Kuchařky Apetit ČÍST ONLINE ČÍST KUCHAŘKY ONLINE DOPRAVA ZDARMA
Menu
Přihlašení
Uživatelské jméno
Heslo
Multivitaminy nás nezachrání

Multivitaminy nás nezachrání

Utrácíte za vitaminy a doufáte, že tak snížíte riziko nejrůznějších onemocnění a vyhnete se rakovině, infarktu či mrtvici? Jak vyplývá z nejnovější studie, utrácíte zbytečně. Výsledky výzkumu amerických vědců naznačují, že nejrůznější vitaminové doplňky, za které spotřebitelé v supermarketech a lékárnách utratí miliardy dolarů, nezabraňují vzniku chronických onemocnění. U žen léta užívajících multivitaminy totiž nijak nekleslo riziko, že onemocní rakovinou, dostanou srdeční infarkt nebo mozkovou mrtvici.
20. 2. 2009 | Autor: redakce Apetitu

Studie se zakládá na vzorku 162 000 žen, jde o dosud největší skupinu, na které vědci zkoumali vliv multivitaminů. Muži se tohoto výzkumu neúčastnili. „Multivitaminy v podstatě žádný efekt nemají. A při tak velkém a různorodém vzorku jde o celkem jasnou zprávu, že nikomu neškodí, ale že nikomu s ohledem na riziko chronických onemocnění ani prospěšné nejsou," tvrdí Marian Neuhouserová z Výzkumného centra rakoviny Freda Hutchinsona, která vědecký tým vedla.

Vědci sledovali ženy, všechny po menopauze, po dobu osmi let. Asi 42 procent z nich každý den užívalo vitaminové přípravky. Zjistili, že u všech byl téměř stejný výskyt rakoviny prsu, tlustého střeva, vaječníků nebo jiných typů rakoviny, stejně tak kardiovaskulárních onemocnění jako srdeční infarkt nebo mozková mrtvice.

Zapomeňte na pilulky a začněte zdravě jíst!


Spotřebitelé v USA ročně za potravinové doplňky utratí více než 20 miliard dolarů (více než 426 miliard korun), třetinu z toho za multivitaminy. Mnoho lidí vitaminy a minerály používá, aby se ochránili před chronickými nemocemi, chřipkou a nachlazením. Neuhouserová všem radí, aby raději jedli zdravě a na jídelníček zařadili hodně ovoce a zeleniny. „Pokud si lidé myslí, že všechny potřebné živiny získávají díky vitaminové pilulce, mýlí se," říká Neuhouserová.

To, že vitamínové pilulky opravdu nemají zázračnou moc, potvrzují i další výzkumy. Loni v říjnu americký Národní institut pro rakovinu zastavil výzkum, kterého se účastnilo 35 000 mužů. Cílem výzkumu bylo zjistit, zda užívání doplňků potravy se selenem a vitaminem E zabraňuje vzniku rakoviny prostaty. Opak byl pravdou. U mužů užívajících jen selen se totiž lehce zvýšil výskyt cukrovky a u mužů užívajících pouze vitamin E výskyt rakoviny prostaty. Z jiné studie zase loni v listopadu vyplynulo, že používání vitaminu C a nebo vitaminu E u 14 641 lékařů v USA nesnížilo riziko vzniku rakoviny nebo kardiovaskulárních onemocnění.

Přidat komentář