Kuchařky Apetit ČÍST ONLINE ČÍST KUCHAŘKY ONLINE DOPRAVA ZDARMA
Menu
Přihlašení
Uživatelské jméno
Heslo
Info ikona

Znovupoužitelné kelímky na kávu s sebou

V boji s jednorázovými plasty i papírovými obaly bychom neměli zapomínat ani na kelímky. Většina z nás si den bez svého šálku kávy nedovede představit, někdy však nezbývá čas si ji připravit doma, a tak pospícháme do nejbližší kavárny. Kávu do sebe vpravíme vmžiku, a ještě horký papírový či plastový kelímek putuje do koše. Zbytečnému vytváření odpadu jednoduše zabráníme pořízením znovupoužitelného kelímku či hrnečku na kávu. Možná si jej natolik zamilujete, že si kávu s sebou dopřejete i v domácím prostředí. Představíme vám materiály, ze kterých se ekologické, rozložitelné nebo věčné kelímky vyrábí.
14. 4. 2021 | Autor: Hana Kovaříková

Kelímky na kávu se rychle staly žádaným artiklem, hodí se jako vkusný dárek k narozeninám pro každého milovníka kávových zrn. Na poptávku reagovala také řada tuzemských výrobců, podpořit můžete i lokální podniky snažící se o ekologické a udržitelné kelímky na horké nápoje. Pořízení znovupoužitelné nádoby na kávu má smysl, ročně se vyhodí přes 100 miliard jednorázových kelímku z plastu. Pojďme toto číslo společně snížit a odlehčit naší planetě. Pořizovací cena znovupoužitelného kelímku se pohybuje v rozmezí 200–600 Kč. Kelímky jsou k dostání v několika velikostech, od zhruba 230 ml přes střední až po největší velikost kolem 470 ml, kam se vejde i vaše oblíbené latte. Většina z nich má okolo proužek ze silikonu či korku, který brání vyklouznutí z ruky a umožňuje pohodlné držení.

Bambus

Pokud se zajímáte o ekologii, jistě jste narazili na bambus. Jde o všestranný materiál, ze kterého se vyrábějí eko brčka, příbory, a také kelímky. V případě hrníčků na kávu drží bambusová vlákna pohromadě pojivový materiál. Výrobci často uvádějí, že využívají kukuřičný škrob či pryskyřici.  Při výrobě se však ke slovu mohou dostat také plasty, což je fakt, který jejich ekologickou stopu kazí. Že jde o výrobek s plastem, avšak bez obsahu zdravotně závadného změkčovače plastů Bisfenolu A poznáte podle označení BPA free. 

Důvodů, proč se bambus považuje za rostlinu budoucnosti a je hojně využíván při výrobě udržitelných produktů, je hned několik. Hlavním benefitem je jeho rychlý růst, ke kterému nepotřebuje žádná hnojiva ani pesticidy. Jeho vlastnosti navíc umožňují všestranné využití.

Konec plastových brček, představujeme vám ekologické alternativy

Brčka patří k letním drinkům, piknikům s přáteli i dětské oslavě narozenin. Ve skleničkách s barevným obsahem vypadají...

Bambusové kelímky mívají uzávěr ze silikonu, které mají bránit protečení, avšak v batohu jej plný nosit nedoporučujeme. Po dopití kávy se snadno vymývá, někteří výrobci avizují i možnost mytí v myčce. To však může výrazně zkrátit jeho životnost. S trochou ohleduplné a šetrné péče však poslouží i několik let.

Jejich pořizovací cena patří k těm nižším. Několik výrobců také uvádí, že lze kelímek po dosloužení vyhodit do kompostu.

Sklo

Skleněný hrníček na kávu či horké nápoje představuje vkusný a praktický doplněk. Použít jej ale můžete třeba i na smoothie. Sklo udrží nápoj horký déle než ostatní materiály. Hrníčky jsou vybaveny silikonovým víčkem, takže je lze nosit bez větších starostí přímo v batohu či kabelce i s obsahem, raději však ve svislé pozici. Sklo je čiré, nijak neovlivní chuť nápoje a je vyráběno s důrazem na odolnost vůči změnám teplot i pádům. Můžete jej umývat v myčce i přihřát v mikrovlnné troubě. Jejich velikost je standardizovaná pro baristy, v kavárně tedy nebudou mít potíže s odměřením vaší oblíbené kávy. Pořizovací cena skleněných hrníčků je vyšší,  odpovídá však jejich všestrannosti a designu. Výrábějí se i v Česku. 

Recyklovatelné materiály

Někteří výrobci vsadili na recyklovatelné materiály. Využívají jednorázové plasty a vdechují jim tak další život. Jedna z firem uvádí, že 20 jednorázových kelímků i s víčky dává vzniknout jednomu znovupoužitelnému hrníčku, který vydrží až 4 roky. Kelímky jsou díky recyklovaným materiálům pestrobarevné a vhodné do myčky.

Na trhu se můžete setkat také se znovupoužitelnými hrníčky na kávu, které se vyrábějí z jednorázových papírových kelímků. Hrníčky jsou překvapivě odolné, mají relativně dlouhou životnost a snadno se omývají. Papírové jednorázové kelímky tvoří 40 % materiálu a používají se na vnější vrstvu. 

Skládací kelímek

Designový kelímek, který se složením vejde do dlaně. Pro výrobu využívají recyklovatelné materiály. Lze ho mýt v myčce nádobí. Pro minimalisty je ideální volbou, při manipulaci s horkým nápojem však dávejte větší pozor než u kelímků, které se nedají skládat.

Proč si tedy pořídit znovupoužitelný hrníček na kávu?

  • neovlivňuje chuť kávy, není nepříjemný na dotyk rtů
  • udržuje kávu či čaj déle teplý, naopak smoothie déle studené
  • snížíte počet jednorázových kelímků o 350 za rok – taková je průměrná spotřeba na osobu
  • za vlastní kelímek či hrníček dostanete v některých kavárnách slevu
  • můžete pít kávu i za jízdy, díky těsnícímu víčku totiž nehrozí, že polijete sebe či ostatní
  • řada výrobců nabízí designové kousky
  • i když budou mít kavárny zavřeno, připravíte si kávu v pohodlí domova a můžete ji vzít kamkoli s sebou
  • mnoho automatů na kávu umožňuje použití vlastního kelímku
  • v České republice nelze papírové kelímky s vnitřní polyetylenovou vrstvou recyklovat

 

Máte doma svůj kelímek či hrníček na kávu s sebou? Prozdraďte nám, z jakého materiálu je vyroben a jak jste s jeho službou spokojeni do komentářů pod článkem. 

Foto v textu: Daniel Norris, Unsplash

Související

5 důvodů, proč nevyhazovat lógr

Ať už jde o filtrovanou kávu, turka, espresso nebo flat white, jedno mají společné - kávovou sedlinu. Tu však můžeme i...

20 jídel na cesty aneb Rady a tipy, co s sebou na výlet

Hlad není na cestách dobrým přítelem. Proto s sebou místo něj raději vezměte vyváženou svačinu, ať už vás čeká lehká...

Domácí vermikompostér a co do něj (ne)patří

Každá domácnost produkuje značné množství organického odpadu, který by bylo škoda vyhazovat. Zvláště pokud si uvědomíte...

5 tipů pro minimalizaci odpadu v kuchyni

Stále narůstající číslo průměrně vyprodukovaného odpadu na osobu vede k otázkám, jak tuto situaci řešit. Čím více lidí...

Kde najít inspiraci pro životní styl Zero Waste?

Chtěli byste šetřit planetu a minimalizovat vytváření odpadu, ale nevíte přesně jak a potřebovali byste nějakou...

Nahraďte klasické houbičky na nádobí kompostovatelnými

Klasické houbičky na nádobí příliš dlouho nevydrží. Rychle se opotřebí, začnou zapáchat, a kromě vody zadržují také...

Šetřete přírodu a nakupujte bez obalu

Přemýšlíte nad tím, jak snížit produkci odpadu a přijde vám to jako nekonečný běh na dlouhou trať? Pomozte s námi...

Kokosové produkty do vaší domácnosti

Kokosové máslo, mléko, oleje a voda se stávají stále populárnějšími. Voda hydratuje tělo i pokožku, bez mléka si...

Zero waste – životní styl, který šetří planetu

Milujeme jídlo. Jenže s jídlem je také spojený odpad. Hodně odpadu. Naše planeta je jím tak dennodenně zahlcována. Už...

11 nápadů, jak vařit bez odpadu aneb Zero waste snadno a přirozeně

Jak dostat do kuchyně víc dobrot bez vyhazování? Máme pro vás 11 funkčních nápadů, jak přiblížit svou kuchyni k minimu...

Co potřebuje jogurt k životu?

Za přeměnou mléka v jogurt stojí armáda mikroorganismů, pro které se vžilo označení jogurtové kultury. Jsou poměrně...

Udržitelnou módou k bezodpadovosti

Udržitelnost. Téma, které hýbe světem. Způsobů, jak snižovat dopad běžného života na životní prostředí, existuje víc...

Přidat komentář