0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Tajemství odhaleno: Jak vzniká káva bez kofeinu?

Tajemství odhaleno: Jak vzniká káva bez kofeinu?
sdílet:

Vypadá jako káva, voní jako káva, dokonce chutná jako káva. Jenže má jednu zvláštnost – neobsahuje (téměř) žádný kofein. Bezkofeinová káva je skvělou alternativou pro každého, kdo si chce dopřát šálek oblíbeného nápoje i chvilku před spaním. Jak vypadá receptura na kávu bez kofeinu? A proč ji milují kardiaci i nastávající maminky?

Kofein tedy rozhodně není pro každého. Pokud bojujete s vysokým krevním tlakem, nespavostí nebo jinými vážnými zdravotními problémy, měli byste se mít na pozoru. Ale co když se prostě svého „kafča“ nedokážete vzdát? Naštěstí existuje řešení.

Káva bez kofeinu obsahuje jen minimální množství kofeinu: běžně se udává 2–12 mg na jednu porci. Jen pro srovnání, běžný šálek espressa obsahuje průměrně 40–100 mg kofeinu. Proto si bezkofeinovou variantu oblíbili kardiaci nebo třeba kojící ženy.

Za jejím objevem přitom nestojí žádná z vyhlášených kaváren. V roce 1905 ji světu odhalil Ludwig Rosselius. Německý obchodník s kávou prý obdržel lodní zásilku, která při přepravě nasákla vodu. On si ale nasolenou kávu uvařil – a s překvapením zjistil, že mořská voda zbavila zrna kofeinu.

Dekofeinizace: Jak se vyrábí káva bez kofeinu?

Pro extrakci kofeinu z kávových zrn se nejčastěji využívají následující dvě metody.

1. Evropský proces

Nepražená (zelená) kávová zrna se nejprve namáčí ve vodě. Jakmile se zrna rozevřou, promývají se chemikáliemi, tzv. methylenchloridem (dichlormethan, DCM), který postupně zbavuje zrna kofeinu.

Proces probíhá opakovaně, dokud obsah kofeinu v zrnech neklesne pod 0,1 %, což je maximální povolené množství pro bezkofeinové nápoje ze zrnkové kávy. U kávy instantní je stanovena hranice 0,3 % obsahu kofeinu. Tyto limity určují evropské zákony.

2. Švýcarský proces

Během tohoto procesu se při odstraňování kofeinu nepoužívají žádné chemické látky. Zrna se opět na několik hodin ponoří do horké vody, kde se z nich postupně uvolňuje kofein, oleje i aromatické částice.

Zrna bez kofeinu se z vody vytáhnou a zlikvidují. Kávová voda projde uhlíkovým filtrem, který zachycuje kofeinové molekuly. Do této vody se ponoří nová zrna s kofeinem a původní příchutí. Kofein zrna sice opět ztrácejí, ale zachovají si původní chuť.

Už jste vyzkoušeli kávu bez kofeinu? Nebo nedáte dopustit na osvědčenou klasiku? Dejte nám vědět v komentářích.

A pokud si raději vychutnáte kávu ve společnosti svých přátel, vydejte se do některé z osvědčených kaváren, kde vám ji namíchají ti nejpovolanější profesionálové. Nebo se inspirujte se originálními kávovými recepty, kterými můžete překvapit známé i své nejbližší.

Autor: petr.suth

Apetit magazín

7 návykových sladkostí à la mrkvový dort
  • Tipy a triky

7 návykových sladkostí à la mrkvový dort

V mnoha kavárnách má mrkvový dort své čestné místo ve vitríně a patří k nejčastěji objednávaným zákuskům. Nedivíme se. Je krásně vláčný, se svěží polevou ze smetanového sýra, přitom relativně jednoduchý na přípravu. Napadlo by vás, že ve...
Pohlazení jménem čokoládový fondán
  • Poradna

Pohlazení jménem čokoládový fondán

Představte si, jak zakrojíte do dezertu, který má na první pohled hustou strukturou, a najednou z jeho vnitřku pomalu vytékat lesklá, krémová čokoládová láva. Někteří už určitě vědí, že je řeč o tzv. lávových dortících někdy označovaných...
Domácí lékárnička: Jak se zbavit bolesti žaludku
  • Zdraví a výživa

Domácí lékárnička: Jak se zbavit bolesti žaludku

Pokud nejde o závažné onemocnění, jako jsou například žaludeční vředy, patří mezi hlavní příčiny náhlé bolesti žaludku konzumace potravin, které z nějaké důvodu vašemu žaludku nesedí, stres, těhotenství či přílišná konzumace alkoholu. Co je...
AD
Domácnost na míru? Jde to hravě a jednoduše!
  • Tipy a triky

Domácnost na míru? Jde to hravě a jednoduše!

Interiérový design zažívá velký boom. Jeho nedílnou součástí jsou domácí spotřebiče. Díky konceptu Bespoke si je nyní můžete přizpůsobit na míru. Nejen o něm, ale i o nových trendech v designu spotřebičů si s product managerem ze...

Obchod Apetit