Kuchařky Apetit ČÍST ONLINE ČÍST KUCHAŘKY ONLINE DOPRAVA ZDARMA
Menu
Přihlašení
Uživatelské jméno
Heslo

Smažený kapr

Křehký a křupavý

Vydání: 2004/12
Autor:
Hodnocení:
5 (hlasů)
Počet porcí: 4
Doba přípravy: Do hodiny
Smažení: 5-10 minut
PT10M
Smažení 0:10
Česká

Ingredience

  • 4 filé z kapra, každé o váze 250 g
  • 1/2 l rostlinného oleje
  • 4 vejce
  • sůl
  • 500 g strouhanky (stačí na dvojí  obalení)
  • eventuálně mléko, bílé víno nebo pivo na namočení kapra

Příprava jídla

Pokud jste rybí filety podle našeho návodu naložili, před další úpravou tekutinu slijte a maso pečlivě osušte. Pak je protáhněte ve vejcích rozšlehaných ve větší misce nebo hlubokém talíři se solí. Posléze obalte ve strouhance, kterou jste si připravili do dalšího talíře.

Olej rozpalte na vyšší teplotu. Správný okamžik poznáte tak, že když do oleje vhodíte kousek chleba nebo pár drobků strouhanky, okamžitě se začnou smažit. Rybu smažte asi 4–5 minut po každé straně, až bude kůrčička krásně zlatá. Po usmažení klaďte kousky ryby na vrstvu kuchyňského papíru, který odsaje přebytečný tuk. Podávejte se skrojkem citronu.

KAPŘÍ NIKDY
■ Pokud si necháváte ryby zabít a vykuchat, jděte k opravdovým odborníkům. Ryba, která nebyla zbavena krve nebo u níž se při kuchání podařilo protrhnout žluč, vám na talíři moc radosti neudělá.
■ Pobyt v citronové šťávě sice rybímu masu prospěje, ale pouze tehdy, je-li krátký. Tohle maso je totiž velmi jemné. Po dlouhém máčení se začne prakticky rozpadat, lepit a jeho obalování byste si velmi znesnadnili.

KAPŘÍ VŽDYCKY
■ Očištěné kapří filety velmi získají aromatickou lázní. Naložte je nejméně na dvě hodiny do mléka (v tom můžete rybu nechat i přes noc), piva nebo bílého vína. Maso zjemní, nepříjemný pach zmizí a ryba bude tak křehká, že se po úpravě začne úplně rozpadat na jednotlivé kousky. Tip s vínem a pivem jsme odkoukali v Alsasku, kde si kapra – nejen k Vá­nocům – váží jako jemné lahůdky
!
■ Způsob odstranění šupin, při němž kůže zůstane na místě, je
trik k pohledání. U ocásku rybu příčně nařízněte a najděte si místo, kde je blanka se šupinami přichycena ke kůži. Prsty ji odtahujte směrem vzhůru, nožem přeřezávejte vlákénka, která drží vrstvy u sebe. Teprve po stažení rybu vykuchejte a naporcujte.

■ Rybu smažte ve velkém množství tuku, nalitém do hlubšího kastrůlku. Pokud při smažení ‚plave‘, nebude paradoxně tolik nasáklá tukem a rychleji a stejnoměrněji se prosmaží. Stejnou službu vám samozřejmě poskytne fritéza.
Nahlásit chybu v receptu

Ochutnejte také

Klasické štědrovečerní menu

Klasické štědrovečerní menu

Kapr s vejmrdou

Komentáře

Obrazek uzivatele
Recept se nachází v č.12/04, str.32

Přidat komentář