0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Velký třesk na trhu s víny

Velký třesk na trhu s víny
sdílet:
Evropská komise se chystá oživit trh s růžovými víny. To se ale nelíbí provensálským vinařům, kteří proti plánům EU povolit výrobu růžového vína mícháním červeného a bílého hlasitě protestují. Podle Francouzů jde přinejmenším o znesvěcení tradičního, byť dražšího výrobního postupu, při kterém se červené hrozny drtí poměrně krátkou dobu. Pokud návrh projde, bude pro nás jako spotřebitele nákup růžových vín o něco náročnější. Bez důkladného prostudování etikety nám bude hrozit, že si domů místo kvalitního rosé odneseme domů víno řezané, tedy mix červeného a bílého vína.

Tradiční způsob výroby není jednoduchý - používají se červené hrozny, z nichž se dělá i červené víno. Při lisování se hrozny drtí jen krátkou dobu, záměrem je totiž získat nápoj s co největším aromatem a co nejmenším zbarvením tekutiny. Kritizovaný postup ‚řezání‘ červeného s bílým je oproti standardnímu postupu podstatně levnější. Úspěšně už se zabydlel u australských, jihoafrických a kalifornských vín. Podle vinařů v Provence ale může zavedení nového způsobu ohrozit jejich postavení na trhu a způsobit ve vinařském odvětví prudký úbytek pracovních míst.

Evropská komise se proti obvinění z ‚legalizace pančování vína‘ brání tvrzením, že usiluje o udržení konkurenceschopnosti na globálním trhu. 75 procent z celkového objemu vyprodukovaného růžového vína ve světě totiž pochází z EU, z toho 28 procent je z Francie. Komise chce vinařům vyjít vstříc a zavést speciální označení pro francouzské rosé, které zůstane ‚autentické‘. Vína vyrobena mícháním červeného a bílého chce zase označovat jako řezaná nebo tradiční, jak důrazně požadoval francouzský ministr zemědělství Michel Barnier. Vinařům se to ale zdá málo, protože to podle nich u nakupujících jen vyvolá zmatek. Chtějí proto, aby se pro červeno-bílé směsi vybral úplně jiný název než rosé.

S návrhem přišlo ‚vypočítavé‘ Španělsko

Vinaře také trápí, že změna pravidel otřese jejich dosud pevným postavením ve světě růžových vín. Trh s rosé zatím údajně úspěšně odolává i současné ekonomické krizi, která se projevuje celosvětově nižší poptávkou. V posledních letech francouzští vinaři kladli důraz na kvalitu svých vín a zastávají názor, že se jim již trochu podařilo spotřebitele poučit o tom, že rosé není mezi víny nikterak podřadné.

Prohlášení komise, že se k tomuto kroku odhodlala na základě žádosti federace evropských vinařů, vzbuzuje u Francouzů podezření, že o výrobě růžového vína usilují severské státy s jinak nevyhovujícím podnebím pro pěstování kvalitní vinné révy. A Španělsko má podle nich zase nadbytek levného bílého vína, kterého by se takto mohlo šikovně zbavit.

Autor: Redakce Apetit

Apetit magazín

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
549 Kč
439 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč