0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Velký třesk na trhu s víny

Velký třesk na trhu s víny
sdílet:
Evropská komise se chystá oživit trh s růžovými víny. To se ale nelíbí provensálským vinařům, kteří proti plánům EU povolit výrobu růžového vína mícháním červeného a bílého hlasitě protestují. Podle Francouzů jde přinejmenším o znesvěcení tradičního, byť dražšího výrobního postupu, při kterém se červené hrozny drtí poměrně krátkou dobu. Pokud návrh projde, bude pro nás jako spotřebitele nákup růžových vín o něco náročnější. Bez důkladného prostudování etikety nám bude hrozit, že si domů místo kvalitního rosé odneseme domů víno řezané, tedy mix červeného a bílého vína.

Tradiční způsob výroby není jednoduchý - používají se červené hrozny, z nichž se dělá i červené víno. Při lisování se hrozny drtí jen krátkou dobu, záměrem je totiž získat nápoj s co největším aromatem a co nejmenším zbarvením tekutiny. Kritizovaný postup ‚řezání‘ červeného s bílým je oproti standardnímu postupu podstatně levnější. Úspěšně už se zabydlel u australských, jihoafrických a kalifornských vín. Podle vinařů v Provence ale může zavedení nového způsobu ohrozit jejich postavení na trhu a způsobit ve vinařském odvětví prudký úbytek pracovních míst.

Evropská komise se proti obvinění z ‚legalizace pančování vína‘ brání tvrzením, že usiluje o udržení konkurenceschopnosti na globálním trhu. 75 procent z celkového objemu vyprodukovaného růžového vína ve světě totiž pochází z EU, z toho 28 procent je z Francie. Komise chce vinařům vyjít vstříc a zavést speciální označení pro francouzské rosé, které zůstane ‚autentické‘. Vína vyrobena mícháním červeného a bílého chce zase označovat jako řezaná nebo tradiční, jak důrazně požadoval francouzský ministr zemědělství Michel Barnier. Vinařům se to ale zdá málo, protože to podle nich u nakupujících jen vyvolá zmatek. Chtějí proto, aby se pro červeno-bílé směsi vybral úplně jiný název než rosé.

S návrhem přišlo ‚vypočítavé‘ Španělsko

Vinaře také trápí, že změna pravidel otřese jejich dosud pevným postavením ve světě růžových vín. Trh s rosé zatím údajně úspěšně odolává i současné ekonomické krizi, která se projevuje celosvětově nižší poptávkou. V posledních letech francouzští vinaři kladli důraz na kvalitu svých vín a zastávají názor, že se jim již trochu podařilo spotřebitele poučit o tom, že rosé není mezi víny nikterak podřadné.

Prohlášení komise, že se k tomuto kroku odhodlala na základě žádosti federace evropských vinařů, vzbuzuje u Francouzů podezření, že o výrobě růžového vína usilují severské státy s jinak nevyhovujícím podnebím pro pěstování kvalitní vinné révy. A Španělsko má podle nich zase nadbytek levného bílého vína, kterého by se takto mohlo šikovně zbavit.

Autor: Redakce Apetit

Apetit magazín

STORY
Jak udržet jídlo (i kuchyni) v suchu a čistu?

Jak udržet jídlo (i kuchyni) v suchu a čistu?

Kuchyně je srdcem domácnosti. Nejenže v ní vznikají veškeré dobroty pro vaše nejmilejší, ale také v ní trávíte poměrně dost času. Aby byl efektivní a veškerá příprava jídla šla doslova od ruky, je potřeba mít ty správné kousky. ...
Skoro bez vaření: 5 tipů na obědy do práce ve skle
  • Tipy redakce

Skoro bez vaření: 5 tipů na obědy do práce ve skle

Máme pro vás efektní recepty na jídla, která si můžete vzít s sebou do práce. Co je na nich nejlepší? Nevyžadují žádné zdlouhavé vaření předem, jednoduše navrstvíte vybrané suroviny a celou přípravu dokončíte, až v práci dostanete hlad. ...
Jak připravit pravé italské tiramisu?
  • Tipy a triky

Jak připravit pravé italské tiramisu?

Připravte si domácí tiramisu jako z italské cukrárny: lehké, smetanově krémové, vonící kávou… Podělíme se s vámi o rady, tipy i recepty, aby vás svou chutí autentický a božský dezert přenesl až do Itálie. ...

Obchod Apetit