0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Zmrzlina není jenom kopečková aneb Jak se servíruje ve světě?

Zmrzlina není jenom kopečková aneb Jak se servíruje ve světě?
sdílet:
Zmrzlina kopečková, točená nebo nanuk. Zatímco v našich končinách se setkáte především s těmito způsoby servírování, o pár kilometrů dále vám zmrzlinu naservírují v podobě malých ledových kuliček nebo palačinek. Skoro by se chtělo zvolat - jiný kraj, jiný vzhled zmrzliny.

K létu neodmyslitelně patří zmrzlina. Někdo nedá dopustit na ovocný sorbet, jiný zbožňuje smetanovou variantu. Na chuti zmrzliny se ale může podepsat i způsob jejího servírování. Seznamte se s nejčastějšími podobami zmrzliny. 

Kopečková zmrzlina

Když se řekne zmrzlina, pak si většina z nás představí kornoutek, na kterém se tyčí dva až tři úhledné kopečky smetanové zmrzliny. Ano, kopečková zmrzlina je tradiční způsob servírování, na který jsem zvyklí nejen my, ale třeba i Američané nebo Britové. Tradičně se tato zmrzlina vyrábí ze smetany, cukru, vajec a přísad jako vanilkaovoce nebo třeba čokoláda. Bohužel stále existují zmrzlinárny, kde se v kopečku zmrzliny skrývají rostlinné tuky nebo umělá dochucovadla. 

Špachtlovaná zmrzlina

Honosně špachtlovaná zmrzlina je sice pýchou Italů, ale čím dál tím více národů začíná také upřednostňovat špachtličku před klasickými kleštěmi. Nejen, že zmrzlina na kornoutku lépe a mohutněji vypadá, ale především ji špachtlování vůbec neubírá na chuti, ba naopak. Italské gelato patří mezi nejlepší zmrzliny na světě, a tak nás hřeje u srdce, že i v České republice vznikají zmrzlinárny, které se inspirovaly právě touto zmrzlinou a jejím stylem servírování.   

Zmrzlina točená

Kořeny točené zmrzliny můžeme nalézt v první polovině 20. století v Americe. O prvenství ale stále panují spory. Zatímco někteří tvrdí, že první točenou zmrzlinu připravila zmrzlinárna Carvel, jiní sází na zmrzlinárnu Dairy Queen. Ať tak či onak, svůj největší boom zažila točená zmrzlina až v 50. a 60. letech, kdy nové technologie umožnily lepší provzdušňování. Dnes se s točenou zmrzlinou, anglicky soft ice cream, setkáme nejen v cukrárnách, ale také ve stáncích u silnice nebo na poutích. Není divu, že se tomuto způsobu servírování tak daří. Točená zmrzlina totiž obsahuje více vzduchu, a tak působí nadýchaně a na jazyku se krásně rozplývá. 

Jediným kamenem úrazu je složení. V ideálním případě by točená zmrzlina měla obsahovat méně másla (v porovnání s kopečkovou zmrzlinou), mléko, cukr a běžné stabilizátory, které nahrazují vajíčka. V současné době ale nalezneme mnoho točených zmrzlin, které jsou vyrobené z mražených krémů s rostlinným tukem a obsahují konzervanty a barviva. 

Dippin' Dots

Že jste ještě neslyšeli o tomto způsobu servírování zmrzliny? Není divu, vždyť jde o zmrzlinového nováčka, který vznikl zhruba před třiceti lety v Americe. Vše má na svědomí student z Illinoiské univerzity, který rychle zmrazil malé kapičky zmrzliny na bázi tekutého dusíku. Světe div se, z jeho pokusu vznikly malé zmrzlinové perličky. Dippin' Dots nebo také kuličková zmrzlina se poměrně rychle stala hitem a lidé si ji dopřávají především v nákupních centrech nebo při kulturních událostech. Vzhledem k tomu, že se kuličky musí skladovat při teplotě -40 °C, není možné zmrzlinu uchovávat v domácím mrazáku. 

I Tim Pad

Mezi další zmrzlinu, kterou si jenom stěží připravíte doma, patří i tim pad. Pod tímto složitým názvem se skrývá rolovaná zmrzlina, která se připravuje přímo pro zákazníka. První zmrzlina i tim pad vznikla na thajském pouličním trhu, avšak v současné době můžeme stánky s rolovanou zmrzlinou potkat na festivalech nebo v obchodních centrech. Princip rolované zmrzliny je jednoduchý. Tekutá zmrzlina se nalije na zmrzlou kovovou desku, následně ztuhne a připomíná palačinku. Pak už záleží na umu prodejce, jak šikovně si se zmrzlinou pohraje. Moderní stánky s rolovanou zmrzlinou nabízejí také mnoho variability, a tak si zákazníci mohou vybrat z různorodých posypek či polev. 

Tekutá dusíková zmrzlina

Pokud vám něco říká molekulární kuchyně, pak určitě znáte i tekutou dusíkovou zmrzlinu. Ta se podává především v restauracích a je vhodná k okamžitému servírování. Mistři kuchyně smíchají zmrzlinový základ s tekutým dusíkem, který zmrzlinu okamžitě zmrazí. Čím rychleji zmrzlina zmrzne, tím menší jsou její ledové krystalky. Výsledkem je kásně krémová zmrzlina, která je měkká až plyšová, ale zároveň dostatečně pevná k tomu, aby z ní šlo vytvarovat kopeček. Pokud se někdy budete nacházet v restauraci, kde dusíkovou zmrzlinu nabízejí, rozhodně ji vyzkoušejte. Jde o zcela nový gastronomický zážitek. 

Patříte mezi milovníky zmrzliny? Pak by vás mohla zaujmout kniha Zmrzliny z edice Apetit. 

Zdroj úvodní fotografie: Unsplash, Brooke Lark

Související články

Apetit magazín

Jak vybrat nejlepší olivový olej a co s ním podniknout
  • Tipy a triky

Jak vybrat nejlepší olivový olej a co s ním podniknout

Olivovému oleji se připisují skvělé účinky jako dlouhověkost a zdraví. Je nedílnou součástí středomořské stravy, oblíbený je však po celém světě. Jaký typ olivového oleje si pořídit na salát, s kterým vařit a co znamenají názvy na etiketách...
5 jídel, která si domů raději neobjednávejte
  • Poradna

5 jídel, která si domů raději neobjednávejte

V uplynulých letech se s rozvážkovou službou jídla do domu doslova roztrhl pytel. Pokud i vy patříte mezi milovníky restauračního jídla v teple a klidu domova, možná vás zaujme našich pět tipů, čemu se ve verzi ‚s sebou‘ raději vyhnout. ...
Jambalaya, gumbo, beignets: Uvařte si menu z New Orleans!
  • Lidé a jídlo

Jambalaya, gumbo, beignets: Uvařte si menu z New Orleans!

Slavná kuchyně lousianského města New Orleans je výsledkem bohaté směsice kultur, které našly svůj domov podél řeky Mississippi. Projevuje se specifickými jídly, plnými vůní a barev. Připravit si je doma v českých podmínkách je překvapivě...
Jak na dokonalý vývar
  • Tipy a triky

Jak na dokonalý vývar

Vývar je dokonalou surovinou pro každou omáčku, polévku a velkou část dalších pokrmů. Je základem profesionálního i amatérského vaření. Jeho příprava zabere nějaký ten čas, ale můžete připravit velké množství a po dávkách ho zamrazit....

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
549 Kč
439 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč