Připravte si dnes večeři na zítra či pozítří! Na vás zůstane jen sehnat dobrý chléb, maso se totiž upeče bez větších zásahů samo v troubě.
Suroviny
Postup
Maso nasolte a nechte ho 24 hodin v chladu odležet.
Druhý den ho dejte do pekáčku, přidejte k němu polovinu sádla, podlijte ho asi 300ml horké vody a pečte v troubě vyhřáté na 180°C. Jakmile se sádlo rozpustí, maso zakryjte vrchní polovinou pekáčku, teplotu v troubě snižte na 150°C a pomalu pečte asi 3 hodiny. Průběžně maso podlévejte horkou vodou a přidávejte zbylé sádlo.
Hotové upečené maso naporcujte (velikost kousků je čistě na vás, lepší jsou ale větší). Maso zalijte trochou šťávy a výpekem, sklenice očistěte, dobře uzavřete a sterilujte cca 45 minut při 100°C.
NĚCO NAVÍC
K pečení a následnému zavařování se hodí i krkovice nebo bůček. Doporučuji upéct od každého kousek a jednotlivé druhy masa do sklenic kombinovat. Maso se dá jíst za studena anebo ho vysypte ze sklenice na pekáč, přidejte cibuli, koření, česnek a v troubě 20 minut pečte. Nebo ho prostě jen ohřejte.
Komentáře
Mám k tomuto receptu dotaz - údajně se maso musí zavařovat nadvakrát kvůli nebezpečí vzniku botulotoxinu. To u tohoto receptu neplatí? Nebo co je na tom pravdy? Na netu jsem nenašla úplně relevantní oficiální zdroje. Díky!
Dobrý den,
máte pravdu, před časem jsme toto téma řešili s odborníky na slovo vzatými. Požádali jsme o vyjádření k tématu zavařování masných výrobků (v našem případě se jednalo o paštiku) Ing. Pavla Nového, Ph.D., z katedry kvality zemědělských produktů České zemědělské univerzity a doc. Ing. Rudolfa Ševčíka, Ph.D., z Ústavu konzervace potravin VŠCHT.
Oba odborníci potvrdili, že pokud je paštika zavařena jen jednou, nedochází ke sterilizaci, protože doma nedosáhneme teploty nad 100 °C. Dvouhodinovým vařením docílíme pouze pasterizace, při níž zahubíme případné bakterie, nikoli ale jejich spory, které mohou později vyklíčit a zamořit potravinu toxiny. Získáme tedy pouze polokonzervu, kterou je nutné uchovávat v lednici. Dobré je zavařit paštiku ještě jednou.
INŽENÝR NOVÝ K TOMU DODAL: „U nekyselých surovin, např. masných výrobků, se
uplatňuje tzv. tyndalace, což je opakovaná pasterizace v průběhu jednoho i více dnů. První pasterizaci přežijí spory, po zchladnutí vyklíčí a jsou zničeny další pasterizací.“
DOCENT ŠEVČÍK ALE PODOTKL: „Ani dvojí tepelné ošetření však nemusí stačit. I tak doporučuji paštiku skladovat v lednici a spotřebovat do 14 dnů.“
Opatrnosti v tomto směru opravdu není nazbyt a určitě bychom se doporučením odborníků řídili.
Přejeme krásný den, redakce Apetitu