0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

4 osvědčené způsoby, jak si doma připravit skvělou kávu

4 osvědčené způsoby, jak si doma připravit skvělou kávu
sdílet:

Chtěli byste si po náročném dni dopřát šálek silné kávy, jejíž podmanivá chuť by vás zase postavila na nohy? Existuje několik možností, jak můžete své tužby po vytoužené dávce kofeinu uspokojit – třeba návštěvou vyhlášené kavárny. Nebo se pusťte do přípravy vlastními silami. Podělíme se s vámi o zaručené tipy, jak si vychutnat neodolatelnou kávu i v domácích podmínkách, a to i bez větší námahy.

Příprava kávy vlastními silami?

K tomu, abyste si zvládli uvařit lahodnou kávu i v pohodlí domova, se nemusíte okamžitě zapsat do baristického kurzu nebo se zadlužit při nákupu drahého vybavení. Tajemství dobré kávy spočívá především ve výběru správných ingrediencí. A také v pečlivé přípravě. Jenže jak na to?

Na výběr máte z nepřeberného množství postupů. Ty nejspolehlivější si představíme hned teď.

1. Kávové kapsle

Jedním z nejjednodušších způsobů, jak si dopřát vydatnou porci kávy i bez větších kulinářských zkušeností, je zakoupení kávových kapslí, které vložíte do kávovaru. Velkou výhodou je finanční úspora: kapslový kávovar nestojí majlant a kávu máte hotovou za pár vteřin – stačí jen zmáčknout tlačítko.

Na trhu je k dostání velké množství kapslí od nejrůznějších výrobců: můžete si tak vybrat svou oblíbenou značku a během chvilky se těšit z hotového nápoje. Na vůni čerstvě umleté zrnkové kávy ale u kapslí raději zapomeňte. Pokud máte slabost pro kávové aroma, potom určitě vyzkoušejte…

2. Automatický kávovar

Oproti běžným kapslovým kávovarům jsou ty automatické o něco dražší. Ceny se mohou pohybovat v řádech tisíců korun, ale výsledek za to určitě stojí. Zabudovaný kávomlýnek umele zrna přesně podle vašich rozkazů.

Pak už stačí jen počkat, než automat nápoj připraví a za pár okamžiků si můžete vychutnávat energií nabité espresso nebo třeba dokonalé cappuccino s jemnou pěnou. A když jedna dávka nestačí? Nezoufejte! Dražší kávovary mají totiž dvě trysky, proto dokáží naplnit hned dva šálky současně.

3. French press

Skleněná konvička, která pomocí pístu s filtrem oddělí nápoj od kávové sedliny (logru). Nepotřebujete žádné další přístroje, ale doporučujeme nešetřit na kvalitní kávě. A jak kávu ve french presu připravit?

Zrnkovou kávu nahrubo umelte a zalijte horkou vodou o teplotě 92–96 °C (podobně jako čaj, ani káva se nezalívá vroucí vodou, protože by došlo k jejímu přepálení). Louhující kávu zamíchejte a po 3–4 minutách začněte tlačit píst french pressu směrem dolů. Logr zůstane na dně nádoby a vy si můžete ihned pochutnat na čerstvé kávě.

4. Překapávaná (filtrovaná) káva

Filtrovanou kávu můžete připravit manuálně nebo v elektrickém překapávači. Pokud upřednostníte první způsob, neobejdete se bez potřebného náčiní (nádobka na zachycení kávy, překapávač, filtr). Pro přípravu filtrované kávy je vhodná světlejší pražená káva – není totiž tak hořká a má mnohem výraznější aroma.

Vsázíte-li raději na techniku, využijte automatizovaný překapávač, který odvede veškerou práci za vás. Výkonným kávovarům postačí na přípravu filtrované kávy pouhých pár minut.

A jak si připravujete kávu vy? Vsázíte na svůj osvědčený postup nebo se raději vydáte na návštěvu své oblíbené kavárníčky, po jejíž kávě plesají vaše chuťové buňky radostí? Podělte se s námi v komentářích.

Související články

KVÍZ: Co všechno víte o kávě?
  • Kvízy

KVÍZ: Co všechno víte o kávě?

Káva patří nepochybně k nejoblíbenějším nápojům na světě. Nejen proto, že obsahuje kofein, který dodává tělu energii, ale i pro svou jedinečnou chuť. Káva se stala symbolem relaxu, odpočinku a příjemných chvil ve společnosti rodiny a přátel...
Autor: petr.suth

Apetit magazín

AD
Domácnost na míru? Jde to hravě a jednoduše!
  • Tipy a triky

Domácnost na míru? Jde to hravě a jednoduše!

Interiérový design zažívá velký boom. Jeho nedílnou součástí jsou domácí spotřebiče. Díky konceptu Bespoke si je nyní můžete přizpůsobit na míru. Nejen o něm, ale i o nových trendech v designu spotřebičů si s product managerem ze...

Obchod Apetit