Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Každý dobrý kuchař by se měl vyznat ve francouzské kuchyni. Otestujte své znalosti

Hovězí po burgundsku
ZDROJ: Apetit
sdílet:

Hovězí po burgundsku, suflé, tartaletky, cassoulet, poulet basquaise, ratatouille, to jsou jídla, která se zrodila ve Francii. Francie je kolébkou moderní gastronomie, a každý profesionální kuchař by měl mít tradiční francouzská jídla v malíčku. Jak jste na tom s ‚Francií‘ vy? Otestujte se v našem kvízu, který najdete pod článkem.

Francouzská kuchyně má významné místo ve světové gastronomii a je považována za kolébku tohoto umění chutí a vůní. Co dělá francouzskou kuchyni tak jedinečnou a proč je tak známá po celém světě?

Historie francouzské kuchyně 

Historie francouzské kuchyně sahá až do středověku, kdy byla ovlivněna různými kulturami a kuchyněmi, včetně italské, španělské a arabské. Díky těmto kulturním vlivům se postupně formovaly základní prvky, které jsou pro francouzskou kuchyni typické.  

 • Během renesance se francouzská kuchyně stala známou díky knize Le Viandier od Guillauma Tirela, která obsahovala recepty a základní pravidla pro vaření.
 • Později se objevily další kuchařské knihy, jako například Le Cuisinier François od Françoise Pierra la Varenne, který stanovil pravidla pro přípravu omáček, a Le Guide Culinaire od Augusta Escoffiera, který definoval moderní francouzskou kuchyni a vytvořil některé z nejznámějších receptů, například broskev Mleba nebo palačinky Suzette.
 • Dalším významným kuchařem francouzské gastronomické historie je Marie-Antoine Carême, který v 18. století položil základ moderní gastronomie. Už tehdy experimentoval s makromolekulární kuchyní a vynalezl nejen různé tradiční pokrmy jako suflé nebo hranolky, ale také postupy jako blanšírování nebo fritování.

Typické prvky francouzské kuchyně 

Francouzská kuchyně se vyznačuje několika základními prvky, které ji činí tak jedinečnou: 

 • Omáčky: Francouzské omáčky jsou známé pro svou bohatou chuť a složitý proces přípravy. Typickou součástí tradičních omáček je demi-glace, tedy silný, dlouho tažený hovězí vývar. Nejznámější omáčky jsou holandská, bešamel nebo velouté

 • Postupy: Technologické postupy jako sous-vide, blanšírování, flambování nebo brazírování jsou druhy přípravy surovin, které byly vynalezelny ve Francii. 

 • Zelenina: Zelenina hraje důležitou roli ve francouzské kuchyni, a to zejména ta dušená, která je často v kombinaci s vínem. Známé recepty se zeleninou a vínem jsou například ratatouille, coq au vin (kouhout na víně) nebo hovězí po burgundsku

 • Sýry: Francouzské sýry jsou jedny z nejlepších na světě. Od bílých měkkých sýrů, jako je brie a camembert, až po polotvrdé sýry, jako je comté a roquefort. Francouzská kuchyně se bez nich neobejde. 

 • Pečivo: Bagety, croissanty, a další druhy pečiva jsou neodmyslitelnou součástí francouzské kuchyně. Pečivo se často podává jako příloha k jídlům, abyste šťávy a omáčky mohly důkladně vytřít. 

 • Polévky: V případě tradiční francouzské cibulačky se bílý chleba zapeče se sýrem přímo v polévce. Tradiční polévkou je také rybí bujabéza nebo bisque. 

 • Sladké: Francie je proslulá dezerty. Markonky, croissanty, suflé, crème brûlée, trifle, miellefeiulle, profiterolky, francouzský toust, francouzkých sladkostí je nespočet! 

 • Víno: Ve francii má každý region má svá vlastní vína, takže můžete zkoumat různé chutě a nuance. Mezi nejznámější značky patří: Taittinger, Bollinger, Moët & Chandon, Veuve Clicquot, Louis Roederer a Laurent Perrier.  

Francouzská kuchyně jako kolébka gastronomie 

Francouzská kuchyně je známá svou sofistikovanou chutí, elegancí a rozmanitostí. Je kolébkou gastronomie díky svým tradicím a historii, která je vázána na vytříbené jazýčky francouzské šlechty.  

 • Francouzská kuchyně je ve světě tak ceněná, že ji UNESCO v roce 2010 zařadilo na seznam nehmotného kulturního dědictví.

Zdroje: Apetit, Auguste Escoffier School of Culinary Arts web, UNESCO web

Skryt pre seznam

Související články

Apetit magazín