Správný hospodský guláš se neobejde bez trpělivosti, kromě pomalého vaření budete potřebovat čas na krájení velkého množství cibule a nasledné smažení, od kterého se neodchází. Poradíme vám, jak na ten nejlepší cibulový základ, aby byl váš guláš dokonalý.
Správný guláš musí mít krásnou sytou barvu, měl by být hustý a maso se musí doslova rozplývat na jazyku. Prvním krokem k úspěchu je cibulový základ. Na tom si dejte opravdu záležet, protože má velký vliv na chuť a barvu guláše.
- Cibule a maso by mělo být v poměru 1:1, to znamená, že na kilo masa připadá kilo cibule.
- Cibuli nakrájejte na středně velké kostičky a smažte na dostatečném množství sádla.
- Plamen nechte ztlumený, aby se vám cibule nepřipalovala.
- Pozorně ji hlídejte, často promíchejte. Od smažení cibule se nikdy neodchází! Než se cibule usmaží, připravte si maso.
- K získání tmavohnědé barvy potřebuje cibule aspoň třicet minut. Záleží ale na množství, smažení se může protáhnout i na 45 minut.
Nesnažte se proces nijak urychlit, ani ošidit. Věřte, že investovaný čas se vám vrátí v neodolatelné chuti guláše. Cibule se však za žádných okolností nesmí připáit, guláš by byl hořký a vaše práce by přišla vniveč.
Tip: Maso, které budete ve správnou chvíli na cibulce zatahovat, by mělo mít pokojovou teplotu, aby nedostalo teplotní šok a nebylo tuhé.
Jak napravit chyby
Pro jistotu mějte při ruce vývar – kdyby se vám zdálo, že cibule začíná už moc hnědnout, jednoduše ji zalijte a maso pak raději opečte ve vedlejší pánvi či hrnci. A nezapomeňte – mletá paprika, díky které guláš získá výraznou cihlovou barvu, se do hrnce přidává až v okamžiku, kdy je v něm i opečené maso. Také se snadno spálí a výsledkem je opět hořká chuť.
Zdroj informací: časopis Apetit, Marek Všetečka