0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Ochutnejte halibuta, tilápii, amura a další méně známé druhy ryb

Ryba na plechu
ZDROJ: RitaE/Pixabay
sdílet:

Dostali jste čerstvého úhoře a nevíte, jak rybu doma připravit? Naše recepty vás provedou přípravou méně obvyklých ryb krok za krokem. Podívejte se s námi na jejich kuchyňskou přípravu a zjistěte více o charakteru těchto ryb.

Zatímco losos nebo tuňák se v kuchyni českých domácností připravují běžně, ostatní méně známé druhy ryb si spousta z nás připravit netroufá. A to je škoda, protože třeba takový mahi-mahi (zlak nachový) patří mezi ryby s velmi chutným a křehkým masem, které se trochu podobá drůbežímu. 

Úhoř říční

Namísto klasických ploutví má lem a tělem připomíná spíše hada než rybu. Úhoř říční žije v evropských jezerech a řekách a vyznačuje se specifickým způsobem rozmnožování.

 • Přestože jde o sladkovodního tvora, po 4 až 10 letech života se vydává na pouť do Sargasového moře, kde samice naklade až několik set tisíc jiker, z nich se vyvinou malí úhoři. Ty pak Golfský proud dopraví zpět k břehům Evropy. Struktura úhořího masa je jemná a jeho chuť výtečná. Velkým bonusem je také absence kostí.
 • Hodně se používá v japonské kuchyni, například při přípravě sushi (unakyu).
 • Maso úhoře je jemné, ale pevné a mírně nasládlé. Nikdy se nejí syrové, vždy vařené v páře nebo pečené.

Halibut grónský

Halibut je mořská ryba žijící v severní oblasti Tichého a Atlantského oceánu. Platýse velkého (jiné označení pro halibuta) snadno poznáte podle nevšedně posazených očí. V průběhu života se jejich levé oko přesunuje k pravé straně, proto si získali označení “pravoocí”.

 • Dává přednost životu u dna oceánu a živí se krevetami a malými rybami.
 • V gastronomii je oblíbený pro své vynikající maso a výživové hodnoty.
 • Této bělomasé rybě v kulinářské úpravě sluší bílé víno a čerstvé bylinky.

Tilápie nilská

Sladkovodní tilápie nilská neboli tlamoun či okounovec nilský je ryba charakteristická svou dlouhou hřbetní ploutví a šedohnědým zbarvením. Má ráda teplejší vodu a bývá často součástí farmářských vodních chovů.

 • V kuchyni ji oceníte zejména pro snadnou přípravu a chutné maso téměř bez kostí.
 • Použít ji můžete buď celou na gril nebo jen její filety, například do fish and chips, rizota nebo do kari

Amur bílý

Amur bílý je sladkovodní rybou žijící také v českých vodách. Sem byl se dostal z východní Asie. Velmi se podobá kaprovi, má však oválnější tělo. Ve svém těle má specificky delší střevo, které mu umožňuje lepší trávení podvodních rostlin.

 • Jeho tučnější bílé maso připravujeme podobně jako kapra.
 • Ochutnejte ho s ořechovou krustou a lehkým salátkem.

 

Pražma královská 

Mořan zlatý neboli pražma královská je mořská ostnoploutvá ryba žijící v travinách u dna. Dorůstá délky 30 až 40 cm a poznáte ji podle třpytivě zlatých proužků u hřbetu.

 • Pražma se často objevuje na jídelním lístku českých restaurací a chuť jejího masa podpoří bílé víno, citron a bylinky.
 • Nemá moc ráda dlouhou tepelnou úpravu a servírovat ji tak můžete už 30 minut od začátku přípravy. 

Související články

Proč patří tučné mořské ryby do našeho jídelníčku?
 • Suroviny

Proč patří tučné mořské ryby do našeho jídelníčku?

Tučné ryby z moře mají pro člověka zásadní zdravotní benefit. V jejich tuku se necházejí zdraví prospěšné omega-3 nenasycené mastné kyseliny a důležitý vitamin D. Čerstvá i mražená ryba navíc představují dokonalou surovinu pro přípravu...
Autor: Šárka Měřičková

Apetit magazín

Komerční sdělení
Nadýchané, a přece udržitelné mlsání!
 • Lidé a jídlo

Nadýchané, a přece udržitelné mlsání!

Sladká, příjemně nadýchaná a křupavá svačinka, která se doslova rozpustí na jazyku a vy si ji nejlépe vychutnáte v kombinaci s oblíbenou kávou nebo čajem. Takové chvíle moc nestojí, o to důležitější a povznášející v životě jsou. Užijte si...
KVÍZ: Jak dobří jste v úpravě hovězího masa?
 • Kvízy

KVÍZ: Jak dobří jste v úpravě hovězího masa?

Chcete uvařit guláš nebo roštěnky k nedělnímu obědu? Tušíte, jestli se na vývar lépe hodí přední nebo zadní hovězí či které použít do rajské? S naším kvízem můžete zjistit, jak si s hovězím rozumíte. ...
Komerční sdělení
Léto, rodina, přátelé, skvělé pití a italská pohoda!

Léto, rodina, přátelé, skvělé pití a italská pohoda!

Aperitivo Italiano je chvíle vyhrazená rodině, přátelům a ochutnávání. Nesmí chybět tyčinky grissini, krekry, sušená rajčata, olivy a samozřejmě sklenička osvěžujícího aperitivu, který doladí party atmosféru a připraví chuťové buňky na...

Obchod Apetit