkrátka si užít krásný den. Bude osvědčený letní recept fungovat i v zimě?...

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
549 Kč
384 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč