0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

3 snadné kroky, jak správně skladovat víno

víno - láhve
ZDROJ: Archiv
sdílet:

Archivace vín je praktická záležitost – při jakékoli příležitosti budete mít po ruce lahev dobrého vína. Skladování se ale neobejde bez pravidel. Bez nich by se totiž mohlo klidně stát, že svým přátelům otevřete zkažené víno.

 

1. Výběr vína

Ne každé víno je vhodné k archivaci. Obecně platí, že levnější vína nelze skladovat hlavně proto, že mají nekvalitní korkový uzávěr. „Vybírejte vína, o kterých se již podle kategorie a oblasti předpokládá, že jsou doporučena pro skladování, vína od prověřených a renomovaných vinařů, vína z osvědčených vinic a poloh, vína z dobrých a špičkových ročníků, vína harmonická s vyrovnanými kyselinami a cukry, s dostatkem tříslovin, vyšším extraktem a vyšším alkoholem,“ radí Filip Jantač z Global Wines. Na doporučení se neváhejte zeptat svého oblíbeného prodejce vína. Zajímat by vás také mělo, zda je víno správně ošetřené a uzavřené kvalitním, dostatečně dlouhým korkem.

2. Kde skladovat víno

Ideálním místem ke skladování je sklep se stálou teplotou mezi 9 a 11°C a 65% vlhkostí vzduchu. Tu zjistíte pomocí vlhkoměru, jehož cena se většinou pohybuje mezi 600–700 Kč. Jednoduché vlhkoměry ale seženete i za 150 Kč. Dobrý výběr najdete třeba v e-shopu zde. Nezapomínejte ani na temnotu, tu vína vyžadují.

Pokud nemáte k dispozici vlastní sklep, musíte zainvestovat do chladicí vinotéky s nastavitelnou teplotou (mezi ideální teplotou pro červená, bílá a šumivá vína je rozdíl). Pokud váháte, jakou koupit, poraďte se s odborníkem z prodejny elektroniky ve vašem městě.

nalévání vína
 
3. Správná teplota vína

„Ideální teplota by měla být mezi 9 až 11 °C, důležité však je, aby teplota byla stabilní a nekolísala. V případě, že by teplota nebyla stálá, mohou se začít ve víně srážet barviva, bílkoviny i vinný kámen, čímž dojde k jeho znehodnocení,“ varuje Filip Jantač z Global Wines. Šumivá vína a sekty doporučujeme uchovávat v teplotě od 6 do 9°C, bílá vína mezi 9 a 12°C, lehká červená vína od 10 do 12°C a těžší červená vína od 12 do 16°C. Červená vína s vysokým taninem skladujte od 18 do 20°C. Likérová vína a sherry uchovávejte mezi 13 a 15°C. 

Dobrá rada na konec

Uskladněné lahve nechávejte ve vodorovné poloze. Tím zajístíte, aby korek zůstal stále vlhký a do vína se nedostal vzduch, který by ho znehodnotil. Pokud se budete držet našich rad, takto archivovaná vína vydrží až několik desítek let. Na zdraví!

Související články

Autor: Nikita Rybová

Apetit magazín

5 jídel, která si domů raději neobjednávejte
  • Poradna

5 jídel, která si domů raději neobjednávejte

V uplynulých letech se s rozvážkovou službou jídla do domu doslova roztrhl pytel. Pokud i vy patříte mezi milovníky restauračního jídla v teple a klidu domova, možná vás zaujme našich pět tipů, čemu se ve verzi ‚s sebou‘ raději vyhnout. ...
Jambalaya, gumbo, beignets: Uvařte si menu z New Orleans!
  • Lidé a jídlo

Jambalaya, gumbo, beignets: Uvařte si menu z New Orleans!

Slavná kuchyně lousianského města New Orleans je výsledkem bohaté směsice kultur, které našly svůj domov podél řeky Mississippi. Projevuje se specifickými jídly, plnými vůní a barev. Připravit si je doma v českých podmínkách je překvapivě...
Jak na dokonalý vývar
  • Tipy a triky

Jak na dokonalý vývar

Vývar je dokonalou surovinou pro každou omáčku, polévku a velkou část dalších pokrmů. Je základem profesionálního i amatérského vaření. Jeho příprava zabere nějaký ten čas, ale můžete připravit velké množství a po dávkách ho zamrazit....

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
549 Kč
439 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč