Kuchařky Apetit ČÍST ONLINE ČÍST KUCHAŘKY ONLINE DOPRAVA ZDARMA
Menu
Přihlašení
Uživatelské jméno
Heslo

Domácí kuřecí paštika

„Tuhle paštiku jsem začala vařit podle skvělého receptu mojí maminky. Vypadá velmi jednoduše, ale zdání klame. Její dokonalost závisí na drobných nuancích, které paštiku buď pozvednou do nebes, nebo ji srazí. Dbejte na to, aby byl postup při přípravě přesný, pečlivost se tady vyplatí,“ vzkazuje autorka receptu Natalia.

Vydání: 2018/8
Autor:
Hodnocení:
Zatím nehodnoceno
Náročnost: Velmi snadné
Počet porcí: Na 1 litr
Doba přípravy: Do 30 minut
PT2H
Vaření 2:00
Pomazánka

Ingredience

    • 400 g očištěných kuřecích jater
    • 200 ml smetany ke šlehání
    • 200 ml rostlinného oleje podle vlastního výběru, Natalia používá řepkový
    • 4 žloutky
    • 1 lžička soli a čerstvě mletý pepř dle chuti

Příprava jídla

1 Všechny ingredience vložte do mixéru a mixujte asi 1 minutu do konzistence hutné hmoty.

2 Připravenou hmotu nalévejte do vyvařených sklenic, asi 1cm od horního okraje. Pokud se vám při mixování objevily vzduchové bublinky, je třeba je odstranit: když se objeví na hladině paštiky, poklepávejte sklenicí tak dlouho, dokud nezmizí, stejně jako další, které mohou postupně vyplavat na povrch. Potom sklenice uzavřete suchým vyvařeným uzávěrem.

3 Sklenice vložte do hrnce, zalijte je studenou vodou těsně pod víčko, přiveďte k varu a na mírném ohni vařte 2 hodiny (v žádném případě ne méně!). Ihned po uvaření sklenice vyjmě a nechte zhruba 10 minut obrácené na pracovní ploše. Potom obraťte víčky vzhůru a nechte vychladnout. Skladujte výhradně v lednici a urychleně spotřebujte (viz Něco navíc).

4 Paštiku podávejte nejlépe na dobrém domácím chlebu, ideálně s cibulovým čatní, což je dokonalá kombinace! 

NĚCO NAVÍC
Zavařování paštik a jejich trvanlivost jsme konzultovali s odborníky na slovo vzatými - Ing. Pavlem Novým, Ph.D., z katedry kvality zemědělských produktů České zemědělské univerzity a doc. Ing. Rudolfem Ševčíkem, Ph.D., z Ústavu konzervace potravin VŠCHT. Oba odborníci potvrdili, že pokud je paštika zavařena jen jednou, nedochází ke sterilizaci, protože doma nedosáhneme teploty nad 100°C. Dvouhodinovým vařením docílíme pouze pasterizace, při níž zahubíme případné bakterie, nikoli ale jejich spory, které mohou později vyklíčit a zamořit potravinu toxiny. Získáme tedy pouze polokonzervu, kterou je nutné uchovávat v lednici a která není vhodná k dlouhodobému skladování. Dobré je zavařit paštiku ještě jednou.

INŽENÝR NOVÝ K TOMU ŘÍKÁ: „U nekyselých surovin, např. masných výrobků, se uplatňuje tzv. tyndalace, což je opakovaná pasterizace v průběhu jednoho i více dnů. První pasterizaci přežijí spory, po zchladnutí vyklíčí a jsou zničeny další pasterizací.“

DOCENT ŠEVČÍK ALE PODOTÝKÁ: „Ani dvojí tepelné ošetření však nemusí stačit. I tak doporučuji paštiku skladovat v lednici a spotřebovat do 14 dnů.“

Nahlásit chybu v receptu

Ochutnejte také

Kynuté šneky s malinami

Kambodžské červené kari podle Sofie Smith

Jako od maminky

Přidat komentář