Kuchařky Apetit ČÍST ONLINE ČÍST KUCHAŘKY ONLINE DOPRAVA ZDARMA
Menu
Přihlašení
Uživatelské jméno
Heslo
Jahody a rajčata z českých supermarketů nepřekročily limit na pesticidy

Jahody a rajčata z českých supermarketů nepřekročily limit na pesticidy

U žádných rajčat a jahod zakoupených v mezinárodních obchodních řetězcích nebylo objeveno překročení limitu reziduí pesticidů. Ale dvě ze tří prokázaných látek jsou považovány za značně problematické.
29. 6. 2010 | Autor: redakce Apetitu
„Příznivá je skutečnost, že naměřené koncentrace nepřesáhly maximální limity reziduí,“ uvedl MUDr. Miroslav Šuta, odborný konzultant v oblasti ekologických a zdravotních rizik. „Bohužel dva z prokázaných pesticidů byly pro svou nebezpečnost zařazeny na černou listinu organizace Pesticide Action Network.“

Bifenthrin a chlorpyrifos-methyl


Bifenthrin nalezený ve španělských rajčatech prodávaných v řetězci Tesco byl zařazen na listinu vzhledem k vývojové a reprodukční toxicitě. Chlorpyrifos-methyl prokázaný v rajčatech z prodejny Globus je organofosfát blokující v nervovém systému klíčový enzym acetylcholinesterázu.

O organizaci Pesticide Action Network


Odběr vzorků provedlo Centrum pro životní prostředí a zdraví v rámci mezinárodního projektu koordinovaného organizací Pesticide Action Network Europe. Analýzy provedla nizozemská pobočka laboratoře AgriQ specializované na problematiku reziduí pesticidů.

Pesticide Action Network je mezinárodní nevládní organizace pracující v Evropě i na dalších kontinentech s cílem chránit zdraví lidí a životní prostředí před negativními vlivy pesticidů.

Přehled výsledků laboratorních analýz obsahu pesticidů ve vzorcích jahod a rajčat najdete na www.bio-info.cz.


Přidat komentář