Rýži nemusíte vařit jen v hrnci. Moderní kuchyňské vybavení poskytuje i jiné způsoby, jak se s rýží popasovat a uvařit ji na jedničku. Zkuste třeba rýžovar nebo mikrovlnku.
Rýži je vždy vhodné před samotným vařením propláchnout. Ideálně rýži ve vodě několikrát properte a slijte. Cílem tohoto počínání je zbavit zrna případných nečistot a škrobu.
- Propírání rýže je postup, který platí u sypané rýže i rýže v sáčcích. Pokud se chystáte vařit krémové rizoto, rýži škrobu propláchnutím nezbavujte.
Vaření rýže v hrnci
Rýže se vaří ve vodě a po dosažení požadované měkkosti se scedí. Loupaná (bílá) a neloupaná (natural) se vaří trochu odlišně.
- Bílá rýže – pro vaření ve vodě postačí na 1 díl rýže 2 díly osolené vody, kterou přivedete k varu. Rýži vařte 15–20 minut.
- Natural rýže – potřebuje více vody (1 díl rýže na 2,5 dílu vody) a déle se vaří. Ideální je, pokud natural rýži dopředu namočíte, minimálně na dvě hodiny. Zkrátíte tím následnou dobu vaření. Rýži vařte přibližně 20 minut a následně ji ponechejte ještě 10 minut dojít pod pokličkou.
Vaření rýže v troubě
Na vaření v troubě si připravte 1 díl rýže, 2 díly horké osolené vody a trochu oleje (cca 1 lžíci na 500 ml vody). Troubu předehřejte na 200 °C. Rýži důkladně propláchněte, vsypte do zapékací mísy či pekáčku, zalijte vodou a přidejte olej, zakryjte víkem nebo alobalem a pečte asi 30 minut (nebo podle potřeby). Po upečení načerchrejte vidličkou a podávejte.
V troubě můžete připravit i skvělé italské rizoto.
Vaření rýže v parní troubě
Vyberte nádobu vhodnou do trouby (např. z varného skla). Smíchejte rýži s vodou v poměru 1:1. Vložte do trouby s použitím programu vaření v páře na 100 °C po dobu 20 minut.
Dušení rýže
Dušením rýže získáte trochu lepivější rýži třeba na přípravu rýžového pilafu. Jak podusit rýži?
Rýži vyperte a nechejte okapat. Ve větší hluboké pánvi nebo hrnci osmahněte rýži krátce na oleji. Zalijte stejným dílem vody nebo vývaru a vařte, až se voda odpaří a vsákne. Pak vložte hrnec či pánev k dopečení do trouby předehřáté na 50–80 °C.
Příprava rýže v rýžovaru
Do rýžovaru přidejte rýži a vodu ve stanoveném poměru, zapněte a přístroj se o přípravu rýže postará sám. Po uvaření rýže rýžovar udržuje rýži teplou a čerstvou po dlouhou dobu bez připálení nebo vysušení.
Vaření v mikrovlnné troubě
Vyberte nádobu vhodnou do mikrovlnné trouby. Do nádoby vložte propranou rýži. Zalijte ji studenou vodou tak, aby voda přesahovala okraj rýže o 2 cm. Nádobu uzavřete víkem nebo dvojitou vrstvou potravinářské folie.
Zvolte plný výkon mikrovlnné trouby a nechte běžet po dobu 5 minut. Následně výkon snižte na polovinu a časovač nastavte na 7 minut. Po ukončení programu ponechte rýži v misce ještě 5 minutu odstát.
Kolik rýže máme?
Česká vyhláška č. 18/2020 Sb. rozlišuje několik druhů rýže. V rámci kulatozrnné, střednězrnné a dlouhozrnné existují: neloupaná, pololoupaná (natural), loupaná a parboiled.
V kuchařské praxi se pak častěji setkáváte s rozdělením na:
- rýži bílou (rýže je zbavena veškerého biologického obalu)
- rýži hnědou zvanou natural (rýže je zbavena pouze vrchní slupky)
- rýži zlomkovou zvanou paddy (rýže je hrubá, neloupaná)
- parboiled (rýže má oloupaná a obroušená zrna, je předpařená – díky této úpravě je nelepivá)
V kulinářském světe se můžete setkat s rýží:
Arborio
Italská kulatozrnná rýže se výborně hodí pro přípravu rýžových nákypů, rýžových kaší a krémových rizot, která vyžadují kulatou rýži s vysokým obsahem škrobu.
Basmati
Indická dlouhozrnná rýže se pěstuje mezi řekami Indus a Ganga a nejen Indové si ji velmi cení. Je pro ni typické navaření do délky. Po uvaření suchá a nelepivá. Rýže pochází z Indie a Pákistánu.
Jasmínová
Thajská dlouhozrnná rýže se po uvaření lepí, je vhodná jako příloha ke kari nebo do pudingů.
Indiánská (divoká)
Rýže tmavé až černé barvy, vyžaduje delší čas vaření, ale zároveň u ní snadno dochází k převaření, které je z pohledu chuti nežádoucí. Tato planá či divoká rýže není zrnem získaným z rýže seté, ale semenem plané vodní trávy rostoucí v Kanadě, USA, na Středním východě a v Austrálii.
Zdroje informací: časopis Apetit, ZakonyProLidi, Bangor