Už jste někdy ochutnali tvarůžkový tatarák nebo zapečená jablíčka s tvarůžky? Možná je na čase zkusit syrečky trohu jinak než jen na chlebu s máslem.
Olomoucké tvarůžky nebo také syrečky jsou známým zrajícím sýrem s nezaměnitelným aromatem, které se mění podle stupně zralosti. Podle znalců jsou nejlepší, když mají týden do doporučené doby spotřeby.
Jídlo s tradicí
V Lošticích na Olomoucku je vyrábějí už od roku 1876. Dělají je tam tradičně jen z nízkotučného tvarohu a soli, proto jsou ideální pro ty, kdo si hlídají množství kalorií.
Jediný český původní sýr, jehož historie spadá až do 15. století, musel v poslední době čelit konkurenci syrečků z Německa a Rakouska nabízené některými hypermarkety a diskonty. Právě zástupci těchto dvou zemí komplikovali zapsání Olomouckých tvarůžků do registru chráněných označení původu a chráněných zeměpisných označení. Němci a Rakušané požadovali, aby právo vyrábět tento sýr měli i potomci sudetských Němců, kteří žijí na území Německa a Rakouska.
- Evropskou známku Chráněné zeměpisné označení získaly tvarůžky v roce 2010. Zaručuje, že tradiční výrobek se vyrábí tradičním postupem v místě původu a v prověřené kvalitě.
Aromatické recepty z olomouckých tvarůžků
Gurmán si tvarůžky vychutná jen tak na chlebu s máslem. Oblíbené jsou smažené, v kombinaci s bramborami a v pomazánkách. Božskou manou jsou nakládané v oleji spolu s chilli papričkami a cibulí.
My pro vás máme dva recepty na pochoutky z tvarůžků.
- Tvarůžkový tatarák nebo tvarůžková rozhuda nejspíš nebudou součástí romantické večeře, ale přesvědčí vás, že i z obyčejného moravského sýra se dá vykouzlit elegantní pochoutka.
- Tvarůžková jablíčka kombinují chuť uzeného masa, výrazného sýra a sladkého ovoce. Okouzlí vás stejně jako nás.
- Tvarůžky v libečkovém pestu spojují dvě výrazné unikátní chutě. Hodí se jako pikantní překrm.
Zdroj informací: časopis Apetit, Tvaruzky, SZPI