Kuchařky Apetit ČÍST ONLINE ČÍST KUCHAŘKY ONLINE DOPRAVA ZDARMA
Menu
Přihlašení
Uživatelské jméno
Heslo
Info ikona

Jak na dokonalou rybu z pánve

Křupavá kůže a jemné šťavnaté maso? Víme, jak na to! Nevysušená a pěkně opečená ryba je výsledkem dobře zvládnuté techniky opékání. Jakmile budete mít přehled o tom, co se s rybou v pánvi děje, dosáhnete dokonalého výsledku vždycky, ať už budete připravovat lososa, nebo jakékoliv jiné rybí filety s kůží.
9. 1. 2021 | Autor: Darina Sieglová

Při použití techniky opékání se kůže vypeče dokřupava a teplo prostoupí i vrstvou rybího masa. To je však velmi jemné a snadno se vysuší, je proto lepší rybu vyndat z pánve dříve než později a nechat filety dojít na talíři.

Když zbavíte kůži přebytečné vody, začne se opékat, krásně zezlátne a bude chutná a křupavá. Stane se tak během takzvané Maillardovy reakce, při níž spolu reagují sacharidy a aminokyseliny či bílkoviny a díky které získávají suroviny charakteristické tmavé zabarvení, chuť a vůni.

Dokonalá ryba z pánve – od přípravy až na talíř

1) Všechna voda musí pryč

Vysušte maso i kůži co nejpečlivěji papírovými utěrkami – voda totiž zabraňuje chemické reakci, při níž vzniká barva i chuť.

2) Opravdu nepřilnavý povrch

Použijte kvalitní nepřilnavou pánev! I když dodržíte všechny nezbytné kroky a postupy, aby se vám ryba nepřichytla, při špatně zvoleném nádobí se vám může stát, že se filet připeče a při odškrabování přijdete o kůži nebo se maso rozpadne. Máme pro vás ale malý trik – pečicí papír! Vystřihněte kruh, dejte ho na rozpálenou pánev a pokračujte podle receptu.

3) Méně tuku je více

Olej můžete vlít i do pánve, pokud jím ale potřete před opečením pouze filety, použijete ho méně a mezi pánví a rybou nebude zbytečně velká vrstva tuku.

4) Důležitý je kontakt s pánví

Jakmile vložíte rybí filet do pánve, jemně ho shora přitlačte – tak bude kůže pěkně v kontaktu s pánví a vypeče se dokřupava. V opačném případě se kůže začne ohýbat a nevypeče se celá.

5) Odpočinek kůží vzhůru 

Když je ryba hotová, dejte ji na talíř odpočinout kůží vzhůru, tak do sebe kůže nenatáhne vodu, nezapaří se a zůstane krásně křupavá.

Křupavý losos s rychle nakládanou zeleninou

Křupavá kůže a jemné šťavnaté maso? Víme, jak na to! Nevysušená a pěkně opečená ryba je výsledkem...

Související

Jak na dokonalý steak

Pořádný kus masa, rozpálená pánev a pár minut zatajeného dechu, aby to dobře dopadlo. Steaků se nemusíte...

Jak na nejlepší pečené brambory

Jen si představte mísu plnou zlatých, křupavých kousků brambor. Je to skvělá příloha, ale můžete si je...

Jak na famózní bůček

Skvělý hlavní chod na rodinnou oslavu, ale úspěch s ním budete slavit i na večírcích, ať už bude natrhaný v housce,...

Jak na rybu v solné krustě

Pečení v soli je tradiční a velmi šetrná technika, díky které zůstane rybí maso krásně křehké a šťavnaté.

Přidat komentář