Kuchařky Apetit ČÍST ONLINE ČÍST KUCHAŘKY ONLINE DOPRAVA ZDARMA
Menu
Přihlašení
Uživatelské jméno
Heslo
Info ikona

Co se děje v těle při detoxikaci?

Detoxikace, toxiny a antioxidanty to jsou pojmy, které slýcháváme poměrně často. Člověk by si řekl, že je to nej nějaký nový trend a rychle přejde. Opak je ovšem pravdou. Detoxikaci znali už před tisíci lety. Jak to ale všechno funguje? Proč se nám v těle toxiny udržují a proč je dobré se jich čas od času tohle vyrovnání organismu vyzkoušet?
22. 2. 2021 | Autor: Tereza Mašková

Co je detoxikace organismu?

Jednoduše řečeno jde o očistu těla od škodlivin. Detoxikace není žádná novinka, využívá se již tisíce let. Přirozeně se o detoxikační procesy starají játra, ledviny a střeva, můžou se však dostat do bodu, ve kterém se o naše tělo už nestíhají starat. Zvyšující se zanešení souvisí s moderní dobou. Náš organismus je totiž zatěžován například nedostatkem pohybuznečištěním ovzdušístresemnedostatkem spánku a konzumací špatné stravy, která obsahuje chemikálie. 

Proč ji vyzkoušet? 

Tělu a orgánům se zkrátka uleví. Detoxikace je pro naše orgány podobna návštěvě lázní. Prostě si odpočinou a naberou novou sílu. Zanesení organismu má samozřejmě také spousty nežádoucích projevů. Mezi ty nejčastější patří únava, trávicí a žaludeční problémy, migrény a stres. Každý zvládá detox trochu jinak a pozoruje jiné výsledky. Nicméně skoro všichni se shodují na tom, že se do těla dostane nová energie a vitalita.

Probuďte své tělo k životu pomocí jarní očisty

Stejně tak, jako se venku začíná probouzet vše k životu, probuďte i vy své tělo. Venku už je cítit jarní vzduch, slunce...

V čem celý proces spočívá? 

Můžeme si vybrat takzvanou detoxikaci krátkodobou. Ta zabere jen pár dní a je intenzivnější. Především se jedná o striktní úpravu jídelníčku. Z něj by se měla vypustit nezdravá strava, alkohol, cigarety a další škodliviny. Často se setkáme se speciální dietou nebo dokonce výzvou na několik dní. Za takovou nejznámější můžeme považovat tu s konzumací zeleninových šťáv. Někdo dokonce pije jen ty po dobu pěti dní nebo jednoho týdne. Tělu dokážou pomoci, ale po dokončení se často vše vrací do zajetých kolejí. Je tedy dobré ji pravidelně opakovat. 

Dlouhodobého efektu dosáhnete jen se změnou jídelníčku a životního stylu na delší dobu. Nejčastěji se doporučuje vydržet alespoň 4-12 týdnů. V tomto případě ovšem nejde o žádné hladovění. Ve společnosti je zakořeněný například půst před Velikonoci, který trvá 40 dní a na těle jsou znát jasné výsledky. Samozřejmě můžeme pozorovat i příchod některých nežádoucích projevů jako je například bolest hlavy a kloubů, únava či malátnost, ekzém, psychická nevyrovnanost, rýma nebo kašel. Kvůli nim se řada lidí uprostřed detoxikačního procesu necítí dobře a rozhodnou se jej ukončit. Tyto projevy zpravidla přejdou velmi rychle a jsou spojovány se závislostí organismu na některých látkách – například cukru, kofeinu, nikotinu či alkoholu. Skvělým pomocníkem při dlouhodobé detoxikaci je i pohyb, vyzkoušejte například jógu, delší procházky nebo běh. 

Ať už si zvolíte krátkodobou nebo dlouhodobou formu, mějte vždy na paměti pitný režim. Jeho dodržování je pro správný chod detoxikačních procesů velice důležitý. Napomáhá totiž odvádění škodlivin z těla. Hlavním zdrojem tekutin by měla být čistá neperlivá voda, ale někdy je dobré si vychutnat i dobrý bylinkový čaj. 

Co se děje v našem těle během pár týdnů?

  • Týden 1–3: V těle startují detoxikační procesy. Uvolňují se játra, ledviny a jsou často znatelné změny v podobě lepšího trávení. Odeznívá pocit těžkosti po jídle, vylučování se zpravidelní a tělo se velmi intenzivně zbavuje nežádoucích látek. 
  • Týden 4–6: Nastupuje pocit přívalu energie, odeznívají nežádoucí detoxikační projevy (malátnost, podráždění, migrény). Často se zmírňují alergické reakce a klesají škodlivé látky v krvi – například LDL cholesterol. Zlepšuje se kvalita vlasů, nehtů a pleť je viditelně rozzářená. 
  • Týden 7–9: Jedinec si začíná všímat pozitivní změny na těle zvenku i zevnitř. Stoupá produktivita, soustředěnost a energie. Ovšem nejedená se o jednorázový příval, energie má jedinec více a zůstává po celé dny. 
  • Týden 10–12: Játra se zbavila tuku, trávicí i vylučovací soustava funguje jako hodinky, tělo se zbavilo nadbytečného tuku. Je schopné přijímat a dobře zpracovávat živiny. Jednoduše funguje na plné obrátky a je v rovnováze, jelikož není zatěžováno.   

Související

Vyzkoušejte jarní očistu se zeleným ječmenem

Po suchém únoru přichází období jarních detoxů. Věděli jste, že zelený ječmen je multifunkčním pomocníkem při očistě...

Jak na jarní očistu podle tradiční čínské medicíny

Jaro se blíží mílovými kroky a tyto dny jsou báječným obdobím, kdy se pustit nejen do úklidu domova, ale také ve svém...

Velikonoční půst pro vaše tělo i mysl

Po bujarých oslavách masopustu přichází tradiční půst před Velikonoci. Není o žádném hladovění, ale o změně v...

3 nápady, jak si usnadnit jarní detox

Je čas na malé jarní dobrodružství. Co vám pomůže překonat chutě a každodenní návyky, když potřebujete restartovat své...

5 kroků k očistě organismu

Únor přímo vybízí k různým detoxikačním kúrám počínaje měsícem bez alkoholu známém pod pojmem suchý únor, až po očistné...

Jídlo jako cenný antioxidant

Naberte nový dech do blížících se jarních měsíců a dopřejte si blahodárnou očistu organismu v podobě potravin s...

Překyselený organismus: jak jej rozpoznat i porazit

Trápí vás poslední týdny únava, střevní potíže či zhoršené trávení, kožní vyrážky, pálení žáhy a cítíte tlak v žaludku...

7 superpotravin, které pomohou s jarním detoxem

Pomalu, ale jistě se blíží jaro a s jeho příchodem přemýšlíme nad pořádným jarním úklidem. Ten se ovšem nemusí týkat...

Zdravá střeva: potraviny, díky kterým budete zase fit

Ne nadarmo se střevům přezdívá „druhý mozek“, nejenže řídí trávící činnost, ale velkou měrou ovlivňují i naši psychiku...

Přidat komentář