0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

4 osvědčené způsoby, jak si doma připravit skvělou kávu

4 osvědčené způsoby, jak si doma připravit skvělou kávu
sdílet:

Chtěli byste si po náročném dni dopřát šálek silné kávy, jejíž podmanivá chuť by vás zase postavila na nohy? Existuje několik možností, jak své tužby po dávce kofeinu uspokojit – třeba návštěvou vyhlášené kavárny. Nebo se pusťte do přípravy vlastními silami. Podělíme se s vámi o zaručené tipy, jak si vychutnat neodolatelnou kávu i v domácích podmínkách.

Příprava kávy vlastními silami?

K tomu, abyste si zvládli uvařit lahodnou kávu i v pohodlí domova, se nemusíte okamžitě zapsat do baristického kurzu nebo se zadlužit při nákupu drahého vybavení. Tajemství dobré kávy spočívá především ve výběru správných ingrediencí. A také v pečlivé přípravě. Jenže jak na to?

Na výběr máte z nepřeberného množství postupů. Ty nejspolehlivější si představíme hned teď.

1. Kávové kapsle

Jedním z nejjednodušších způsobů, jak si dopřát vydatnou porci kávy i bez větších kulinářských zkušeností, je zakoupení kávových kapslí, které vložíte do kávovaru. Velkou výhodou je finanční úspora: kapslový kávovar nestojí majlant a kávu máte hotovou za pár vteřin – stačí jen zmáčknout tlačítko.

Na trhu je k dostání velké množství kapslí od nejrůznějších výrobců: můžete si tak vybrat svou oblíbenou značku a během chvilky se těšit z hotového nápoje. Na vůni čerstvě umleté zrnkové kávy ale u kapslí raději zapomeňte. Pokud máte slabost pro kávové aroma, potom určitě vyzkoušejte…

2. Automatický kávovar

Oproti běžným kapslovým kávovarům jsou ty automatické o něco dražší. Ceny se mohou pohybovat v řádech tisíců korun, ale výsledek za to určitě stojí. Zabudovaný kávomlýnek umele zrna přesně podle vašich rozkazů.

Pak už stačí jen počkat, než automat nápoj připraví a za pár okamžiků si můžete vychutnávat energií nabité espresso nebo třeba dokonalé cappuccino s jemnou pěnou. A když jedna dávka nestačí? Nezoufejte! Dražší kávovary mají totiž dvě trysky, proto dokáží naplnit hned dva šálky současně.

3. French press

Skleněná konvička, která pomocí pístu s filtrem oddělí nápoj od kávové sedliny (logru). Nepotřebujete žádné další přístroje, ale doporučujeme nešetřit na kvalitní kávě. A jak kávu ve french presu připravit?

Zrnkovou kávu nahrubo umelte a zalijte horkou vodou o teplotě 92–96 °C (podobně jako čaj, ani káva se nezalívá vroucí vodou, protože by došlo k jejímu přepálení). Louhující kávu zamíchejte a po 3–4 minutách začněte tlačit píst french pressu směrem dolů. Logr zůstane na dně nádoby a vy si můžete ihned pochutnat na čerstvé kávě.

4. Překapávaná (filtrovaná) káva

Filtrovanou kávu můžete připravit manuálně nebo v elektrickém překapávači. Pokud upřednostníte první způsob, neobejdete se bez potřebného náčiní (nádobka na zachycení kávy, překapávač, filtr). Pro přípravu filtrované kávy je vhodná světlejší pražená káva – není totiž tak hořká a má mnohem výraznější aroma.

Vsázíte-li raději na techniku, využijte automatizovaný překapávač, který odvede veškerou práci za vás. Výkonným kávovarům postačí na přípravu filtrované kávy pouhých pár minut.

Související články

Autor: Apetit

Apetit magazín

Kombucha: Připravte si nápoj dlouhověkosti
  • Zajímavosti

Kombucha: Připravte si nápoj dlouhověkosti

Pozitivní účinky kombuchy na lidský organismus jsou známy již tisíce let. Jedná se o fermentovaný nápoj, který je díky živým kulturám bohatý na probiotika, antioxidanty a mnoho dalších prospěšných látek. Jak si kombuchu připravit doma? ...
AD
Stop plýtvání jídlem aneb Nekrmte koš!
  • Nakupujeme

Stop plýtvání jídlem aneb Nekrmte koš!

Věděli jste, že domácnosti jsou odpovědné až za 53 % potravinového odpadu? Tento alarmující údaj, zveřejněný organizací Zachraň jídlo, nám může posloužit jako odrazový můstek ke změně. Naučíme-li se lépe hospodařit, bude to mít pozitivní...

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
549 Kč
357 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč