Sezona: med

Sezona: med
sdílet:
Zlatavý med je nejen božsky sladký, ale především přírodní a plný zdraví prospěšných látek. To všechno jsou vlastnosti, díky kterým med vykouzlí i z obyčejného chleba s máslem úžasnou lahůdku.

Jak nakupovat


Kvalita medu se nedá posuzovat podle zabarvení, například akátový med je velmi světlý a průsvitný, zatímco jiné medy mohou být velmi tmavé a zdánlivě zakalené. Při nákupu nezapomínejte, že med je nejen sezonní, ale také lokální surovina, upřednostňujte proto produkty od českých včelařů z oblasti, ve které žijete. Nevíte, kde hledat osvědčené včelaře? Dobrým průvodcem vám budou například stránky www.vcelarstvi.cz nebo www.ceskymed.eu, kde najdete seznamy dodavatelů sdružených v Českém svazu včelařů.

Když med zkrystalizuje


Pokud med časem zkrystalizuje, opatrně ho rozehřejte ve vodní lázni. Nikdy ho však nezahřívejte na víc než 45 °C. Ztratili byste většinu zdraví prospěšných látek. Ze stejného důvodu je nejlepší med konzumovat studený, i když není pochyb, že i ve vařených či pečených jídlech chutná skvěle.

Sladký med i do slaných jídel


Nejlépe si čerstvý med vychutnáte hned první zimu po sběru a zastudena. Dejte si ho na chlebu s máslem, přislaďte jím jogurt nebo dochuťte ovesné vločky či kukuřičné lupínky. Je také báječný do salátových zálivek, jako součást studených omáček k sýrovým terinám i jako hlavní přísada medovo-skořicového másla na lívanečky či tousty.

Připravila Jana Kopřivová
Autor: Redakce Apetit

Obchod Apetit