0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Probuďte své tělo k životu pomocí jarní očisty

Detox
ZDROJ: Sean Hayes/Pexels
sdílet:
Stejně tak, jako se venku začíná probouzet vše k životu, probuďte i vy své tělo. Venku už je cítit jarní vzduch, slunce pěkně hřeje, a tak je ten správný čas na jarní očistu organismu, díky které zbavíte tělo škodlivých toxinů. Připravili jsme pro vás pár tipů, jak se při detoxikaci stravovat a na co dalšího kromě stravy bychom neměli zapomenout.

Proč detoxikovat naše tělo?

Lidské tělo se zanáší toxiny, které jsou pro organismus velmi škodlivé, proto je důležité od nich organismus čas od času vyčistit. Toxiny se do našeho těla dostávají ze stravy, ovzduší i léků. V těle se ale mohou vytvářet i sami, a to například stresem. Po náročném zimním období jsme toxinů plní. Strava v zimě totiž není příliš čerstvá, jíme samá hutná jídla, každý z nás alespoň jednou za zimu prodělá nějakou tu virózu, léky se tedy do našeho těla mohly také dostat. Málo slunečních paprsků a omezení spojená s koronavirem našim nervům zrovna nepřidaly. Právě proto je teď ideální čas na to se od všech těchto nahromaděných negativních věcí očistit. Probuďte vaše tělo k životu a dodejte mu potřebnou energii. Jak na to?  

Zaměřte se na bylinky a slanou vodu

Pravidelný pitný režim je základ, při očistě to platí dvojnásob. Voda pomáhá z těla vyplavovat škodlivé látky. Zapomeňte však na slazené nápoje, alkohol a kofeinové povzbuzovače. Místo toho pijte zelený čaj nebo čaje bylinné – vhodné jsou kopřivy, zázvor, pampeliška, či ostropestřec. Ideální pro detox je dát si hned po ránu vodu s citrónem a himalájskou solí. Tento nápoj má doslova zázračné účinky: zlepšuje trávení, pomáhá nastartovat metabolismus, posiluje imunitní systém, hydratuje, detoxikuje a příznivě působí na nervový systém. Tekutiny můžete doplňovat také prostřednictvím ovocných a zeleninových šťáv. Jako stvořený pro očistu je náš detox džus.

Jezte především potraviny rostlinného původu

Jarní detox by měl být o změně jídelníčku, který by se měl proměnit z hutných zimních jídel na odlehčenou stravu plnou čerstvých surovin bohatých na vlákninu, vitaminy, minerály a vodu. Jaké potraviny tedy konzumovat?

  1. Ovoce a zelenina. Všechny výše zmíněné látky jsou zastoupené především v potravinách rostlinného původu, konzumovat byste měli tedy hlavně ovoce a zeleninu. Váš jídelníček tak budou tvořit především lehké saláty.
  2. Nezapomeňte na bílkoviny. Protože naše tělo potřebuje také bílkoviny, je nutné zařadit i je, a to například v podobě čerstvého sýra, zakysaných mléčných výrobků, vajec, luštěnin, ryb nebo drůbežího masa. Dostatečný příjem bílkovin zajistí hrnec kvalitního drůbežího vývaru nebo salát z quinoy.
  3. Fermentované potraviny. Do jídelníčku určitě zařaďte kvašené potraviny jako je kysané zelíkimčikefír nebo žitný kvásek, které jsou velmi prospěšné pro naše trávení. Kromě toho také posilují imunitu.
  4. Odvodňovací potraviny. Zařaďte do jídelníčku celer, řepu, petržel či chřest. Pomůžete tak organismus s jeho přirozeným odvodněním. Díky tomu ulevíte jak ledvinám, tak srdci i cévám. Řepu, celer a spoustu dalších výživově nabitých potravin, do těla dostanete pomocí našeho výtečného detoxikačního salátu nebo mísy plné zapečené řepy s fetou.
  5. Ochucujte bylinkami. Zapomeňte na kořenící směsi. Vašim pokrmům dodejte chuť bylinkami jako je petrželka, zázvor nebo medvědí česnek, ze kterého si můžete vyrobit pesto. Váš pokrm pozvednou také klíčky mungo fazolek nebo řeřichy. Vyzkoušejte salát z červeného zelí, který je plný zeleniny, bylinek a mungo klíčků. Klíčky všeho druhu je nabitý náš salát s výhonky a petrželovou zálivkou.

Nezapomeňte na tělo a mysl

Detoxikace organismu není jen o jídle. Pokud budete předpisově jíst a pít podle výše zmíněných pravidel, ale budete ve stresu, nebude mít očista kýžený efekt. Proto do vašeho očistného programu nezapomeňte zařadit pořádnou relaxaci jak těla, tak mysli, ale také pohyb. Hodně spěte, dopřejte si tělový peeling, saunu, masáž či bylinnou koupel. Teplá voda otevře póry v pokožce díky čemuž se z těla lépe vyplaví toxiny. Místo náročného cvičení se věnujte józe nebo procházkám na čerstvém vzduchu. Hodně štěstí při jarním restartu!

Související články

Autor: Sabina Jarošová

Apetit magazín

AD
Soutěž Vaříme s Rio Mare: Inspirace od oblíbených food blogerů
  • Soutěže

Soutěž Vaříme s Rio Mare: Inspirace od oblíbených food blogerů

Každý březnový den můžete vyhrát předplatné časopisu Apetit a balíček plný výrobků Rio Mare! Co pro výhru udělat? Vařit s tuňákem! Další soutěže pro vás chystají i čtyři oblíbení food blogeři. Ti si pro vás spolu s Rio Mare připravili i...

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
549 Kč
439 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč