Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Ochutnejte ty nejlepší zralé sýry

Ochutnejte ty nejlepší zralé sýry
sdílet:
Sýry patří mezi oblíbené delikatesy a díky svému širokému využití jsou důležitou součástí obsahu lednice každé domácnosti. Do našeho jídelníčku je zařazujeme od pradávna, čemuž odpovídá i množství tolika druhů. Podívejte se s námi na sýry dlouho zrající a vychutnejte si jedinečnou chuť zralé goudy, parmezánu nebo třeba pecorina.

Jak poznat zralý sýr

Pojmenování „zralý” získává sýr na základě doby, po kterou odpočívá ve speciálních podmínkách. Právě čas dodává sýru tu správnou požadovanou zralost, která se projeví jak v konzistenci, tak samozřejmě i v chuti. Zralé sýry bývají na rozdíl od těch čerstvých tvrdé, v ideálních podmínkách nám v lednici dlouho vydrží a nepodléhají zkáze. Doba zrání tvrdých a extra tvrdých sýrů se liší dle typu, pohybuje se od 6 do 24 měsíců, ale i déle. Zralé sýry se často vyrábí v praktických kolech či blocích, balené ve voskovém obalu. Uložené ve správné teplotě mají ideální podmínky pro správné zrání.

Oblíbené zralé sýry, které stojí za to ochutnat 

Mezi nejznámější zralé sýry patří sýr Parmigiano Reggiano, který obecně označujeme jako parmezán či parmazán. Výroba tohoto sýru podléhá přísným pravidlům, která vznikla přímo v oblasti jeho zrodu. Pravý parmezán se vyrábí pouze v Itálii v blízkosti města Parma. Procesem výroby i chutí jsou parmezánu podobné sýry Grana Padano a Gran Moravia, které nepodléhají tak přísným pravidlům výroby.

Další oblíbenou sýrovou delikatesou je zralá gouda. Chuťově výrazný a zároveň jemný sýr pocházející z Holandska se těší velké oblibě všech milovníků sýrových delikates. Gouda se vyznačuje výrazně žlutou barvou a vysokým obsahem tuku v sušině. Pod název gouda řadíme také sýry, které spojuje stejný proces výroby, patří mezi ně například sýr Old Amsterdam. Tento sýr se ve správné zralosti projevuje lahodnými krystalky soli. V případě goudy jsou k sehnání i různé příchutě tohoto sýra, například chilli, pesto, pepř nebo různé druhy bylinek.

Neméně známým typem zralého sýra je sýr pecorino, který se na rozdíl od dvou předchozích druhů sýra vyrábí z ovčího mléka (gouda a parmezán jsou produkty z kravského mléka). Původ a výrobu pecorina najdeme opět v Itálii a jedná se o sýr velmi slaný s výraznou chutí. Podle původu jej dělíme ještě na Pecorino Siciliano, Romano, Sardo, Toscano a Pecorino di Filiano.

Vyšperkujte svůj oblíbený pokrm díky zralým sýrům

Dlouho zrající sýry patří mezi skutečné delikatesy. Díky své výrazné chuti se skvěle hodí jako součást sýrového prkénka. Zkuste si k tomu připravit domácí čerstvé pečivo, které dokonale podtrhuje výraznou sýrovou chuť a skvěle ladí k různé sýrové kombinaci. Tvrdé zralé sýry však můžete použít také jako součást teplých pokrmů. Připravte si sýrové hody a vyzkoušejte náš recept na jednoduché těstoviny se sýrem a pepřem nebo si připravte lahodný sýrový sendvič. Různé druhy sýrů se dají v pokrmech kombinovat a kdo sýrové chuti propadl, tomu přinesou ten pravý sýrový požitek ravioly se čtyřmi sýry. Mezi oblíbenými recepty pak doma rozhodně nesmí chybět sýrová omáčka vhodná také k zapékání.    

Související recepty

Související články

Apetit magazín